Ceny a poroty

Porota Mezinárodní soutěže

Uděluje Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii v kategorii Mezinárodní soutěž
a zasedají v ní významní filmoví profesionálové.

Hanka Kastelicová

Hanka Kastelicová
Česko

Vedoucí výroby dokumentárních filmů v HBO Europe. Svá studia završila magisterským titulem na Katedře dokumentaristiky na pražské FAMU. Ve své profesionální kariéře pokračovala na Slovinsku, kde přes 25 let režírovala a produkovala řadu dokumentů a později také vykonávala pozici ředitelky dokumentární výroby a TV producentky. Jako zkušená a oddaná autorka dokumentárních filmů pořádá přednášky o výrobě dokumentů.

Sigrid Jonsson Dyekjærh

Sigrid Jonsson Dyekjærh
Dánsko

Jedna z nejzkušenějších dánských producentek, v posledních dvaceti letech produkovala více než 30 dokumentárních filmů, z nichž několik bylo nominováno na Oscara. Je členkou Producers Guild of America, byla oceněna řadou cen, včetně ceny za nejlepší producentku dánského filmového průmyslu či za výjimečnou produkci filmu Jeskyně režiséra Ferase Fayyada. Učí na Dánské národní filmové škole a vede kurzy dokumentární tvorby na filmových školách po celém světě.

Thomas Balmès

Thomas Balmès
Francie

Thomas Balmès je oceňovaný francouzský režisér a producent. Dokumentárním filmům se věnuje už téměř třicet let. Jeho režijní debut Hotel Bosna z roku 1996 zachycuje příběh keňských mírových jednotek v Bosně. Nejznámější a kritikou nejoceňovanější film Štěstí o sedmiletém mnichovi z poslední technologiemi nedotčené bhútánské vesnice, je následován jeho nejnovějším filmem Zazpívej mi, v němž se mladý protagonista po deseti letech do vesnice vrací. Film byl na Jednom světě uveden v roce 2020.

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje Cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci lidských práv, světoví představitelé neziskového sektoru a institucí.

Lian Ryan-Hume

Lian Ryan-Hume
Izrael

Vyrůstala v liberální muslimské rodině, chodila na křesťanskou střední školu a dobrovolně se zapojila do reformního židovského komunitního centra. Lian se věnuje otázkám práv menšin a v různých částech světa zvyšuje povědomí o jejich porušování. Založila dva sociální start-upy, které podporují zaměstnanost a finanční gramotnost arabských žen. Je také členkou výkonné rady Mabat - nevládní organizace usilující o propagaci intelektuální rozmanitosti v izraelských kampusech.

Kiryl Masheka

Kiryl Masheka
Bělorusko

Kiryl se narodil v Minsku, kde studoval právo a umění. Je umělcem, hercem a aktivistou, dříve působil jako herec a učitel režie v Běloruském svobodném divadle a od roku 2016 je členem skupiny Pussy Riot. Současně také působí jako herec, dramatik a asistent režie v projektu Dny Pussy Riot. Během protestů v Bělorusku byl jedním ze zadržených.

Génesis Dávila

Génesis Dávila
Venezuela

Génesis Dávila je venezuelská právnička. V roce 2017 založila neziskovou organizaci Defiende Venezuela, která se věnuje obhajobě a ochraně lidských práv ve Venezuele. Zároveň se snaží o této oblasti informovat širokou veřejnost. V současné době je prezidentkou této organizace, vede tým dvaceti lidskoprávních obhájců a vede více než 200 případů jak v rámci Inter-American Human Rights System, tak před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu.

Porota České soutěže

Nejlepší dokumenty uplynulého roku natočené v české (ko)produkci.

Christine Camdessus

Christine Camdessus
Francie

Je výkonnou ředitelkou mezinárodního festivalu dokumentárních filmů FIPADOC. V roce 2001 založila produkční společnost Algeria. S ní se podílela na výrobě více než šedesáti dokumentárních filmů distribuovaných po celém světě. Christine je porotkyní a stálou expertkou stipendijního programu Nipkow v Berlíně. Mezi lety 2014-2018 byla členkou představenstva USPA (unie vedoucích televizních producentů ve Francii). Pracovala jako výkonná ředitelka Gaumont Television. Byla členkou European Documentary Network a členkou Evropské filmové akademie.

Orestis Andreadakis

Orestis Andreadakis
Řecko

Je ředitelem mezinárodního filmového festivalu v Thessalonikách a současně ředitelem festivalu dokumentárních filmů v Thessalonikách. Byl zakládajícím členem mezinárodního filmového festivalu v Aténách a Athens Open Air Film Festival, který v letech 2007 až 2016 taktéž řídil. Je autorem filmových recenzí a článků a kurátorem a designérem mnoha výstav v Aténách, Thessalonikách a Ženevě. V roce 2017 byl kurátorem řeckého pavilonu na filmovém festivalu v Benátkách.

Darya Bassel

Darya Bassel
Ukrajina

Je dramaturgyní Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Docudays v Kyjevě a současně filmovou produkční. Dokument My father is my mother’s brother byl oceněn za inovativní přínos v mezinárodní soutěži na Visions du reel v roce 2018. O rok později spoluzaložila produkční společnost Moon Man, která se zaměřuje na autorské dokumentární i hrané filmy. Byla porotkyní na mnoha mezinárodních festivalech, například na Visions du reel, IDFA, Astra, Cinedoc Tbilisi nebo OIFF.

Regionální porota

Do 23. ročníku festivalu Jeden svět se zapojilo 21 regionálních partnerů z celé České republiky. Každý tým mohl nominovat jednoho kandidáta či kandidátku ze svého města. Mělo jít o člověka, který je nějak spojen s Jedním světem, ale není součástí organizačního týmu. Výsledná tříčlenná porota je složena ze dvou zástupců regionálních festivalů a držitele titulu „Zlatý promítač“, který je udělován naší platformou Promítej i ty! 

Vítězný film bude zařazen do výběru dokumentů v programu Promítej i ty! a objeví se i na našem zbrusu novém portále jedensvetonline.cz

Dana Calábková

Dana Calábková
Česko

Pracuje ve Vědecké knihovně v Olomouci, kde ve spolupráci s týmem Jednoho světa Olomouc organizuje několikrát ročně promítání filmů z cyklu Promítej i ty a následné diskuse. Ve Vědecké knihovně třetím rokem organizuje bezplatné kurzy programování pro děti CoderDojo, které mimo jiné motivují děti k vytváření vlastních projektů. Jako dobrovolnice také působí v projektu Lepší škola.

Pavel Trčka

Pavel Trčka
Česko

Už deset let je aktivně zapojen do projekcí dokumentárních filmů festivalu Jeden svět v rámci projektu Promítej i ty. Spolu se svou ženou Pavlou také provozuje rodinné relaxační centrum SALZA v Zašové u Valašského Meziříčí, jehož činnost má široký kulturní a společenský přesah. Zpívá, tančí, organizuje koncerty, výstavy a festivaly.

Barbora Bryksí Stunová

Barbora Bryksí Stunová
Česko

Vysokoškolská pedagožka na Fakultě strojní ČVUT v Praze, přednáší i na Fakultě architektury a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Zabývá se průmyslovou ekologií a mimo jiné dopady slévárenství a průmyslových technologií na životní prostředí. Je členkou Odborné komise pro životní prostředí při České slévárenské společnosti. Environmentální problematika jí je blízká i v osobním životě, její rodina je částečně soběstačná v produkci masa, vajec a zeleniny.

Divácká cena

Diváci a divačky mohou znovu volit svůj nejmilejší dokumentární film. 

Hlasovat o nejlepší film je možné na jedensvetonline.cz vždy po zhlédnutí filmu, od 20. 5. do 6. 6. 2021. Díky tomu, že Jeden svět je jen jeden a koná se po celé České republice, můžete se do hlasování zapojit z kteréhokoliv místa. Nejlépe hodnocený film pak získá Diváckou cenu. 

Hlasovat můžete označením jedné až pěti hvězdiček. Pět je nejvíce a jedna nejméně.