Matky

(Mothers)

Marocké ženy, které otěhotní mimo manželství, jsou vystaveny společenskému odsouzení. Pomocnou ruku v zoufalé situaci nacházejí v organizaci podporující svobodné matky.

Nerovné postavení a jiný pohled na předmanželský sex žen a mužů stále hluboce poznamenává životy mladých žen v Maroku. Mít dítě bez uzavření manželského svazku je dokonce trestným činem. „Dívky dnes mohou chodit do školy… Ale ve skutečnosti je to stále stejné, protože kultura a mentalita se nezměnily,“ stěžuje si na pokryteckou společnost Mahžúba Edbúšová, prezidentka sdružení pomáhající těhotným ženám v nouzi. Zatímco Fátimazahra, Ilhám, Sára a další mladé ženy nosí pod srdcem své děti a zůstávají bez zájmu jejich otců či podpory vlastní rodiny, Mahžúba jim poskytuje útočiště. Vede je těžkým životním obdobím, společně s nimi čelí nejisté budoucnosti, stigmatizaci i hrozbě vězení.

O filmu

Režie: Myriam Bakir
Maroko, Francie
2020 | 62 min.

Jazyk: Arabsky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Režie

Myriam Bakir

Filmografie
2020 - Mothers

Myriam Bakir

Další filmy z tematické kategorie Sex náš vezdejší

Anny

Anny

Nový časosběrný snímek Heleny Třeštíkové zachycuje šestnáct let v životě Anny, která si ve čtyřiceti šesti letech začne přivydělávat jako pouliční prostitutka.

Linka 137

Linka 137

V Argentině je každých třicet hodin zavražděna jedna žena a tisíce dalších čelí sexuálnímu násilí a dalším šokujícím brutalitám za zdmi vlastních domovů. Pro mnohé z nich je spásou telefonní linka 137 – jediná linka, která pomáhá obětem domácího násilí v krizových situacích. 

Matky

Matky

Marocké ženy, které otěhotní mimo manželství, jsou vystaveny společenskému odsouzení. Pomocnou ruku v zoufalé situaci nacházejí v organizaci podporující svobodné matky.

Miluj bližní svou

Miluj bližní svou

Uprostřed pravidly svázaného světa chorvatské katolické církve se do sebe zamilují dvě řádové sestry. Intimní zpověď Marity a Fani odhaluje zneužívání uvnitř církve, zborcené ideály i nelehkou osobní cestu k pochopení, lásce a k sobě samým.

Moje tělo

Moje tělo

Intimita jako způsob učení. Tělesné postižení Claudii komplikuje společenský i sexuální život. Pod vedením sexuálního asistenta začíná svobodomyslně objevovat cestu ke svému tělu.

Neviditelná

Neviditelná

Porod patří mezi nejzásadnější okamžiky v životě ženy. Kvůli nevhodnému přístupu lékařů se však může snadno změnit v traumatizující záležitost, která zanechává jizvy na těle i duši.

Poslední dny léta

Poslední dny léta

Sonda do každodennosti a sexuálního života party mladých Varšavanů, kteří vstoupili do dospělosti bez pevné půdy pod nohama.