Den za dnem

Any Given Day

Česká premiéra

S nějakou formou duševní poruchy žije nezanedbatelná část lidstva. V USA navíc vinou nedostupnosti lékařské a sociální péče mnoho z nich končí ve vězení. Snímek zachycuje strastiplnou cestu tří z nich zpět do společnosti.

Deprese, schizofrenie, bipolární porucha. S těmito vážnými duševními chorobami se už léta potýkají protagonisté filmu Angela, Daniel a Dimitar. Po spáchání drobných přestupků se všichni tři nezávisle na sobě ocitli ve vězení. Po propuštění je čeká nekonečné kolečko jednání s policií, soudy a dalšími úřady. Vyrovnat se s byrokracií a postavit se na vlastní nohy jim pomáhá speciální probační program. Stále však musejí řešit deprese, sebevražedné myšlenky a věčnou hrozbu pádu do drogové závislosti. Režisérka Margaret Byrne, která se sama léčí s psychickým onemocněním, zachycuje každodenní zápas lidí žijících na pomezí duševní nemoci, chudoby a závislosti s mimořádnou citlivostí a porozuměním.

Impact

Protagonisté dokumentu Den za dnem jsou do určité míry oběťmi své minulosti a prostředí, ve kterém vyrůstali. To se podepisuje na jejich duševním zdraví a v bojích s vnitřními démony zdaleka nejsou sami. Film je doprovázen impactovou kampaní, kterou sponzoruje nezisková produkční společnost 3 Generations Skrze příspěvek této kampani podpoříte fungování organizací a komunit, které pomáhají lidem s duševním onemocněním. Zároveň díky příspěvkům dostávají protagonisté příležitost cestovat s filmem a šířit osvětu mezi diváky. https://3generations.giv.sh/a359

Vaše hodnocení

O filmu

USA
2021 / 93 min.

Režie
Margaret Byrne

Jazyk
anglicky, bulharsky

Titulky
České, Anglické

Režie

Margaret Byrne

Margaret Byrne

2021 - Any Given Day
2016 - Raising Bertie

Projekce

27. 3.
17:30 h
Praha: Atlas VS
Debata
Margaret Byrne, režisérka
31. 3.
17:30 h
Praha: Evald

Další filmy z tematické kategorie Pečovat a chránit