Neviditelná

(Unseen)

Porod patří mezi nejzásadnější okamžiky v životě ženy. Kvůli nevhodnému přístupu lékařů se však může snadno změnit v traumatizující záležitost, která zanechává jizvy na těle i duši.

Zatímco v některých zemích, jako je Dánsko, se prosazuje individuálnější péče, která co možná nejvíce respektuje přání nastávající matky, v Česku a na Slovensku se na matčiny představy příliš nehledí. Stále ještě zde převládá přístup, který rodičku redukuje na takřka nesvéprávnou pacientku, jejíž „problém“ je spíše třeba medicínsky vyřešit, než aby se pouze podpořil přirozený průběh porodu. To často vede k nadbytečným úkonům, jako je například rutinní nastřižení hráze, od něhož se v mnoha státech upouští. Slovenská režisérka Maia Martiniak dává ve svém debutovém snímku prostor několika ženám z různých zemí, jimž porod negativně zasáhl do života a skrze jejichž svědectví autorka poukazuje na přehlíženou praxi, která ženám odpírá jejich základní právo – svobodně rozhodovat o svém těle.

O filmu

Režie: Maia Martiniak
Slovensko
2020 | 87 min.

Jazyk: Anglicky, Česky, Dánsky, Slovensky

Titulky: České, Anglické
V případě venkovních i vnitřních projekcí jsou filmy uváděny pouze s českými titulky.

Česká premiéra

Přehrát online

Režie

Maia Martiniak

Filmografie
2020 - Unseen
2016 - Morning of Butterflies
2015 - Premeny

Maia Martiniak

Projekce

18. 05. 17:00 Jeden svět živě: Stream
ČZJ tlumočení CART Simultánní přepis Popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé
DebataMaia Martiniak, režisérka
21. 05. 20:30 Praha: Kinská
Popisné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé
DebataMiloslava Kramná, koordinátorka Průvodce porodnicemi Aperio
Milena Jeřábková, lektorka kurzů předporodní přípravy Aperio
22. 05. 20:00 Police nad Metují: Terasa před Muzeem papírových modelů
26. 05. 20:00 Plzeň: Moving Station
27. 05. 18:30 Třebíč: Komunitní centrum Moravia
02. 06. 20:30 Brno: Kino Art
04. 06. 20:30 Sušice: Kafe Žebřík
05. 06. 20:30 Brno: Kavárna Trojka

Další filmy z tematické kategorie Sex náš vezdejší

Anny

Anny

Nový časosběrný snímek Heleny Třeštíkové zachycuje šestnáct let v životě Anny, která si ve čtyřiceti šesti letech začne přivydělávat jako pouliční prostitutka.

Linka 137

Linka 137

V Argentině je každých třicet hodin zavražděna jedna žena a tisíce dalších čelí sexuálnímu násilí a dalším šokujícím brutalitám za zdmi vlastních domovů. Pro mnohé z nich je spásou telefonní linka 137 – jediná linka, která pomáhá obětem domácího násilí v krizových situacích. 

Matky

Matky

Marocké ženy, které otěhotní mimo manželství, jsou vystaveny společenskému odsouzení. Pomocnou ruku v zoufalé situaci nacházejí v organizaci podporující svobodné matky.

Miluj bližní svou

Miluj bližní svou

Uprostřed pravidly svázaného světa chorvatské katolické církve se do sebe zamilují dvě řádové sestry. Intimní zpověď Marity a Fani odhaluje zneužívání uvnitř církve, zborcené ideály i nelehkou osobní cestu k pochopení, lásce a k sobě samým.

Moje tělo

Moje tělo

Intimita jako způsob učení. Tělesné postižení Claudii komplikuje společenský i sexuální život. Pod vedením sexuálního asistenta začíná svobodomyslně objevovat cestu ke svému tělu.

Neviditelná

Neviditelná

Porod patří mezi nejzásadnější okamžiky v životě ženy. Kvůli nevhodnému přístupu lékařů se však může snadno změnit v traumatizující záležitost, která zanechává jizvy na těle i duši.

Poslední dny léta

Poslední dny léta

Sonda do každodennosti a sexuálního života party mladých Varšavanů, kteří vstoupili do dospělosti bez pevné půdy pod nohama.