Filmy, které mění svět aneb Co můžete udělat vy?

Závěrečnými titulky v kině to nekončí. Některé dokument jsou provázány s kampaní, k níž se mohou diváci přidat. Tyto kampaně většinou nabízejí možnost pomoci protagonistům filmů v jejich nesnázích, najdete tu ale i tipy na české organizace a iniciativy, které se věnují tématům, jež jsou ve filmech zachycena. Možností, jak se zapojit, je mnoho.

Nenajdete-li zde řešení, které jste po zhlédnutí filmu hledali, neváhejte a zkuste najít vlastní cestu. Sepište petici, staňte se dobrovolníky a dobrovolnicemi, přispějte na humanitární pomoc, zapojte se do organizace charitativní sbírky. Pomůže i sdílení a šíření informací mezi vaše přátele a blízké.


Pro Samu
Některá syrská města stále trpí pod nálety letadel hned několika armád a lékařský personál zažívá nepředstavitelně náročné situace. Díky sbírce Action For Sama máte možnost přispět syrským lékařům a jejich týmům, kteří ve válkou zničené zemi nadále zachraňují životy. Ještě jednodušší než finanční příspěvek je podpora na sociálních sítích: vyfoťte se s hashtagem #StopBombingHospitals a označujte na fotkách @ActionForSama a @ForSamaFilm.


Země medu
Život v makedonské „zemi medu“ působí magicky, ovšem není vůbec snadný. Hatidžin tradiční přístup k chovu včel je sympatický, ale je velmi náročné si jím zajistit obživu. Na oficiálním webu filmu si můžete objednat med přímo od Hatidže nebo jejích sousedů, a podpořit tak jejich způsob života a pro sebe získat jedinečný suvenýr.


Mám to v krvi
Pro aboridžinského kluka Dujuana je klasická australská škola spíš utrpením. Školní osnovy nerespektují jeho původ a kořeny, a Dujuan proto sní o škole, kterou by vedli domorodí Austrálci. Tento sen už má konkrétnější obrysy a i vy tak díky online sbírce můžete podpořit vznik aboridžinské školy a zároveň osnov, které nebudou nikoho diskriminovat.


Stratený domov
Protagonisté filmu Oliver a Matej stojí v čele organizace Akadémia urgentnej medicíny. Poskytují zdravotní péči a výcvik v oblastech ozbrojených konfliktů a v místech, kde je přístup ke zdravotnické pomoci komplikovaný. Organizaci v duchu hesla jejich kampaně #ONESECONDTOSAVEALIFE můžete podpořit na webu Akadémie.


Z očí do očí
V českém prostředí setkávání pachatelů a obětí zprostředkovává mimo jiné spolek Mezinárodní vězeňské společenství se svým projektem Burning Bridges. V rámci mezinárodně fungujícího modelu tzv. restorativní justice umožňuje osmitýdenní dialog pachatelů s oběťmi jiných násilných činů uvnitř věznic. Tím pomáhá pachatelům pochopit, jakou újmu způsobili svým vlastním obětem a u obětí startuje proces uzdravování. Tento projekt zároveň připravuje pachatele a jejich oběti na přímé setkání. Činnost spolku můžete podpořit finančním darem.


Lekce lásky
Životní lásku může člověk nalézt v jakémkoli věku. V Česku vám k tomu může pomoci online seznamka organizace Elpida, kde má profil více než 700 seniorů a seniorek z celého Česka. Preferujete-li raději setkávání v reálném životě, Elpida nabízí také pestrý program kurzů, přednášek, cvičení a dalších aktivit.


Svébytná půda
Radost z pěstování zeleniny či bylinek a z úrody pro vlastní spotřebu můžeme zažít i my, kdo žijeme ve městech. Tipy a inspiraci můžete načerpat například prostřednictvím organizace Kokoza, která už několik let pořádá kurzy a šíří osvětu o pěstování ve městě, o kompostování, zdravém jídle a komunitním životě. Během pokračování festivalu v Kasárna Karlín můžete vyzkoušet jejich workshop Vyrobte si své bylinkové seedbomby (sobota 12.9., v 15.45 nádvoří Kasárna Karlín.)


Jeskyně
Film přináší zdrcující svědectví o humanitární krizi v Sýrii. Je ale také výpovědí o postavení a roli žen. Protagonistka, doktorka Amání, inspirovala vznik fondu Al Amal (Naděje), jehož výtěžek bude využit na podporu žen v podobných situacích v konfliktních regionech. Nadaci můžete podpořit finančním příspěvkem.
Na podporu doktorky Amání a dalších zdravotníků pracujících v náročných podmínkách můžete podepsat také Petici za pravdu (Petition for Truth). Cílem petice je šíření povědomí o celé situaci, ale má představovat také výzvu adresovanou politikům, aby zasáhli a pomohli potřebným #StandWithDrAmani


Utajený život prasat
Zlepšení podmínek života zvířat v chovech v českém prostředí řeší například organizace OBRAZ – Obránci zvířat. Prostřednictvím jejich online formuláře můžete nahlásit týrání zvířat. OBRAZ hlášení zpracuje a v některých případech i podrobněji zdokumentuje. Tuto a další aktivity můžete finančně podpořit nebo se do aktivit přímo zapojit.


Země je modrá jako pomeranč
Na východě Ukrajiny se válčí už sedmým rokem, někteří místní ale nechtějí své domovy opustit a zůstávají i přesto, že podmínky k životu jsou velmi složité. Člověk v tísni potřebným dodává zásoby a pomáhá opravit zničené budovy, podporuje ale také začínající podnikatele. Tuto pomoc můžete podpořit finančním darem ve sbírce SOS Ukrajina