Tereza Štěpánová

Hlavní koordinátorka

Milí diváci, do příprav letošního festivalu jsme se vrhli s nadšením, posilováni myšlenkou, že vás po 2 letech improvizace zase přivítáme na standardních projekcích. Náš entuziazmus i těšení se na vás trvá. Avšak v době, kdy sepisujeme tuto pozvánku, naše srdce ztěžkla....

Číst více

Tereza Štěpánová

Hlavní koordinátorka

Milí diváci,

do příprav letošního festivalu jsme se vrhli s nadšením, posilováni myšlenkou, že vás po 2 letech improvizace zase přivítáme na standardních projekcích. Náš entuziazmus i těšení se na vás trvá. Avšak v době, kdy sepisujeme tuto pozvánku, naše srdce ztěžkla. Letošním festivalovým mottem se staly Cesty (ne)svobody, a je zneklidňující, jaké obludné aktuálnosti nabylo toto téma v posledních dnech. Situace na Ukrajině ukazuje, jak křehký je předěl mezi mírem a válkou, mezi svobodou a útiskem, mezi životem a smrtí. Našlapování bosých nohou mezi okovanými vojenskými botami je náhle děsivě konkrétní a děsivě blízko. A netýká se jen Ukrajiny, týká se celého světa. Věříme, že přes nejistoty přítomných událostí, anebo právě kvůli nim, dává smysl věnovat čas filmům s lidskoprávní problematikou a mluvit o jejich naléhavém poselství.

A nyní k našemu třídennímu programu.

Téma zahajovací projekce MÉ DĚTSTVÍ, MÁ ZEMĚ – 20 LET V AFGHÁNISTÁNU je zjevné z názvu samotného. DĚTI MLHY, debut režisérky Diễm Ha Lệ, která se připojí k následné debatě, byl oceněný na festivalu IDFA. Přináší příběh dívky z hmongské komunity ve Vietnamu. Třináctiletá hlavní hrdinka zažívá první pocity svobody spojené s dospíváním, o možnost rozhodovat o svém životě ji však zřejmě připraví pofiderní místní tradice únosu nevěst.

Dokument ZATRACENÁ PRÁCE odkrývá, co obnáší poskytování nezávislého zpravodajství v Putinově Rusku. Vladimír Votápek, analytik a bývalý generální konzul v Rusku, bude po filmu připraven zodpovědět vaše dotazy nejen k filmu, ale i k nejaktuálnějšímu dění na východě Evropy. Demokracie je v ohrožení i v těsné blízkosti české kotliny. O systematickém oslabování nezávislosti justice v Polsku vypráví SOUDCI POD TLAKEM.

Film KAŽDÁ MINUTA ŽIVOTA popisuje metodu, podle které se obětaví rodiče snaží vychovat dokonalého mladého muže. Bude však i šťastný a připravený na běžné těžkosti života? Snímek SEVERNÍ PROUD reportuje o tom, že cesty plechovek od piva řekami a moři jsou až příliš svobodné. Úchvatné záběry norského pobřeží jsou v silném kontrastu s plážemi plnými odpadků. Film SÍLA zachycuje několik let života filmového kritika Kamila Fily. Režisér Martin Mareček, který bude k dispozici pro vaše dotazy, k natáčení přistoupil s pozoruhodným osobním i režisérským étosem. Festival zakončíme dokumentem PLATÓN Z BELFASTU. Jeho fascinujícím hrdinou je ředitel katolické chlapecké školy v Severním Irsku, který skrze filozofii učí malé chlapce, jak se vyrovnat s komplikovanou minulostí země i s vlastním dospíváním.

Přejeme si, aby v době, kdy na festival přijdete, bylo líp. Aby lidskost převládla nad nelítostnými mocenskými zájmy, aby sounáležitost vítězila nad šílenými egoistickými záměry. Kéž se bílé bosé nohy prosadí proti černým podrážkám. Těšíme se, že se v sále divadla spojí naše naděje a že budoucnost půjde cestami svobody.

Tereza, Vendula, Lucie, Filip a Filip

zavřít