Sabája

(Sabaya)

Sabája

Napospas tzv. Islámskému státu bylo ponecháno celé jedno město s jezídskými obyvateli, jehož ženy skončily v otroctví. Za jejich záchranou se vypravuje hrstka obyčejných mužů. Námět jako z dobrodružného románu je však realitou.

Občanská válka v Sýrii přinesla utrpení mnoha lidem. Rozbité rodiny a ženy odvlečené do otroctví jsou jedním z mnoha zločinů extremistů, jimž musí civilní obyvatelstvo čelit. Mahmúd Rešo patří mezi ty, kteří se pokoušejí v nelehké chvíli bojovat za své bližní. Podniká vysoce nebezpečné cesty do nitra nepřátelského území, kde jsou drženy stovky jezídských žen proti své vůli jako služky i sexuální otrokyně (sabáji). Švédský dokument kurdského režiséra Hogira Hiroriho sleduje úsilí Mahmúda a jeho organizace se zatajeným dechem. Každá výprava lehce ozbrojených mužů může skončit krveprolitím. Sugestivní snímek představuje bezútěšnou situaci, ale otevírá také dvířka naději, když vzdává hold jedincům, kteří jsou na svá bedra ochotní vzít zodpovědnost a riziko daleko větší, než by si po nich někdo dovolil žádat.

Impact

Mezi stále trvající zločiny tzv. Islámského státu patří sexuální otrokářství. Jezídské ženy jsou stále unášeny a drženy coby sexuální otrokyně. O jejich nebezpečném osvobozování a následné nutné psychologické rekonvalescenci vypráví napínavý snímek Sabája. Pronásledovaným jezídům a jezídkám je možné pomoci, ať už finančně, nebo dobrovolnicky, díky Free Yezidi Foundation. Nezisková organizace se zavazuje pomáhat jezídům a jezídkám a zároveň šířit povědomí o tíživé situaci, ve které se tato komunita ocitla.

O filmu

Režie: Hogir Hirori
Švédsko
2021 | 91 min.

Jazyk: Arabsky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Režie

Hogir Hirori

Filmografie
2020 - Sabaya
2017 - Deminer
2016 - The Girl Who Saved My Life
2014 - Victims of IS

Hogir Hirori

Projekce

28. 05. 20:30 Praha: Klubovna
DebataKarel Černý, sociolog, Univerzita Karlova

Další filmy z tematické kategorie Mezinárodní soutěž

Krtek

Krtek

Svérázný dánský režisér Mads Brügger opět posunul hranice své originální tvorby. Tentokrát nachystal past, do které se chytil severokorejský diktátorský režim.

Kubánský tanečník

Kubánský tanečník

Alexisovým snem je stát se nejlepším kubánským tanečníkem. Než se ale stačí protančit Národní baletní školou v Havaně, život mu přinese nečekanou změnu: jeho rodiče se rozhodnou Kubu opustit.

Kuráž

Kuráž

Běloruské svobodné divadlo už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice. V době, kdy se země ocitá na rozcestí, je ale fungování divadla ohroženo více než kdy dříve.

O muži, který hledal svého syna

O muži, který hledal svého syna

Každoročně zmizí v Číně beze stopy obrovské množství dětí, po kterých zoufalí rodiče neúnavně pátrají. Únosy batolat a jejich prodej bezdětným párům je už celá desetiletí neřešeným sociálním problémem.

Prezident

Prezident

Konec diktatury Roberta Mugabeho přinesl Zimbabwe naději na změnu. Ale teprve volba nového prezidenta ukáže, zdali se zemi podaří opustit své totalitní dědictví a vykročit cestou skutečné demokracie.

Sabája

Sabája

Napospas tzv. Islámskému státu bylo ponecháno celé jedno město s jezídskými obyvateli, jehož ženy skončily v otroctví. Za jejich záchranou se vypravuje hrstka obyčejných mužů. Námět jako z dobrodružného románu je však realitou.

Usmíření

Usmíření

Albánská tradice v případě vraždy ukládá rodině oběti povinnost buď zločinci veřejně odpustit, nebo na něm vykonat pomstu. Netřeba dodávat, že taková volba a její následky mají nebývalý dopad na celou společnost.

Z deště pod okap

Z deště pod okap

Andrij se svojí rodinou opustil válkou zmítanou Sýrii a usadil se na Ukrajině, kde se ale ocitl v centru dalšího konfliktu.

Zbylo nám jen slunce

Zbylo nám jen slunce

Mateo se narodil uprostřed pralesů v Paraguayi jako člen kmene Ayoreů. S pokročilým věkem cítí potřebu uchovat jedinečné dědictví svého národa a předat jej dalším generacím.

Zkrocení přírody

Zkrocení přírody

Kořeny staletých gruzínských stromů sahají hluboko. Ne ale dost na to, aby nemohly být vykopány a přepraveny do soukromé zahrady bývalého předsedy vlády Gruzie.