Nová šichta

(A New Shift)

„Z horníka programátorem“ je lákavý novinový titulek, má ale tato premisa šanci na úspěch? Po čtvrt století pod zemí hledá propuštěný dělník novou životní cestu.

Tomáš Hisem je jedním z mnoha propuštěných horníků. Okolí ho považuje za ztracený případ. Už po jeho poslední šichtě na něj a jeho kolegy před branami uzavřeného dolu čekají novináři – jeho zdánlivá ztracenost a nepoužitelnost do dalšího života je pro ně kuriózní anekdotou. Tomáš má ale plán. Přihlásí se na kurz programátorství, ostříhá si své dlouhé vlasy a přestěhuje se. Začne nový život. Dokumentarista Jindřich Andrš ho sledoval na každém kroku této cesty. Stal se Tomáš, který je zván do médií promlouvat o svém postupu, maskotem nefunkčního systému, jak mu vyčítají jeho bývalí kolegové, nebo se jeho snaha a energie zúročí?

O filmu

Režie: Jindřich Andrš
Česká republika
2020 | 91 min.

Jazyk: Česky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Distribuční premiéra

Přehrát online

Kategorie

Česká soutěž

Režie

Jindřich Andrš

Filmografie
2020 - A New Shift
2017 - The Last Shift of Thomas Hisem
2016 - Mike and his ultras

Jindřich Andrš

Projekce

15. 05. 20:00 Jeden svět živě: Stream
Popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé
DebataJindřich Andrš, režisér
Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu, LMC s.r.o.
Tomáš Hisem, protagonista
18. 05. 21:00 Liberec: Lidové sady Liberec
21. 05. 20:00 Ústí nad Labem: Veřejný sál Hraničář
22. 05. 20:00 Tábor: divadelní kavárna OSKAR KAFE
26. 05. 20:30 Praha: Kinská
ČZJ tlumočení Popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé
DebataJindřich Andrš, režisér
27. 05. 21:15 Boskovice: Letní kino Boskovice
05. 06. 20:30 Ústí nad Orlicí: Letní kino – park u Roškotova divadla
06. 06. 19:00 Ostrava: Kino Etáž
06. 06. 20:30 Brno: Kino Art

Další filmy z tematické kategorie Česká soutěž

Anny

Anny

Nový časosběrný snímek Heleny Třeštíkové zachycuje šestnáct let v životě Anny, která si ve čtyřiceti šesti letech začne přivydělávat jako pouliční prostitutka.

Bílá na bílé

Bílá na bílé

Videodeník slovenské režisérky Viery Čákanyové z Antarktidy vznikal při natáčení jejího oceňovaného filmu FREM. Silná osobní zpověď nastoluje kromě environmentálního tématu i pochyby o vlastním konání.

Bydlet proti všem

Bydlet proti všem

Jak zacházet s lidmi, kteří nejsou z různých důvodů schopní zajistit si vlastní bydlení? Čeští politici zaujímají protichůdné postoje a jejich vzájemný střet vyplouvá napovrch ve vší intenzitě.

Jak Bůh hledal Karla

Jak Bůh hledal Karla

Existenciálně-komediální roadmovie, ve které český filmový štáb vyráží do Polska poznávat tamní víru v Boha. Snímek nezapře charakteristický rukopis osvědčeného dua Klusák–Remunda.

Manželství

Manželství

Časosběrný dokument sledující vztah Zdenky a jejího pákistánského přítele Tabiše, kteří se potkali při hraní počítačové hry FarmVille a pět let žili svůj vztah především online.

Na značky!

Na značky!

„Jedinec nic, celek vše,“ tak zní motto sokolského hnutí sdružujícího tisíce lidí, kteří se jednou za šest let sjedou do Prahy, aby společně předvedli dechberoucí představení. Lidská komedie o společnosti, ve které dnes žijeme.

Nová šichta

Nová šichta

„Z horníka programátorem“ je lákavý novinový titulek, má ale tato premisa šanci na úspěch? Po čtvrt století pod zemí hledá propuštěný dělník novou životní cestu.

Sovětský člověk

Sovětský člověk

Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, žilo v něm téměř tři sta milionů lidí. „Sovětských lidí“. Šlo jen o mýtus propagandy, nebo „homo sovieticus“ opravdu existoval? A stal se už minulostí?

Vlci na hranicích

Vlci na hranicích

Kdo tady byl dříve: vlk, nebo člověk? Dokument sleduje návrat vlků do českých lesů a ukazuje náš rozpolcený vztah ke krajině na případu sporu obyvatel v malé obci na Broumovsku.

Zákon lásky

Zákon lásky

Jedna věc je o rovnosti mluvit, druhá je ctít ji a zvednout pro ni ruku. Cesta za zlegalizováním rovnoprávného manželství všech lidí v Česku zatím není u konce.