Zkrocení přírody

(Taming the Garden)

Kořeny staletých gruzínských stromů sahají hluboko. Ne ale dost na to, aby nemohly být vykopány a přepraveny do soukromé zahrady bývalého předsedy vlády Gruzie.

Na dveře venkovských stavení podél pobřeží Gruzie klepou výkupčí stromů. Za úctyhodně staré a výjimečně krásné stromy, často dominanty vesnic, které pamatují několik generací, nabízejí tučné sumy peněz. Jeden z mocných mužů země, bývalý premiér, má totiž neobvyklou zálibu: krásnými stromy se rád obklopuje ve své zahradě. Spletité sítě kořenů je potřeba nejprve opatrně vykopat a poté vyzdvihnout i se zeminou okolo. Kde překážejí ovocné sady nebo lesy, tam místo nich vznikají nové cesty. Krajina se místním usedlíkům postupně proměňuje před očima a zanechává po sobě naléhavou otázku – co všechno člověk ztrácí vytvářením rezervací na úkor původní přírody, ve které žije?

O filmu

Režie: Salomé Jashi
Gruzie, Německo, Švýcarsko
2021 | 91 min.

Jazyk: Gruzínsky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Režie

Salomé Jashi

Filmografie
2021 - Taming the Garden
2016 - The Dazzling Light of Sunset
2011 - Bakhmaro heißt Paradies
2006 - Their Helicopter

Salomé Jashi

Projekce

19. 05. 17:00 Jeden svět živě: Stream
DebataSalomé Jashi, režisérka

Další filmy z tematické kategorie Mezinárodní soutěž

Krtek

Krtek

Svérázný dánský režisér Mads Brügger opět posunul hranice své originální tvorby. Tentokrát nachystal past, do které se chytil severokorejský diktátorský režim.

Kubánský tanečník

Kubánský tanečník

Alexisovým snem je stát se nejlepším kubánským tanečníkem. Než se ale stačí protančit Národní baletní školou v Havaně, život mu přinese nečekanou změnu: jeho rodiče se rozhodnou Kubu opustit.

Kuráž

Kuráž

Běloruské svobodné divadlo už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice. V době, kdy se země ocitá na rozcestí, je ale fungování divadla ohroženo více než kdy dříve.

O muži, který hledal svého syna

O muži, který hledal svého syna

Každoročně zmizí v Číně beze stopy obrovské množství dětí, po kterých zoufalí rodiče neúnavně pátrají. Únosy batolat a jejich prodej bezdětným párům je už celá desetiletí neřešeným sociálním problémem.

Prezident

Prezident

Konec diktatury Roberta Mugabeho přinesl Zimbabwe naději na změnu. Ale teprve volba nového prezidenta ukáže, zdali se zemi podaří opustit své totalitní dědictví a vykročit cestou skutečné demokracie.

Sabája

Sabája

Napospas tzv. Islámskému státu bylo ponecháno celé jedno město s jezídskými obyvateli, jehož ženy skončily v otroctví. Za jejich záchranou se vypravuje hrstka obyčejných mužů. Námět jako z dobrodružného románu je však realitou.

Usmíření

Usmíření

Albánská tradice v případě vraždy ukládá rodině oběti povinnost buď zločinci veřejně odpustit, nebo na něm vykonat pomstu. Netřeba dodávat, že taková volba a její následky mají nebývalý dopad na celou společnost.

Z deště pod okap

Z deště pod okap

Andrij se svojí rodinou opustil válkou zmítanou Sýrii a usadil se na Ukrajině, kde se ale ocitl v centru dalšího konfliktu.

Zbylo nám jen slunce

Zbylo nám jen slunce

Mateo se narodil uprostřed pralesů v Paraguayi jako člen kmene Ayoreů. S pokročilým věkem cítí potřebu uchovat jedinečné dědictví svého národa a předat jej dalším generacím.

Zkrocení přírody

Zkrocení přírody

Kořeny staletých gruzínských stromů sahají hluboko. Ne ale dost na to, aby nemohly být vykopány a přepraveny do soukromé zahrady bývalého předsedy vlády Gruzie.