Budoucnost práce: technologie a nejistoty?

Městská knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1

Host: Mary L. Gray

Zakázková ekonomika a práce závislá na různých aplikacích je na vzestupu, z jejího růstu ale mnohdy těží více majitelé technologie, než ti, kteří práci reálně odvádějí. „Neviditelní“ pracovníci navíc často nemají nárok na odpovídající pracovní podmínky a ochranu. Je možné tento trend otočit a využít technologie pro naše dobro? A jakým způsobem se pracovní místa budou měnit v následujících letech? Hostkou debaty bude americká antropoložka Mary L. Gray, která se zabývá etikou těchto nových pracovních odvětví.

Debata naváže na projekci filmu, nelze koupit vstupné jen na debatu.

Host

Mary L. Gray

Mary L. Gray

Mary L. Gray je vědecká pracovnice v Microsoft Research a spolupracovnice fakulty Berkman Klein Center pro internet a společnost na Harvardské univerzitě. Gray je antropoložka a odbornice na média. Její výzkum se týká fenoménu toho, jak běžné používání technologií lidmi mění pracovní trh, společenskou identitu a lidská práva. V Microsoftu spolupracuje na programu etické kontroly – jediného právně založeného spolku tohoto typu v americkém technologickém průmyslu.

k filmu

Máte zakázku

Řidička Uberu v USA, doručovatel jídla na kole v Číně, přepisovatel audia z Nigerie či britský hodinový manžel – přes všechny rozdíly mají jedno společné. Jejich pracovní život řídí aplikace v mobilním telefonu.

Další program

Současné Polsko: nezávislé soudy v ohrožení

K filmu Soudci pod tlakem

Hlasy, které íránský režim nechce slyšet

K filmu Buď můj hlas

ČZJ tlumočení

Moc a zodpovědnost investigativní žurnalistiky

K filmu Zákulisí novinařiny

Afghánistán na rozcestí

K filmu Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu

Budoucnost práce: technologie a nejistoty?

K filmu Máte zakázku

ČZJ tlumočení