Dokumenty, které mění svět aneb co můžete udělat vy?

Závěrečnými titulky filmu to nekončí. Některé dokument jsou provázány s osvětovou kampaní, k níž se mohou diváci přidat. Tyto kampaně často nabízejí možnost pomoci protagonistům filmů v jejich nesnázích. Najdete tu ale také obecnější kampaně, které nejsou spojené přímo s filmem, nýbrž s jeho tématem. Přítomné jsou i tipy na české organizace a iniciativy, které se tématům zachyceným ve filmech věnují. Možností, jak se zapojit a pomoci, je mnoho. Nenajdete-li zde řešení, které jste po zhlédnutí filmu hledali, neváhejte a zkuste najít vlastní cestu. Sepište petici, staňte se dobrovolníky a dobrovolnicemi, přispějte na humanitární pomoc, zapojte se do organizace charitativní sbírky. Pomůže i sdílení a šíření informací mezi vaše přátele a blízké.
 

Arica a korporátní zodpovědnost 

Film Arica pojednává o stejnojmenném městečku v Chile, do jehož blízkosti švédská těžební společnost Boliden navezla velké množství toxického materiálu. Místní děti si ze skládky udělaly hřiště. Vystavení nebezpečnému odpadu výrazně ovlivnilo zdravotní stav členů tamní komunity, zvýšil se počet dětí, které se narodily s postižením, snížila se průměrná délka života. Kvůli nezodpovědnému chování a netransparentnosti ze strany velké společnosti místní dodnes trpí následky. Dokument je spjat s impactovou kampaní Toxic justice, jejímž cílem je přimět velké společnosti k větší zodpovědnosti, aby se případ Arica Victims vs. Boliden už nemusel opakovat. Zde k tomu můžete přispět i vy.
 

Be a Hero

Ady Barkan je americký aktivista, jehož jímavý životní příběh vypráví dokument Ještě jsem neřekl poslední slovo. Ve 33 letech mu lékaři sdělili krutou diagnózu – Ady trpí amyotrofickou laterální sklerózou (zkráceně ALS). Nemoc, kterou má většina lidí neodmyslitelně spojenou se Stephenem Hawkingem, způsobuje postupnou paralýzu svalů. To ale Adymu nezabránilo být manželem a otcem a také odstartovat kampaň s názvem Be a Hero, která hlasitě kritizuje nedostatky amerického zdravotnictví. Více o kampani, Adyho životním příběhu i možnostech zapojení se najdete na stránkách fondu Be a Hero
 

Bělorusko

Devátý srpen 2020 byl dnem, kdy byl Alexandr Lukašenko pošesté zvolen běloruským prezidentem. Následně po celé zemi vypukly protesty, které sledoval celý svět. Snímek Kuráž dokázal velmi rychle přijít s působivou reflexí celé situace z pohledu ansámblu Běloruského svobodného divadla. Na podporu protestujících Bělorusů, jejichž svoboda projevu byla vytrvale umlčována represivními státními složkami, vzniklo hned několik iniciativ. Amnesty International sbírá podpisy na podporu svobodného Běloruska. Díky Human Rights Foundation mohou lidé vyjádřit solidaritu s Běloruskem finančním příspěvkem. Cílem Belarus Solidarity Fund jsou dva miliony dolarů a k tomuto cíli rozhodně míří!  
 

Black Education Matters 

Problematikou institucionalizovaného rasismu ve Spojených státech se zabývá dokument Černý kluci. Jeho tvůrci ale chtějí jít za pouhý audiovizuální počin. Skrze edukační platformu Frontlines of Justice vyzývají studenty nespokojené se vzděláním, kterého se jim dostává, případně jejich rodiče, aby nemlčeli. Aby jedinými dvěma životními vyhlídkami Afroameričanů nebyly sportovní kariéra a v horším případě vězení. Vzdělání a spravedlnost pro všechny, hlásá kampaň
 

Boj za nezávislá média na Filipínách 

Maria Ressa je filipínská novinářka a zakladatelka investigativní redakce Rappler, která se kvůli svému boji za svobodná média v zemi za vlády Rodriga Duterteho postupně stala politickou aktivistkou. Kampaň #HoldTheLine spuštěná Reportéry bez hranic umožňuje hned tři stupně zapojení: šířit kampaň hashtagem, podepsat petici za stažení obvinění vůči Marii Resse a jejím kolegům a kolegyním nebo finančně přispět na podporu Reportérů bez hranic. Dokument Pomalu vykrvácet při rozhodování jistě sehraje svou roli.
 

Borrelióza

Kousnutí od klíštěte nemusí znamenat jen chvilkovou nepříjemnost během vytahování přisátého parazita. Důsledky mohou být dalekosáhlejšího a nepředvídatelnějšího rázu. Borrelióze, nemoci zvané též přívlastkem lymská, čelil režisér filmu Zarudlá skvrna Joonas Berghäll. Lékaři nebyli dlouhá léta schopni identifikovat, co je v jeho těle špatně, a prohlašovali, že je zdravý. Na Joonasovi ulpěl cejch simulanta. Podobně jako on je na tom celá řada lidí z různých koutů světa. Cílem Global Lyme Alliance je rozšířit povědomí o záludnosti borreliózy a zvýšit efektivitu léčby. Přispět na tento účel lze na stránkách spolku

 

Čečensko

Film Němý hlas sleduje příběh mladého muže, který byl nucen utéct z Čečenska, protože je gay. Trauma, které si z nuceného útěku odnesl, se projevilo ztrátou hlasu. Pronásledování, kterému lidé s odlišnou sexuální orientací čelí v této autonomní republice Ruské federace, je veřejným tajemstvím. Na obranu proti tomuto případu porušování lidských práv vystupuje kampaň #EyesOnChechnya, kterou organizuje Human Rights Campaign Foundation. Šířením povědomí o tíživé situaci v Čečensku, ať už v běžném hovoru, nebo na sociálních sítích, se problematika dostává na světlo, zároveň lze na celou kampaň a boj za práva LGBTQ skupiny přispět i finančně. 
 

Fondy EHP a Norska

Island, Lichtenštejnsko a Norsko prostřednictvím Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska přispívají ke snižování ekonomických rozdílů mezi státy EU. To se mimo jiné týká také podpory zprostředkování kulturní produkce těchto zemí. Letos například podpora norských fondů míří k filmu Seyran Ateş: Sex, revoluce a islám. Norská produkce vypráví příběh ženy, která v Berlíně založila první liberální mešitu a čelí neustálému nebezpečí útoku ze strany radikálních muslimů. 
 

Jemen 

Jemen hladoví. Miliony lidí zde trpí podvýživou, důsledky války jsou hrozivé a nemocnice jsou každý den pod ohromným tlakem. O dvojici nemocnic pro podvyživené vypráví i středometrážní dokument Hladovějící Jemen, po jehož zhlédnutí málokdo zůstane neotřesen. Tvůrci v rámci oficiální impactové kampaně k filmu nabízejí hned čtyři způsoby zapojení ze strany diváků – základem je přihlásit se k odebírání informací o situaci v Jemenu. Následuje účast na sociálních médiích s hashtagy #HungerWard a #YemenCantWait. Třetím krokem je finanční dar jedné ze dvou ve filmu zobrazených nemocnic. A pokud byste to s pomocí Jemenu mysleli skutečně vážně, je tu ještě čtvrtý stupeň – pustit se do komunikace s organizacemi, které jsou v tomto směru aktivní, a navázat s nimi spolupráci
 

Jezídky v zajetí 

Mezi stále trvající zločiny tzv. Islámského státu patří sexuální otrokářství. Jezídské ženy jsou stále unášeny a drženy coby sexuální otrokyně. O jejich nebezpečném osvobozování a následné nutné psychologické rekonvalescenci vypráví napínavý snímek Sabája. Pronásledovaným jezídům a jezídkám je možné pomoci, ať už finančně, nebo dobrovolnicky, díky Free Yezidi Foundation. Nezisková organizace se zavazuje pomáhat jezídům a jezídkám a zároveň šířit povědomí o tíživé situaci, ve které se tato komunita ocitla. 

 

Kamerové systémy 

Počítačová vědkyně Joy Buolamwini objevila předsudky zakořeněné v kamerových systémech. Lidé tmavší barvy pleti nebo ženského pohlaví jsou jimi často nerozpoznány, a tím automaticky označeny jako potenciální hrozba pro společnost. Snímek Digitalizovaný předsudek tuto problematiku dokumentuje a provází jej impactová kampaň v podobě petice upozorňující na to, že práva spjatá s daty a jejich zpracováním patří v dnešní společnosti mezi základní lidská práva. V českém kontextu je pak možné podepsat petici Můj obličej patří mně. Organizace Digitální svobody se tímto začleňuje do mezinárodní kampaně #ReclaimYourFace, která má za cíl zamezit masovému používání biometrického sledování ve světě. 
 

LGBTQ v Maďarsku

Maďarsko za vlády Viktora Orbána není místem, kde by se příslušníci LGBTQ skupiny mohli cítit jako běžní členové společnosti. Dokument Příběh mých matek ukazuje těžkosti, kterým v zemi čelí homoparentální rodiny. V květnu 2020 byl navíc schválen 33. dodatek ústavy, který transgender osobám zakazuje nárokovat si svou genderovou identitu. Ta je tak neuznaná zákonem. Připojte se k Amnesty International a napište dopis maďarskému komisaři pro lidská práva. Do češtiny přeložená petice se kromě porušování lidských práv v Maďarsku vymezuje i vůči obdobné situaci v Polsku. 

 

Lokální potraviny

Kanadská režisérka Suzanne Crocker podstoupila spolu s celou svou rodinou experiment, v rámci něhož celý rok nejedli nic dováženého, pouze lokální potraviny. Tuto výzvu mapuje dokument Nejdříve se najíme. A jelikož už samotný námět filmu má značný osvětový potenciál, není překvapivé, že na jeho oficiálních stránkách najdete záložku „Co můžu udělat?“. Ta obsahuje hned třináct kroků, kterými lze pomoci zlepšit potravinářský ekosystém ve vašem okolí. Od drobných kroků jako kontrolování značek a původu jídla, které kupujete, přes vlastní pěstování až po finanční dary organizacím, které se snaží o udržitelnost lidských stravovacích návyků.

 

Manželství pro všechny?

Hnutí Jsme fér v prosinci 2017 začalo sbírat podpisy pro papírovou petici za manželství pro všechny. V květnu 2018 už petici podepsalo téměř 70 tisíc lidí, návrh novely zákona ale dodnes nebyl schválen. Celý proces boje proti homofobii v našem státě dokumentuje snímek Zákon lásky. Hnutí se během roku 2020 rozhodlo v petici pokračovat, tentokrát v online podobě. Každý podpis a šíření petice jí může dát potenciálně větší váhu v očích poslanců a poslankyň, kteří v tomto volebním období nakonec pro důležité novely zákona ruku nezvedli. 
 

Návrat vlků 

Dokument Vlci na hranicích ukazuje dva neslučitelné názorové tábory a jejich pohled na návrat vlků do blízkosti lidských obydlí. Jedni poukazují na nebezpečí a škody, které šelmy způsobují, druzí argumentují přirozeností tohoto návratu, kterému nelze zabránit, aniž bychom narušili přirozený cyklus přírody. Hnutí DUHA se této problematice věnuje zevrubně, organizují dobrovolníky do vlčích hlídek, snaží se bojovat proti pytláctví a chránit velké šelmy před dalšími nebezpečími, které jim od lidí hrozí. Jejich snahu lze podpořit finančním darem nebo koupí unikátních fotografií šelem z fotopastí. 
 

Nevypusť duši

Duševní zdraví je zvláště v době pandemické obrovským tématem. Film Zůstane jenom to pěkné dává nahlédnout do komunity Good Grief (Zdravý smutek) v New Jersey pečující o malé děti, které přišly o blízkou osobu. Hnutí je možné podpořit jednorázovým i opakovaným darem. 

V České republice pak již několikátým rokem funguje iniciativa Nevypusť duši. Pořádá workshopy primárně pro středoškoláky a učitele a v době pandemie významně přispěla k péči o duševní zdraví studentů na distanční výuce. Podpořit je můžete stejným způsobem jako americký Good Grief. 

 

Sure We Can 

Dokument Čtvrté království, království plastu před diváky rozprostírá uhrančivý mikrosvět ztracených existencí, které se dokázaly najít v komunitním „recyklačním centru“ Sure We Can. Přehlídka svérázných pábitelů, kteří se díky tomuto prostoru dokázali postavit na nohy a hledět do budoucnosti s nadějí, se pokouší spojit program společenské integrace s ekologickým poselstvím. Tyto cíle lze podpořit na stránkách samotné iniciativy, na které odkazuje i film. 

 

Sociální bydlení 

Těžkosti s prosazováním zákona o sociálním bydlení, kterým v Brně čelila organizace Rapid Re-Housing, zaznamenává dokument Bydlet proti všem. Pražská Platforma pro sociální bydlení taktéž pomáhá aplikovat myšlenku Housing First – pomáhat lidem z bezdomovectví, vracet děti do jejich rodin, prosazovat zákon o sociálním bydlení v parlamentu. Nezaměstnanost, exekuce, nízké příjmy – to vše dostává tisíce lidí do potenciální bytové nouze, kterou mají tyto organizace za cíl vyřešit. 

 

Šelmy v divočině

V současné době žije na světě méně než čtyři tisíce divokých tygrů. Jak dokazuje film Májá, zpětná integrace tygrů vychovaných v zajetí do divočiny je složitá, ne-li nemožná. Iniciativa Save Tigers Now, kterou iniciuje World Wildlife Fund ve spolupráci s hercem Leonardem DiCapriem, vznikla za účelem zdvojnásobení tohoto počtu do roku 2022 – tedy do konce příštího roku tygra. Cílem je napravit to, co lidstvo pytláctvím a nelegálním obchodem s tygřím masem a kožešinami způsobilo. 

 

Venezuela

Krize ve Venezuele trvající prakticky celé desetiletí stále nebere konce. Započala za prezidenta Huga Cháveze a jeho následovník Nicolás Maduro ji ještě prohloubil. Vysoká míra nezaměstnanosti, hyperinflace a podvýživa vedou ke korupci, porušování lidských práv, a tím i k obrovskému odlivu obyvatel. Film Tenkrát ve Venezuele sleduje na konkrétní komunitě úpadek celé země a zároveň se snaží prostřednictvím impactové kampaně tamní situaci zlepšit. Šíření povědomí o situaci v zemi a nastolení dialogu jsou jenom prvními kroky. Stejně důležitá je snaha oslovovat organizace, které mají zájem i prostředky Venezuele pomoci. Krize si nevybírá – co potkalo Venezuelany, může potkat jakýkoliv jiný národ. 

 

Za bezpečné potraty

Jak naznačuje mimo jiné situace v sousedním Polsku, potraty jsou v mnoha zemích světa stále nepřípustné. Jeden z nejextrémnějších případů najdeme na Salvadoru, jak mapuje film Naše svoboda. Tamním ženám hrozí dlouholeté vězení, pokud se dostanou jen do podezření, že přišly o dítě záměrně. Aktivistka a protagonistka dokumentu Teodora Vásquez se snaží se situací bojovat, stejně jako celosvětová kampaň Safe abortion: women’s right. Ta sdružuje organizace i jednotlivce v boji za právo žen rozhodovat o svém těle.