Ceny a poroty

Porota Mezinárodní soutěže

Uděluje Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii v kategorii Mezinárodní soutěž. V porotě zasedají významní filmoví profesionálové ze zahraničí i Česka.

Shanida Scotland

Shanida Scotland

Shanida Scotland je vedoucí filmového oddělení v Doc Society, kde dohlíží na globální filmovou strategii pro tuto nezávislou dokumentární organizaci, která si je vědoma transformační síly dokumentárního filmu. Doc Society financuje filmy ve všech fázích výroby napříč globálními fondy, včetně BFI Doc Society Fund a Climate Story Fund. V minulosti pracovala jako editorka v listu The Guardian a producentka STORYVILLE, série mezinárodních dlouhometrážních dokumentárních filmů, která se stala vlajkovou lodí BBC.

Pavel Sladký

Pavel Sladký

(nar. 1980) je filmový kritik a kulturní publicista. Studoval na Filozofické fakultě UK a Fakultě sociálních věd UK. Spolupracuje s Českým rozhlasem a jeho texty vycházejí v takových časopisech a médiích jako Cinepur, Film a doba, Aktuálně.cz, ČTart.cz. Pro časopis Film a doba připravuje podcast o filmu. Je členem Asociace českých filmových kritiků a mezinárodní federace FIPRESCI a v roli dramaturga a moderátora masterclasses spolupracuje s českými filmovými festivaly. Je autorem knihy Film jsou tajné dveře do reality.

Aliaksei Paluyan

Aliaksei Paluyan

(1989 v Bělorusku). V roce 2012 se přestěhoval do Německa, kde studoval filmovou a televizní režii na Kunsthochschule Kassel (Akademii múzických umění). Divácké veřejnosti je znám jako režisér krátkých hraných filmů a dokumentů, které jsou uváděny na festivalech po celém světě. V roce 2019 mělo na festivalu v Clermont-Ferrand premiéru jeho krátkometrážní drama Lake of Happiness, vyrobené v německo-bělorusko-španělské koprodukci, které získalo řadu cen na mezinárodních festivalech, bylo kandidátem na cenu za nejlepší evropský krátký film na 33. ročníku Evropských filmových cen 2020 a dostalo se do širší nominace na Oscara za rok 2021.  

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje Cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci lidských práv, světoví představitelé nevládního sektoru a institucí.

Philippe Dam

Philippe Dam

je ředitelem organizace Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii a v současné době i jejím zastupujícím ředitelem pro EU. Pracuje na strategiích a iniciativách v oblasti prosazování práv v Evropě a Střední Asii a zapojuje se do činnosti řady institucí, včetně Evropské unie, Rady Evropy, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Organizace spojených národů. Dříve působil jako zástupce ředitele Human Rights Watch v Ženevě, kde měl na starosti problematiku prosazování práv v Radě OSN pro lidská práva. Před nástupem do organizace pracoval v ženevské pobočce Konference nevládních organizací v poradním vztahu s OSN (CONGO).

Malgorzata Szuleka

Malgorzata Szuleka

je z Varšavy a působí jako tajemnice správní rady Helsinské nadace pro lidská práva, jedné z předních evropských nevládních organizací zabývajících se lidskými právy. Od roku 2009 je patří k předním právníkům a výzkumníkům nadace a často spolupracuje na velkých výzkumných projektech týkajících se ochrany základních práv, mimo jiné s Evropskou agenturou pro základní práva. Dokumentuje také krizi právního státu v Polsku zveřejňováním četných zpráv a krátkých dokumentů týkajících fungování soudního systému v době reforem a útoků na soudce a státní zástupce. Ve svém výzkumu a advokátní práci se zaměřuje na otázky nezávislosti soudnictví, ohrožení právního státu a ústupu demokracie i zužování prostoru občanské společnosti. Podporuje také další polské nevládní organizace – je předsedkyní poradního sboru polské nevládní organizace Akcja Demokracja. Je také členkou varšavské advokátní komory.

Maria Shupac

Marina Shupac

je oceňovaná novinářka, dokumentaristka a odbornice na lidská práva z Moldavska. Její film Poslední šance pro spravedlnost si prostřednictvím organizace Global Short Docs Forum objednala stanice BBC World News. Na mezinárodním festivalu Jeden svět získal ocenění One World Media Awards v kategoriích krátký film a studentský film a zvláštní uznání. Promítal se a byl předmětem diskusí na řadě akcí zaměřených na lidská práva po celém světě, včetně Evropského parlamentu a OSN. V minulosti Marina získala stipendium Senior Minority Fellowship Úřadu OSN pro lidská práva a Sacharovovo stipendium Parlamentu EU. S OSN spolupracuje také jako poradkyně v oblasti lidských práv.

Porota České soutěže

Porotu tvoří zástupci zahraničních dokumentárních festivalů. Porota uděluje cenu za nejlepší český či koprodukční filmy z uplynulého a aktuálního roku. 

Tue Steen Müller

Tue Steen Müller

Konzultant a kritik dokumentárních filmů, Dánsko. Dokumentárními filmy se zabýval více než dvacet let v Dánské filmové radě jako tiskový mluvčí, zástupce festivalů a filmový poradce/kritik. Spoluzakladatel filmového a televizního festivalu Balticum a organizací Filmkontakt Nord, Documentary of the EU a EDN (European Documentary Network). V roce 2004 získal Roosovu cenu za přínos dánské a evropské dokumentaristice a v roce 2006 ocenění za propagaci portugalských dokumentárních filmů. V roce 2014 následovala cena EDN „za mimořádný přínos k rozvoji evropské dokumentaristiky“. V roce 2016 dostal rytířský kříž Řádu za zásluhy Litvy. V roce 2019 získal ocenění Big Stamp na 15. ročníku festivalu ZagrebDox. V roce 2021 převzal nejvyšší lotyšské státní vyznamenání, Řád tří hvězd IV. třídy, za významný přínos k rozvoji a propagaci lotyšské dokumentární kinematografie za hranicemi země. V letech 1996 až 2005 byl prvním ředitelem EDN (European Documentary Network). Od roku 2006 působí jako nezávislý konzultant a lektor na workshopech Ex Oriente, DocsBarcelona, Archidoc, Documentary Campus, Storydoc, Baltic Sea Forum, Black Sea DocStories, Caucadoc, CinéDOC Tbilisi, Docudays Kiev a Dealing With the Past Sarajevo FF a jako programový konzultant festivalů Magnificent7 v Bělehradě, DOCSBarcelona, Message2Man v Petrohradě a DOKLeipzig. Vyučuje na Zelig Documentary School v italském Bolzanu.

Eniko Gyuresko

Eniko Gyuresko

má bakalářský titul v oboru svobodných umění a magisterský titul v oboru designu a uměleckého managementu. V Maďarsku pracovala ve státních muzeích a v komerční fotogalerii. Od roku 2016 řídí nejznámější maďarský festival dokumentárních filmů Verzió. Mezi její povinnosti patří koordinace personálu, zařizování práv, strategie získávání finančních prostředků a finanční řízení, kontakty se sponzory a partnery i příprava celoročních akcí. Festival Verzió se koná každý rok v listopadu v Budapešti a několika městech po celém Maďarsku. Od roku 2020 jsou lidskoprávní dokumenty promítané festivalu k dispozici také online na adrese festival.verzio.org. Kromě projekcí festival pořádá různé doprovodné akce, například koncerty, panelové rozhovory, besedy, workshopy pro filmové tvůrce a filmové kritiky a výstavy alternativních filmových plakátů. Festival Verzió je součástí sítě Human Rights Film Network.

Maryia Trafimava

32letá Maryja Trafimava pochází z Běloruska: „Nyní dočasně žiji na Ukrajině. V roce 2012 jsem absolvovala Minskou státní lingvistickou univerzitu a o rok později jsem působila jako učitelka angličtiny. Poté jsem pracovala jako manažerka obsahu v několika IT společnostech. Jako aktivistka jsem spolupracovala s festivalem Watch Docs Belarus, kde jsem mimo jiné koordinovala regionální projekce v běloruském Grodně a měla na starosti správu sociálních médií, překlady, copywriting, PR, strategické plánování, management akcí, proces výběru filmů a řízení projektů. K festivalovému týmu jsem se přidala náhodou, protože jsem chtěla ve volném čas dobrovolničit, a zůstala v něm dalších pět let. Odráží totiž mé hodnoty i zájmy: velmi ráda se dívám na filmy a od střední školy se snažím zasazovat o lidská práva, je to tedy ta pravá práce pro mě. V dnešní době nabývá dokumentární film čím dál většího významu, masmédia totiž k šíření těch nejdůležitějších a nejdůvěryhodnějších informací podle všeho nestačí – film působí na srdce a mysl diváků lépe.“

Regionální porota

24 regionálních partnerů, kteří pořádají Jeden svět ve svých městech, mělo možnost nominovat jednoho místního kandidáta či kandidátku, který je nějak spojený s Jedním světem. Výsledná tříčlenná porota je složena ze dvou zástupců regionálních festivalů a jednoho držitele titulu „Zlatý promítač“, který je udělován naší platformou Promítej i ty!  

Vítězný film bude zařazen do výběru dokumentů v programu Promítej i ty! v roce 2022.

Tomáš Dostálek

Společně se svými chotěbořskými kamarády pořádá pod hlavičkou spolku Dobrá společnost celou řadu kulturních a společenských akcí (kromě promítání filmů z cyklu Promítej i ty! například Čtenářskou dílnu, Sousedskou výměnu či Dobropiknik). Současně spoluvlastní a rekonstruuje jeden z nejstarších měšťanských domů v Chotěboři, v němž je k dispozici nejen prostor pro pořádání nejrůznějších akcí, ale i kavárna s bezobalovým koutkem a sdílená kancelář. Dobrá společnost je zlatým promítačem a promítá od roku 2013.

Pavel Mikoláš

Pavel Mikoláš

Dlouhé roky učitel dějepisu a tělesné výchovy na ZŠ Benešova v Třebíči. Od mládí má rád trampování, sport a přírodu. Je zakládajícím členem festivalu v Třebíči. Každoročně organizuje Jeden svět na školách. Festival tam pod jeho taktovkou jede celý týden, účastní se ho všechny třídy všech ročníků od prvňáčků po deváťáky. V tomto rozsahu promítání dokázal jako jediný zrealizovat i v minulém "covidovém" roce. To je vzhledem k podmínkám naprosto neuvěřitelný výkon.

Petr Kuneš

Petr Kuneš

Petr Kuneš se narodil v roce 1976 v Ústí nad Labem, kde doposud žije a město si náležitě užívá. Mezi lety 2003 a 2008 byl v týmu, který na hradě Střekov produkoval hudební festival Střekovská mumie a jeden čas se podílel na dramaturgii ústeckého klubu Circus. Roky 2006 až 2015 strávil jako produkční a barman Experimentálního prostoru Mumie, kde vytvářel program klubového kina a koncertů. Momentálně pracuje jako produkční a PR v ústeckém Činoherním studiu a skládá program kina ve Veřejném sále Hraničář.

Studentská porota

Porotu tvoří tři aktivní středoškoláci, kteří jsou zapojeni do programu JSNS: vedoucí filmových klubů, účastníci projektů nebo zástupci organizátorů regionálních festivalů Jeden svět. Nejlepší film v kategorii Jeden svět pro studentky a studenty obdrží Cenu studentské poroty.

Michaela Parkosová

Michaela Parkosová

Míša (17) studuje Gymnázium Česká v Českých Budějovic. Je skautská vedoucí, gymnastická trenérka a akční studentka se zájmem o technologie, prezentování a životní prostředí. V roce 2019/2020 byla zapojena do projektu Kdo jiný?, kde studentské týmy natáčely krátké dokumentární filmy a zároveň skrze ně představovali témata, která je v jejich okolí pálí.

Vojtěch Hlavenka

Vojtěch Hlavenka

Vojtěch (19) studuje čtvrtým rokem gymnázium v Brně. Společně se svým spolužákem založil web Názory politiků, kterým se snaží přiblížit politiku široké veřejnosti, a to především formou předvolebních analýz. Čtenářům přináší srozumitelně názory kandidátů na různé otázky, které právě hýbou společností. Se svým projektem se v roce 2021 dostal do finálové trojice Ceny Gratias Tibi.

Monika Búřilová

Monika Búřilová

Monika (17) se narodila a žije v Brně, kde studuje Gymnázium Slovanské náměstí a je dobrovolnicí na festivalu Jeden svět Brno. Dlouhodobě se zabývá tématem klimatických změn a je členkou studentského hnutí Fridays for Future. Kromě svých ekologicky zaměřených aktivit, píše poezii, věnuje se umění, sociálním tématům a politice. V roce 2021 udělovala politikům tzv. klimatické vysvědčení během jejich volebních kampaní a meetingů.

Divácká cena

Diváci a divačky mohou volit svůj nejmilejší dokumentární film. Nejlépe hodnocený film pak získá Diváckou cenu. Hlasování probíhá přímo v kinech na tabletech. Ohodnotit film můžete označením jedné až pěti hvězdiček. Pět je nejvíce a jedna nejméně.