Zarudlá skvrna

(The Red Ring)

Prostřednictvím vlastní zkušenosti s vážnou, život ohrožující a záhadnou chorobou odhaluje Joonas Berghäll příkoří, která zažívají lidé nemocní chronickou formou lymské borreliózy.

Nespavost, bolest svalů, bolest kloubů, slabost, únava, bolest na prsou, bolest hlavy, změny nálad či mozková mlha jsou jen některé z dlouhé řady příznaků, které mají lidé nemocní chronickou formou lymské borreliózy. S touto diagnózou se dlouhodobě potýká i známý filmař Joonas Berghäll. Svůj zdravotní stav konzultoval s odborníky z celého světa a hledal pacientky a pacienty s podobným onemocněním, kteří se setkávali s nepochopením. Podstoupil řadu lékařských vyšetření, přežil náročnou invazivní terapii, extrémně silnou léčbu medikamenty a utratil spoustu peněz. Dlouhých devět let se snažil uzdravit a po celou dobu se ptal sám sebe i ostatních: Co mám dělat? Proč mi nikdo nepomůže?

Impact

Kousnutí od klíštěte nemusí znamenat jen chvilkovou nepříjemnost během vytahování přisátého parazita. Důsledky mohou být dalekosáhlejšího a nepředvídatelnějšího rázu. Borrelióze, nemoci zvané též přívlastkem lymská, čelil režisér filmu Zarudlá skvrna Joonas Berghäll. Lékaři nebyli dlouhá léta schopni identifikovat, co je v jeho těle špatně, a prohlašovali, že je zdravý. Na Joonasovi ulpěl cejch simulanta. Podobně jako on je na tom celá řada lidí z různých koutů světa. Cílem Global Lyme Alliance je rozšířit povědomí o záludnosti borreliózy a zvýšit efektivitu léčby. Přispět na tento účel lze na stránkách spolku.

O filmu

Režie: Joonas Berghäll
Finsko
2021 | 88 min.

Jazyk: Anglicky, Finsky, Francouzsky, Italsky, Německy

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Mezinárodní premiéra

Přehrát online

Režie

Joonas Berghäll

Filmografie
2019 - Nejšťastnější muž na zemi
2015 - Mother's Wish
2010 - Nazí v sauně

Joonas Berghäll

Projekce

28. 05. 20:30 Praha: Kinská
DebataRNDr. Radek Šíma, Ph.D., vědecký pracovník Biologické centrum Akademie věd České republiky

Další filmy z tematické kategorie Máte právo vědět

Arica

Arica

Švédská těžební firma v polovině osmdesátých let převezla do chilského města Arica toxický odpad. Místní dodnes trpí zdravotními problémy. Jediné, co chtějí, je spravedlnost.

Jedním dechem

Jedním dechem

Z hlediska průběhu koronavirové krize probíhal rok 2020 v Číně i v USA překvapivě podobným způsobem, který lze shrnout jako tragické podcenění situace a lhaní vlastním občanům. Kdo za to nese zodpovědnost?

Jen ďábel nemá naději

Jen ďábel nemá naději

Lidskoprávní aktivistka Dilja se neúnavně zasazuje o propuštění svého bratra Iskandara. Před šestnácti lety jej pohltila uzbecká věznice Žaslyk, nechvalně známá mučením trestanců.

Ještě jsem neřekl poslední slovo

Ještě jsem neřekl poslední slovo

Doktoři říkají Adymu Barkanovi, že mu zbývají čtyři roky života. Proto se Ady rozhodne prožít je tak, aby na něj jeho syn byl jednou pyšný: věnuje svůj čas kampani na změnu zdravotnictví v USA.

Naše svoboda

Naše svoboda

Teodora Vásquez byla obviněna, že záměrně porodila mrtvé dítě, a šla za to do vězení. Roky za mřížemi ji nezlomí. Naopak odstartují její boj za práva dalších nespravedlivě trestaných žen v Salvadoru.

Pomalu vykrvácet

Pomalu vykrvácet

Filipínský prezident Duterte vede nevybíravou válku proti drogám, ale také proti svým odpůrcům, především nezávislému tisku. Terčem číslo jedna se stává zpravodajský server Rappler a jeho neústupná zakladatelka Maria Ressa.

Porody v ráji zakázány

Porody v ráji zakázány

Na ostrov Fernando de Noronha denně proudí stovky turistů. Ti se na letišti míjejí s plačícími těhotnými ženami, které jsou naopak nuceny tento ráj dočasně opustit. Od roku 2004 jim totiž brazilská vláda nakázala rodit pouze na pevnině.

Seyran Ateş: Sex, revoluce a islám

Seyran Ateş: Sex, revoluce a islám

Příběh osvícené muslimské imámky, feministky a lidskoprávní aktivistky, která se snaží osvobodit islám od genderové diskriminace a zpřístupnit ho těm, jimž již dlouho klade zásadní překážky.

Zapáleny do psaní

Zapáleny do psaní

Dělat revoluci v kastovním indickém systému je pro ně skoro nemožné, digitální revoluci ale zvládají na výbornou. Ženská redakce složená z příslušnic nejnižší kasty v čele s reportérkou Mírou už čtrnáct let bojuje v Indii za lidská práva.

Zarudlá skvrna

Zarudlá skvrna

Prostřednictvím vlastní zkušenosti s vážnou, život ohrožující a záhadnou chorobou odhaluje Joonas Berghäll příkoří, která zažívají lidé nemocní chronickou formou lymské borreliózy.