Ztracený domov

(Lost Home)

Mladý slovenský režisér Juraj Mravec prožil rok v Iráku, v těsné blízkosti smrti a utrpení. Na základě této zkušenosti vznikl film o válce i mužském přátelství.

Dva jezídi, kteří přežili genocidu pod horou Sindžár na hranici Iráku a Sýrie. Dva slovenští zdravotníci, kteří v kulisách bitvy o Mosul po boku irácké armády zachraňují lidské životy. První dvojice touží odejít do bezpečí Evropy, druhá naopak opouští své bezpečné evropské domovy a dobrovolně odjíždí do války s tzv. Islámským státem. Zoufalství Mateje a Olivera, když se jim nepodaří zachránit zraněné děti. Ošetřování islamistů – válečníků, kvůli kterým nevinní lidé umírají. Dokument je podobných kontrastů plný. Režisér film natáčel sám, díky čemuž se na kameru podařilo zachytit situace, v nichž by se velký filmový štáb pravděpodobně nikdy neocitl.

Impact

Protagonisté filmu Oliver a Matej stojí v čele organizace Akadémia urgentnej medicíny. Poskytují zdravotní péči a výcvik v oblastech ozbrojených konfliktů a v místech, kde je přístup ke zdravotnické pomoci komplikovaný. Organizaci v duchu hesla jejich kampaně #ONESECONDTOSAVEALIFE můžete podpořit na webu Akadémie.

Mezinárodní premiéra

O filmu

Režie: Juraj Mravec
Slovensko
2019 | 75 min.

Jazyk: Anglicky, Arabsky, Kurdsky, Slovensky

Titulky: Anglické

Kategorie

Režie

Projekce