Rebelie

Rebellion

Česká premiéra

Co stálo za úspěchy a přešlapy jednoho z nejvýraznějších současných klimatických hnutí? Snímek chronologicky sleduje kontroverzní kroky Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) a zároveň odhaluje slabiny, které nahlodávají prvotní nadšení z boje za společnou myšlenku.

Když v dubnu 2019 aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali dopravní tepny Londýna, málokdo čekal, že jejich neoblomnost skutečně přinutí britskou vládu k jednání o závazcích proti klimatickému kolapsu. Hnutí, které má dnes autonomní odnože od Argentiny přes Evropu (včetně Česka) až po Nový Zéland, funguje na bázi občanské neposlušnosti a nenásilného odporu. Snímek osvětluje mechanismy fungování tohoto typu aktivismu i reakci britské vlády. Zároveň na příběhu jednoho ze zakladatelů Extinction Rebellion Rogera Hallama a jeho dcery reflektuje i to, jak se obrovské nasazení v boji za společnou věc může přelévat do osobního života.

Impact

Hnutí Extinction Rebellion se z místa svého vzniku ve Velké Británii postupně dostalo do nejrůznějších koutů světa. Vznik hnutí okolo charismatického, ale velmi rozporuplného lídra Rogera Hallama mapuje dokument Rebelie. Po jeho zhlédnutí můžete posoudit, jak si oproti původní verzi hnutí stojí jeho česká mutace nazvaná Rebelie proti vyhynutí. Pokud těmto aktivistům chcete pomoci, případně se k nim přidat, mrkněte na jejich web a promyslete možnosti, jak popohnat Česko ke zlepšení přístupu ke klimatické problematice. https://www.extinctionrebellion.cz/darujte/

Vaše hodnocení

O filmu

Velká Británie
2021 / 82 min.

Režie
Maia Kenworthy, Elena Sánchez Bellot

Jazyk
anglicky

Titulky
české

Režie

Maia Kenworthy

Maia Kenworthy

2021 - Rebellion
Elena Sánchez Bellot

Elena Sánchez Bellot

2021 - Rebellion

Projekce

25. 3.
18:30 h
Praha: Světozor MS
27. 3.
15:00 h
Praha: Atlas VS
Debata
Kateřina Davidová, analytička Europeum, Centrum pro dopravu a energetiku
Anna Mírková, členka Extinction Rebellion CZ
29. 3.
19:00 h
Praha: Městská knihovna VS
ČZJ tlumočení
Debata
Farhana Yamin, protagonistka

Další filmy z tematické kategorie Máte právo vědět