Zůstane jen to pěkné

(Beautiful Something Left Behind)

Dokument představuje příběhy dětí, které se v rámci komunitních setkávání organizace Good Grief (Zdravý smutek) vyrovnávají se ztrátou svých rodičů.

Good Grief je organizace sídlící ve státě New Jersey, jež pomáhá dětem snadněji se vyrovnávat se smutkem ze ztráty těch nejbližších. Postupně se setkáváme s Peterem, Nolanem, Nickym, Kimmy, Mikaylou a dalšími, kteří ztratili jednoho nebo oba rodiče. Sledujeme je v doprovodu terapeutů komunitního centra, kteří jim prostřednictvím svobodné hry a nenuceného dialogu pomáhají vyznat se ve vlastních pocitech. Snímku se podařilo s lehkostí zachytit radostné i zcela všední momenty v každodenním provozu centra i statečnost a otevřenost svých hrdinů na cestě za vnitřním smířením.

Impact

Duševní zdraví je zvláště v době pandemické obrovským tématem. Film Zůstane jenom to pěkné dává nahlédnout do komunity Good Grief (Zdravý smutek) v New Jersey pečující o malé děti, které přišly o blízkou osobu. Hnutí je možné podpořit jednorázovým i opakovaným darem. V České republice pak již několikátým rokem funguje iniciativa Nevypusť duši. Pořádá workshopy primárně pro středoškoláky a učitele a v době pandemie významně přispěla k péči o duševní zdraví studentů na distanční výuce. Podpořit je můžete stejným způsobem jako americký Good Grief.

O filmu

Režie: Katrine Philp
Dánsko
2020 | 88 min.

Jazyk: Anglicky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Kategorie

Panorama

Režie

Katrine Philp

Filmografie
2020 - Beautiful Something Left Behind
2018 - False Confessions
2015 - Home Sweet Home
2013 - Suitable

Katrine Philp

Projekce

14. 05. 14:00 Jeden svět živě: Stream
ČZJ tlumočení Popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé
DebataJindřiška Prokopová, psychosociální pracovnice, Cesta domů

Další filmy z tematické kategorie Panorama

Amazonský kosmos

Amazonský kosmos

Jaider z amazonského kmene Macuxi opouští džungli, aby se vydal na cestu, během níž se pokusí předat běžným lidem i světovým náboženským lídrům varovné poselství svého lidu.

Černý kluci

Černý kluci

Jak se v USA vyrůstá a žije chlapcům, mladíkům a mužům černé pleti? Mnohohlasá výpověď si „zevnitř“ osahává mantinely rasových předsudků a dodává srozumitelný kontext pro působení hnutí Black Lives Matter.

Čtvrté království, království plastu

Čtvrté království, království plastu

Jaké to je žít v centru New Yorku, a přesto na okraji společnosti ukazuje snímek, jenž diváky zavádí do komunitní zahrady, kam v záplavě pestrobarevných odpadků, plechovek a lahví od piva chodí svérázní newyorští obyvatelé hledat svůj americký sen.

Hledání téměř ztraceného

Hledání téměř ztraceného

Spletitá odysea zavádí mladou Estonku Eevu do chudinských čtvrtí kolumbijské Bogoty, kde dívka pátrá po zmizelém, odcizeném bratrovi. Současně se obává, v jakém stavu ho najde.

Hrdinská cesta na třetí pól

Hrdinská cesta na třetí pól

Islandský muzikant a někdejší člen hudební skupiny GusGus Högni Egilsson a producentka filmu Anna T. Edwards se léčí s bipolární poruchou. Na netradiční koncertní šňůře po Nepálu se snaží zvyšovat povědomí místních o důležitosti duševního zdraví.

Návrat do Epipa

Návrat do Epipa

Maďarský letní tábor s názvem Epipo zanechal v dětských duších hluboké šrámy. Jedna z jeho účastnic po mnoha letech odkrývá znepokojující pravdu o tom, co spolu s ostatními dětmi tehdy vlastně prožívala.

Písně o útlaku

Písně o útlaku

„Stále se mi vracejí noční můry o tom, jak uprostřed kruhu stojí člověk, na kterého všichni křičí, a následně je strašně zbit,“ vzpomíná obyvatel německé vsi Villa Baviera v Chile. Bývalá kolonie Dignidad byla jednou z nejhorších sekt v dějinách.

Příběh mých matek

Příběh mých matek

Rozhodnutí založit rodinu nebývá snadné. V Orbánově Maďarsku, které systematicky omezuje práva sexuálních menšin, je takové rozhodnutí ještě mnohem těžší. Právě o to se však snaží lesbický pár Nóry a Virág.

Zůstane jen to pěkné

Zůstane jen to pěkné

Dokument představuje příběhy dětí, které se v rámci komunitních setkávání organizace Good Grief (Zdravý smutek) vyrovnávají se ztrátou svých rodičů.