Vězněni pro zisk

(Prison for Profit)

Mučení vězňů elektrošoky nebo nedobrovolné podávání utlumujících léků jsou jen jedny z důsledků privatizace jihoafrické věznice, které odhaluje nizozemský investigativní dokument.

Věznici Maungang v jihoafrickém Johannesburgu neprovozuje stát, ale nadnárodní gigant G4S. Původně mělo dojít k vytvoření humánního prostředí, které napomůže resocializaci vězňů a ušetří peníze daňových poplatníků. Ačkoli to firma popírá, výsledkem je pravý opak. Autorky filmu ve spolupráci s investigativní novinářkou Ruth Hopkins nasbíraly množství videozáznamů přímo z Maungangu a prostřednictvím výpovědí dozorců i vězňů předkládají přesvědčivý důkaz o tom, že všudypřítomné násilí je zapříčiněno právě uzavřenou smlouvou, která firmě přiznává peníze za každého vězně za den. Protože zatímco si stát klade za cíl snížit kriminalitu, soukromý provozovatel usiluje o jediné: vlastní zisk.

Impact

Podle zkušeností organizace RUBIKON Centrum, která pracuje s lidmi s trestní minulostí, vede k resocializaci odsouzených, ke snižování recidivy i jiná cesta. Tou cestou je spolupráce justičního systému a neziskového sektoru - společné vytváření podmínek pro návrat motivovaných lidí z vězení do společnosti, která se nebojí dát jim druhou šanci. RUBIKON Centrum podporuje bývalé vězně v získání práce, řešení dluhů a v odpovědnosti, zaměřuje se i na osvětovou činnost a prosazování systémových změn. Organizaci můžete podpořit finančním darem.

Česká premiéra

O filmu

Režie: Ilse Van Velzen, Femke van Velzen
Nizozemsko
2019 | 83 min.

Jazyk: Afrikánsky, Anglicky

Titulky: Anglické

Režie

Femke van Velzen

Bude hostem festivalu dne
08.03 - 10.03 2020

Filmografie
2019 - Vězněni pro zisk
2016 - A Haunting History
2011 - Justice for Sale

Femke van Velzen

Ilse Van Velzen

Ilse Van Velzen

Projekce

Další filmy z tematické kategorie Máte právo vědět

Advokátka

Advokátka

Izraelská právnička Lea Tsemel téměř padesát let obhajuje mandanty, jež ona sama pokládá za politické vězně. Valná část veřejnosti pro ně má jiné označení. Teroristé.

Aswang

Aswang

Filipínská režisérka Alyx Ayn Arumpac přináší děsuplné svědectví o válce proti drogám, kterou vyhlásil svému lidu prezident Rodrigo Duterte. Státem sponzorované násilí zvolna vede ke společenskému rozpadu.

Bezzemci

Bezzemci

Lidé bez přístupu k zemědělské půdě demonstrují svůj nesouhlas se situací v Brazílii radikálními protesty, jichž se účastní celá komunita.

Dělníci ve slevě

Dělníci ve slevě

Ve sklepní manufaktuře v pákistánském Karáčí, která vyráběla oblečení pro německý obchodní řetězec, propukl před osmi lety požár. Na místě tehdy pohřbil 258 lidí.

Loď Sea-Watch 3

Loď Sea-Watch 3

Posádka lodi Sea-Watch 3 pod velením kapitánky Caroly Rackete zachránila více než čtyři desítky uprchlíků před utonutím ve Středozemním moři. Několik dní nato ale čelí nové bezútěšné situaci – evropské přístavy jim jeden po druhém odmítají povolení zakotvit.

Mai Khoi & The Dissidents

Mai Khoi & The Dissidents

Vietnamská zpěvačka Mai Khoi se rozhodla nebýt konformní popovou hvězdou a začala upozorňovat na nesvobodu panující v její zemi, kde jsou občanští aktivisté, novináři a blogeři pronásledováni a zatýkáni.

Pro Samu

Pro Samu

Syrské město Aleppo se po letech obléhání proměnilo v město duchů. Odehrává se v něm dramatický příběh filmařky, která zachycuje průběh nekončícího konfliktu jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru Samu.

V té vodě něco je

V té vodě něco je

Kanadská herečka Ellen Page se vydává na cestu po své rodné provincii Nové Skotsko. Hlavním impulzem k cestě a vytvoření tohoto snímku se stala stejnojmenná kniha Ingrid Waldron, která upozorňuje na nový fenomén: environmentální rasismus.

Vězněni pro zisk

Vězněni pro zisk

Mučení vězňů elektrošoky nebo nedobrovolné podávání utlumujících léků jsou jen jedny z důsledků privatizace jihoafrické věznice, které odhaluje nizozemský investigativní dokument.

Vítejte v Čečensku

Vítejte v Čečensku

Homosexualita v Čečensku znamená hanbu pro dotyčného i celou rodinu. Ti, kteří ze země uprchli, nyní mají možnost vyprávět svůj příběh.

Za vší tou krví

Za vší tou krví

V politicky nestabilním Hondurasu panuje neutěšená bezpečnostní situace. Extrémní kriminalita, vraždění a násilnosti jsou zde na denním pořádku.

Zpátky do ráje

Zpátky do ráje

Před více než 50 lety britská vláda pronajala Čagoské ostrovy Američanům na stavbu vojenské základny. Původní obyvatelé dodnes žijí v exilu.

Ztracený domov

Ztracený domov

Mladý slovenský režisér Juraj Mravec prožil rok v Iráku, v těsné blízkosti smrti a utrpení. Na základě této zkušenosti vznikl film o válce i mužském přátelství.