Nejdřív se najíme

(First We Eat)

Snímek režisérky Suzanne Crocker zachycuje experiment, který autorka podstupuje s celou svou pětičlennou rodinou žijící na samém okraji Kanady. Dá se v subarktickém městečku přežít rok o lokálních potravinách?

Domácí sýr. Cukr z březové šťávy. Sůl z popele, krve či převařené hlíny. Když odlehlé městečko načas zablokuje sesuv půdy, uvědomí si Suzanne křehkost dodavatelské ekonomiky, na niž jsou tu odkázáni. Spolu s manželem a třemi dětmi se proto rozhodne pro experiment: žít celý rok jen z toho, co si vypěstují, uloví nebo jinak opatří z místních zdrojů. Naštěstí mají se samopěstitelstvím určité zkušenosti i další členové místní komunity, a tak se hrdinové snímku mají o koho opřít. Co s nimi ale tak razantní změna udělá? Skončí vynalézavé, leč namáhavé znovuobjevování lokálního bohatství úspěchem, nebo si rodina ukousla nestravitelné sousto?

Impact

Kanadská režisérka Suzanne Crocker podstoupila spolu s celou svou rodinou experiment, v rámci něhož celý rok nejedli nic dováženého, pouze lokální potraviny. Tuto výzvu mapuje dokument Nejdříve se najíme. A jelikož už samotný námět filmu má značný osvětový potenciál, není překvapivé, že na jeho oficiálních stránkách najdete záložku „Co můžu udělat?“. Ta obsahuje hned třináct kroků, kterými lze pomoci zlepšit potravinářský ekosystém ve vašem okolí. Od drobných kroků jako kontrolování značek a původu jídla, které kupujete, přes vlastní pěstování až po finanční dary organizacím, které se snaží o udržitelnost lidských stravovacích návyků. https://firstweeat.ca/what-can-i-do/

O filmu

Režie: Suzanne Crocker
Kanada
2020 | 101 min.

Jazyk: Anglicky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Kategorie

Zemětaje

Režie

Suzanne Crocker

Filmografie
2020 - First We Eat
2014 - All the Time in the World
2010 - Time Lines

Suzanne Crocker

Projekce

22. 05. 20:30 Praha: Kasárna Karlín
DebataAlena Wranová, Centrum Konipas, z. ú. Nadace Pro půdu
Šárka Krčílková, Asociace místních potravinových iniciativ
Martina Opočenská, Lovime.bio / PRO-BIO LIGA

Další filmy z tematické kategorie Zemětaje

Čhadar, cesta po řece

Čhadar, cesta po řece

Na naší planetě stále existují místa, která jsou téměř úplně odříznutá od civilizace. A s příchodem globálních změn klimatu je pro jejich obyvatele stále těžší žít zde normální život.

Dřevo

Dřevo

V odlehlých regionech po celém světě, kde je nejvíce lesů a volné přírody, dochází k nelegální těžbě dřeva. Negativně to ovlivňuje biologickou rozmanitost na zemi a má to i vážné společenské důsledky.

Jak se staví hora

Jak se staví hora

V rovinaté Kodani se od roku 2019 tyčí hora. Lezou po ní horolezci. Sjezdují z ní lyžaři. A kouří se jí z komínů. Hora Amager je totiž futuristická spalovna odpadu.

Májá

Májá

Thrillerově laděný snímek o slavné íránské tygřici Máje plný nečekaných zvratů a mistrně natočené podobenství o našem vztahu k divokým zvířatům i k přírodě kolem nás.

Nejdřív se najíme

Nejdřív se najíme

Snímek režisérky Suzanne Crocker zachycuje experiment, který autorka podstupuje s celou svou pětičlennou rodinou žijící na samém okraji Kanady. Dá se v subarktickém městečku přežít rok o lokálních potravinách?

Pád jedné země

Pád jedné země

Portoriko, země zničená hurikánem Maria a politickou korupcí. Místní komunita se snaží svoji zemi opět postavit na nohy, situaci jim však ztěžuje nejen vlastní vláda, ale i nejroztodivnější obchodníci s lidským neštěstím.

Portrét honby za štěstím

Portrét honby za štěstím

Obrazová báseň o hledačích drahých kamenů z jihoafrického západního pobřeží a o tom, jak jejich posedlost zanechává nevratné jizvy na krajině.