V té vodě něco je
(There's Something in the Water)
Kanadská herečka Ellen Page se vydává na cestu po své rodné provincii Nové Skotsko. Hlavním impulzem k cestě a vytvoření tohoto snímku se stala stejnojmenná kniha Ingrid Waldron, která upozorňuje na nový fenomén: environmentální rasismus.
Kanada se zvnějšku často jeví jako rozlehlá země s nedotčenou přírodou a otevřeností svých obyvatel, která se nemusí potýkat s problémy svého velkého jižního souseda. Při pohledu zblízka se však tento obraz ideální země rozpadá kvůli přetrvávajícímu rasismu a dědictví kolonialismu, které dopadají na etnické menšiny obývající tuto multikulturní zemi. Současná environmentální krize nevede k větší solidaritě, naopak staré nerovnosti ještě více vyostřuje, když důsledky znečišťování životního prostředí dopadají v první řadě na původní obyvatele. Ellen Page po boku několika žen z komunit původních obyvatel sleduje jejich boj za vlastní práva a za spravedlivější budoucnost pro jejich děti.
Evropská premiéra
O filmu
Režie: Ian Daniel, Ellen Page
Kanada
2019 | 71 min.
Jazyk: Anglicky
Titulky: (Bez titulků)
Kategorie
Režie
Ellen Page
Filmografie
2019 - V té vodě něco je
Ian Daniel
Filmografie
2019 - V té vodě něco je
Projekce
15. 09. 20:30 | Bio OKO |
|
|||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
20. 09. 17:30 | Evald |
|
Další filmy z tematické kategorie Máte právo vědět
Advokátka
Izraelská právnička Lea Tsemel téměř padesát let obhajuje mandanty, jež ona sama pokládá za politické vězně. Valná část veřejnosti pro ně má jiné označení. Teroristé.
Aswang
Filipínská režisérka Alyx Ayn Arumpac přináší děsuplné svědectví o válce proti drogám, kterou vyhlásil svému lidu prezident Rodrigo Duterte. Státem sponzorované násilí zvolna vede ke společenskému rozpadu.
Bezzemci
Lidé bez přístupu k zemědělské půdě demonstrují svůj nesouhlas se situací v Brazílii radikálními protesty, jichž se účastní celá komunita.
Dělníci ve slevě
Ve sklepní manufaktuře v pákistánském Karáčí, která vyráběla oblečení pro německý obchodní řetězec, propukl před osmi lety požár. Na místě tehdy pohřbil 258 lidí.
Loď Sea-Watch 3
Posádka lodi Sea-Watch 3 pod velením kapitánky Caroly Rackete zachránila více než čtyři desítky uprchlíků před utonutím ve Středozemním moři. Několik dní nato ale čelí nové bezútěšné situaci – evropské přístavy jim jeden po druhém odmítají povolení zakotvit.
Mai Khoi & The Dissidents
Vietnamská zpěvačka Mai Khoi se rozhodla nebýt konformní popovou hvězdou a začala upozorňovat na nesvobodu panující v její zemi, kde jsou občanští aktivisté, novináři a blogeři pronásledováni a zatýkáni.
Pro Samu
Syrské město Aleppo se po letech obléhání proměnilo v město duchů. Odehrává se v něm dramatický příběh filmařky, která zachycuje průběh nekončícího konfliktu jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru Samu.
V té vodě něco je
Kanadská herečka Ellen Page se vydává na cestu po své rodné provincii Nové Skotsko. Hlavním impulzem k cestě a vytvoření tohoto snímku se stala stejnojmenná kniha Ingrid Waldron, která upozorňuje na nový fenomén: environmentální rasismus.
Vězněni pro zisk
Mučení vězňů elektrošoky nebo nedobrovolné podávání utlumujících léků jsou jen jedny z důsledků privatizace jihoafrické věznice, které odhaluje nizozemský investigativní dokument.
Vítejte v Čečensku
Homosexualita v Čečensku znamená hanbu pro dotyčného i celou rodinu. Ti, kteří ze země uprchli, nyní mají možnost vyprávět svůj příběh.
Za vší tou krví
V politicky nestabilním Hondurasu panuje neutěšená bezpečnostní situace. Extrémní kriminalita, vraždění a násilnosti jsou zde na denním pořádku.
Zpátky do ráje
Před více než 50 lety britská vláda pronajala Čagoské ostrovy Američanům na stavbu vojenské základny. Původní obyvatelé dodnes žijí v exilu.
Ztracený domov
Mladý slovenský režisér Juraj Mravec prožil rok v Iráku, v těsné blízkosti smrti a utrpení. Na základě této zkušenosti vznikl film o válce i mužském přátelství.
Další filmy z tematické kategorie Zemětaje
Češi jsou výborní houbaři
Jak by se lopocení homo sapiens jevilo mimozemské inteligenci? Co by mimozemšťané říkali na lidské zacházení s naší planetou? A čím by se v péči o přírodu vymykali zrovna Češi?
Led v ohni
Měnící se klima přináší celou řadu neblahých jevů, lze mu však čelit neméně pestrou škálou prostředků. Pokud ovšem lidstvo nepromarní čas, který vyprchává s každou kapkou tajícího ledu
Měděné hory
Čeljabinská oblast je ohniskem ruského hutního průmyslu. Ten se však neúprosně podepisuje na životním prostředí i zdraví obyvatel a jeho důsledky místy přerůstají v ekologickou katastrofu.
Město plné smogu
Čína, dlouhodobě sužovaná smogem, vyhlásila válku „za obranu modrého nebe“. Ve městě Lang-fang poblíž Pekingu se v rámci ní schyluje k důležité bitvě.
Nepřekročitelná mez - nahlas pro Hambach
Obyvatelé německé uhelné pánve se stavějí proti těžbě, jež se má navzdory avizovanému odklonu od fosilních paliv dál rozšiřovat. V sázce je tamní příroda i jejich domovy. Kam až lze zajít v občanském odporu?
Poslední na světě
Poslední tři roky života „československého“ nosorožce Súdána, posledního samce svého druhu na světě, svědčí o paradoxu lidského upínání se k záchraně symbolu v situaci, která vyžaduje zásadnější změnu našeho chování vůči životu na planetě jako celku.
Sumercé
V kolumbijských horách se nachází unikátní ekosystém zvaný páramo, který poskytuje pitnou vodu většině obyvatel. Když se zde zkorumpovaná vláda rozhodne těžit uhlí, několik jedinců se postaví na odpor.
Svébytná půda
Komunita žijící v subarktické Kanadě na vlastní kůži denně zažívá, jak těžké může být obstarat nejzákladnější zemědělské produkty. Přes veškerou náročnost a projevující se environmentální změny si však chtějí uchovat svou svobodu a styl života.
Tohle zlato není pro Kalsaku
Burkina Faso propadla zlaté horečce. Zahraniční firmy jí za svolení k těžbě nejcennějšího kovu slibují investice a blahobyt. Vesnice Kalsaka však už ví, jak krutě se ze zlatých snů procitá.
Utajený život prasat
Norští farmáři se pyšní proklamacemi o vysokém životním standardu svých zvířat, ale přesvědčit se o tom oficiálně není možné. Učitelka Norun Haugen se proto vydala na prasečí farmy se skrytou kamerou.
V té vodě něco je
Kanadská herečka Ellen Page se vydává na cestu po své rodné provincii Nové Skotsko. Hlavním impulzem k cestě a vytvoření tohoto snímku se stala stejnojmenná kniha Ingrid Waldron, která upozorňuje na nový fenomén: environmentální rasismus.