Naše volba, náš hlas

Choices / Voices

Česká premiéra

Jedním z měřítek vyspělosti státu může být jeho přístup k právům žen. Proto možná překvapí, že v Německu je umělé přerušení těhotenství nelegální.

Tuto situaci v Německu určuje 150 let starý paragraf 218 trestního zákona, který se pravidelně stává předmětem vyhrocených debat, sporů a demonstrací. V minulosti sice prošel několika úpravami, které zaručují, že při splnění určitých podmínek není interrupce trestána, nadále však zůstává ilegální. V praxi to znamená, že stát aktivně vstupuje lidem do jejich životů a mnohdy už tak nelehkou situaci nadále komplikuje s jediným cílem – omezit počet potratů. Členkám berlínského feministického kolektivu KINOKAS se podařilo natočit výpovědi desítek žen, které otevřeně sdílí své zkušenosti s potratem. Z této mozaiky jasně zaznívá volání po možnosti svobodně rozhodovat o svém těle, životě a budoucnosti.

Impact

Zemí, které významně omezují právo žen na potrat, je až příliš mnoho. Že se mezi ně kvůli stále přežívajícímu zákonu z poloviny 19. století řadí i Německo, to by jen tak někdo netipnul. Právě to odhaluje dokument Naše volba, náš hlas. Iniciativ, skrze něž můžete přispět na zlepšení celkové situace, je ovšem spousta po celém světě. Ať už je to skupina polských žen žijících v Česku, které si říkají Ciocia Czesia, irská Abortion Rights Campaign nebo celosvětová kampaň Safe Abortion. Stačí si vybrat. https://ciociaczesia.pl https://www.abortionrightscampaign.ie https://www.safeabortionwomensright.org

Vaše hodnocení

O filmu

Německo
2021 / 98 min.

Režie
Sara Maria Dutch, Melanie Sien Min Lyn

Jazyk
německy

Titulky
České, Anglické

Režie

Sara Maria Dutch

Sara Maria Dutch

2021 - Choices / Voices
Melanie Sien Min Lyn

Melanie Sien Min Lyn

2021 - Choices / Voices

Projekce

25. 3.
18:00 h
Hradec Králové: Bio Central-velký sál
26. 3.
18:00 h
Praha: Bio Oko
Debata
Melanie Sien Min Lyn, režisérka
Aline Amélie Lucie Bonvin, střihačka
26. 3.
20:00 h
Plzeň: Moving Station
27. 3.
17:00 h
Třebíč: Městská knihovna
27. 3.
18:00 h
Brno: Kavárna Trojka
29. 3.
17:00 h
Ostrava: Klub Atlantik
29. 3.
21:00 h
Praha: Městská knihovna MS
31. 3.
19:45 h
Praha: Evald
Debata
Sara Maria Dutch, režisérka
01. 4.
18:00 h
Brno: Kino Art

Další filmy z tematické kategorie Máte právo vědět