Přihlašování filmů na Jeden svět 2022 bylo zahájeno!

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět spouští přihlašování filmů na rok 2022. Festival proběhne opět ve své tradičním březnovém termínu a to od 21. března do 3. dubna 2022. Filmaři a filmařky...

Diváckou cenu Jednoho světa získal film Krtek.

Diváckou cenu Jednoho světa získal film Krtek

Bývalý kuchař v invalidním důchodu Ulrik Larsen, španělský šlechtic Alejandro Cao de Benós, bývalá agentka britské rozvědky M15 Annie Machonova a záhadný obchodník pan James. To jsou protagonisté posledního dokumentu dánského...

Tereza Štěpánová

Hlavní koordinátorka

Milí diváci, myslíme na Vás, jak se asi máte. A jestli Vám už z mysli úplně nevypadl obraz reality, ve které lidé chodí na filmy, koukají na ně na plátně a nechají je k sobě promlouvat. Nás vidina světa, ve kterém se mohou dít takové věci, drží v aktivitě už řadu měsíců. A moc se těšíme, že se s Vámi v takovém časoprostoru brzy potkáme. Rádi bychom nastínili, co Vám v něm můžeme nabídnout. „Co je lepší pro naše dítě?“, ptá se ve filmu Kuráž...

Číst více

Tereza Štěpánová

Hlavní koordinátorka

Milí diváci,

myslíme na Vás, jak se asi máte. A jestli Vám už z mysli úplně nevypadl obraz reality, ve které lidé chodí na filmy, koukají na ně na plátně a nechají je k sobě promlouvat. Nás vidina světa, ve kterém se mohou dít takové věci, drží v aktivitě už řadu měsíců. A moc se těšíme, že se s Vámi v takovém časoprostoru brzy potkáme. Rádi bychom nastínili, co Vám v něm můžeme nabídnout.

„Co je lepší pro naše dítě?“, ptá se ve filmu Kuráž jedna z hlavních postav. „Ztratit jednoho z rodičů, protože to se může snadno stát, nebo žít ve svobodné zemi? Anebo máme emigrovat?“ Tato debata se odehrává nad hlavičkou batolete a na pozadí protestů, které od posledních voleb provází Bělorusko. Jeviště nezávislého Běloruského svobodného divadla, jehož herci ve filmu vystupují, symbolicky představuje společnost, ve které je každý jednotlivec nucen zaujmout svou roli v zápase o budoucí podobu země. Svědectví o něm, silné a zároveň minimalistické, přinese letošní zahajovací projekce.

Film Jak se dělá hora dokumentuje (vzhledem k názvu možná překvapivě) projekt spalovny odpadu v Kodani, kde se (což asi není překvapení) kopců spíš nedostává. Snímek zachycuje neotřelý nápad architekta Bjarke Ingelse pojmout stavbu jako vyvýšeninu s výhledy a s možnostmi sportovního vyžití. Film sleduje vše od prvotního plánu až po smělou realizaci. Na případné otázky po filmu bude odpovídat architekt Filip Hermann.

Máme šelmy, které dávno ztratily své místo v ekosystémech, vracet do krajiny, potažmo do společnosti lidí, která s nimi už nepočítá? Má smysl na Broumovsku posetém stády ovcí dávat těmto predátorům prostor? Film Vlci na hranicích dokumentuje tento spor o vlka mezi místními obyvateli, který je zároveň do jisté míry univerzální. Sledujeme rozpolcenou společnost, lidi s neochvějnými názory, přesvědčené o své pravdě. A také magickou krajinu tohoto výběžku Čech, která už nemůže být více na hranici. Pozvání na debatu po projekci přijal režisér filmu Martin Páv.

„Myslím, že tenhle film by bavil moje vrstevníky.“ (Tereza, 22 let) „Myslím, že tenhle film bude bavit moje vrstevníky.“ (Vendula, 45 let) „Vždycky si říkám, kterej film bych chtěla pustit Dvořce.“ (Lucie, 28 let). Takhle se rozhodlo, že vám v sobotu večer promítneme snímek Bláhový projekt. Oslavuje zpola zapomenuté technologie a analogové přístroje všeho druhu. Doufáme v účast vrstevníků Venduly i Terezy, a zvláště v účast Dvořky! (Poznámka pod čarou: Dvořka nás loni zastupovala v regionální porotě festivalu a festival bez ní si lze jen těžko představit).

V neděli večer zakončíme jedním z kandidátů na Oscara. Název snímku Tajný agent zavání bondovkou. Ne neprávem. Hlavní hrdina Sergio (83 let) je najat soukromým detektivem, aby vyšetřil jistá podezření v domově důchodců. Čím hlouběji však Sergio proniká do osudů jednotlivých seniorů, tím více se potvrzuje, že se místní rezidenti utkávají s problémem nekriminálního, a přitom zásadního charakteru – s osaměním.

Mottem pro MFF Jeden svět 2021 stalo "Vypadáváš". Vztahuje se nejen ke křehkosti komunikačních kanálů, na které jsme všichni momentálně odkázáni, a které při nedostatečné síle nebo přetížení sítě prostě nefungují, ale i obecněji k různým sociálním a lidskoprávním situacím, ve kterých jednotlivec těžko nachází své místo v systému a ocitá se mimo něj. K tématu plánujeme panelovou debatu.

Letošním mikrokosmem festivalu bude dvůr klarisek v Klášterech. Filmy promítneme vždy od 20:30. Nebude tam střecha a možná bude chladno, nedej bože déšť. Ale taky čerstvý vzduch, skvělé filmy, vy a my. Přijdete, že jo?

Tereza, Vendula, Lucie, Filip & Filip

 

PS: Deku s sebou!

zavřít