Moc a zodpovědnost investigativní žurnalistiky

Městská knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1

Host: Frederik Obermaier & Bastian Obermayer

Jedním ze zásadních prvků demokracie je investigativní žurnalistika, která otevírá důležité kauzy. Co všechno musejí novináři ověřit, zařídit, zvážit předtím, než informace zveřejní? Jak vnímají svou zodpovědnost za to, že jsou mnohdy hybateli velkých politických zvratů? Hosty debaty budou němečtí novináři Bastian Obermayer a Frederik Obermaier z deníku Süddeutsche Zeitung, kteří jakožto členové Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů za svou práci na kauze Panama Papers dostali Pulitzerovu cenu.

Debata naváže na projekci filmu, nelze koupit vstupné jen na debatu.

Debatu podpořil Goethe-Institut.

Host

Frederik Obermaier a Bastian Obermayer

Frederik Obermaier & Bastian Obermayer

Frederik Obermaier

je investigativní novinář a autor bestsellerové knihy žijící v německém Mnichově. Za svou práci získal Pulitzerovu cenu. Píše pro německé noviny Süddeutsche Zeitung a zároveň zastává pozici zástupce vedoucího v investigativním oddělení. Obermaier se soustředí především na daňové podvody, korupci, extremismus a tajné služby po celém světě. Spolupracoval na řadě investigací, které vyhrály novinářské ceny. Spolu s kolegou Bastianem Obermayerem (nejsou příbuzní) pracoval na odhalení světového skandálu s daňovými podvody „Panama Papers“.

Bastian Obermayer

je investigativní novinář, výherce Pulitzerovy ceny a vedoucí investigativního oddělení německého deníku Süddeutsche Zeitung. Do tohoto oddělení se přidal po 7 letech psaní pro magazín zmíněných novin. S jeho kolegou Frederikem Obermaierem (nejsou příbuzní) pracoval na odhalení daňových podvodů s názvem „Panama Papers“. Za svou práci získal několik mezinárodních cen, mimo jiné Pulitzerovu cenu, George-Polk cenu anebo German Reporter cenu. Spolu s kolegou Obermaierem také napsal bestsellerovou knihu Panama Papers o průběhu této investigace.

k filmu

Zákulisí novinařiny

Investigativní reportéři německého deníku Süddeutsche Zeitung patří mezi světovou špičku. Jak vznikají jejich texty, které nedají mocným spát?

Další program

Současné Polsko: nezávislé soudy v ohrožení

K filmu Soudci pod tlakem

Hlasy, které íránský režim nechce slyšet

K filmu Buď můj hlas

ČZJ tlumočení

Moc a zodpovědnost investigativní žurnalistiky

K filmu Zákulisí novinařiny

Afghánistán na rozcestí

K filmu Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu

Budoucnost práce: technologie a nejistoty?

K filmu Máte zakázku

ČZJ tlumočení