V první linii

Primera

Česká premiéra

Diktátor Pinochet už v Chile třicet let nevládne, nad celou zemí se však dosud vznáší přízrak jeho éry. Temná minulost měla vliv i na protesty v letech 2019 a 2020, kdy byla snaha Chilanů o spravedlivější budoucnost krvavě potlačena.

Angy a Felipe jsou oba rodiče, z nichž se shodou okolností stali aktivisté. Když se stali svědky brutálního zacházení se studenty protestujícími v metru kvůli zvýšení jízdného, dali dohromady sousedy a vydali se studenty bránit. Do dvou týdnů byly v ulicích dva miliony Chilanů. Tématem protestů se stal boj proti sociální nerovnosti v zemi, která se stala nejúspěšnější ekonomikou Jižní Ameriky, aniž z toho velká část obyvatel měla jakýkoliv benefit. Protestující věřili, že k nápravě situace může pomoci přijetí nové ústavy, která by nahradila tu stávající, přijatou ještě za Pinocheta. Angyinýma a Felipeho očima sledujeme rok trvající zápas o naději na lepší život v těžce zkoušené zemi.

Impact

Chile bojuje za demokracii. A dokument V první linii tyto protesty zachycuje očima aktivistů a především aktivistek přímo v centru dění. Právě na ženské bojovnice je zaměřená impactová kampaň navázaná na film. Kampaň má jasně definované cíle – navázat partnerství s organizacemi, které pomohou zlepšit podmínky pro původní obyvatele, navázat přeshraniční kontakty a šířit osvětu o situaci v Chile po celém světě. Pomozte jim i vy a podělte se o informace nabyté z filmu se svým okolím! https://primerafilm.com/impact

Vaše hodnocení

O filmu

Chile
2021 / 96 min.

Režie
Virgilio Bravo

Jazyk
anglicky, španělsky

Titulky
České, Anglické

Režie

Virgilio Bravo

Virgilio Bravo

2021 - Primera

Projekce

25. 3.
18:00 h
Praha: Světozor VS
Debata
Vee Bravo, režisér
27. 3.
18:30 h
Praha: Městská knihovna MS

Další filmy z tematické kategorie Máte právo vědět