Vykradené ženy

Belly of the Beast

Česká premiéra

Bývalá vězeňkyně a právnička se v Kalifornii pouštějí do mnohaletého boje se systémem, který navzdory zákonům připravuje ženy o možnost dát nový život.

Dokument odhaluje nelegální praxi, k níž dochází v kalifornských ženských věznicích. Od špatné zdravotní péče přes sexuální zneužívání až po nezákonnou sterilizaci, o níž vězeňkyně nemají tušení. Cílem těchto praktik se z velké části stávají především ženy jiné než bílé barvy pleti. Snímek sleduje sedmileté úsilí někdejší trestankyně Kelli Dillon, kterou stát proti její vůli v 24 letech sterilizoval, a právničky Cynthie Chandler o rozkrytí systematického porušování práv vězeňkyň a nalezení spravedlnosti pro ženy, které se v 21. století staly obětí „moderní eugeniky“. V letech 1997 až 2014 byla v kalifornských věznicích nuceně sterilizována více než tisícovka žen.

Impact

Dokument Vykradené ženy pomohl významně upozornit na odsouzeníhodnou praktiku v kalifornských věznicích – nedobrovolné sterilizace vězeňkyň především tmavé barvy pleti. Snímek pomohl dostat tuto problematiku do veřejné debaty, a impactová kampaň, která se k němu váže, pak výrazně přispěla k udělování kompenzací ženám, které si sterilizací a zradou ze strany systému prošly. Podívejte se, jak může film krom silného tématu nabídnout i možnosti řešení a pomoci. https://www.bellyofthebeastfilm.com/take-action

Vaše hodnocení

O filmu

USA
2020 / 82 min.

Režie
Erika Cohn

Jazyk
anglicky

Titulky
české

Režie

Erika Cohn

Erika Cohn

2020 - Belly of the Beast
2017 - The Judge
2015 - In Football We Trust

Projekce

25. 3.
18:00 h
Praha: Atlas MS
Debata
Gwendolyn Albert, aktivistka za lidská práva
28. 3.
18:00 h
Praha: Světozor VS
Debata
Angela Tucker, producentka

Další filmy z tematické kategorie Máte právo vědět