Všechno co chcete vědět o válce na Ukrajině

10. 03. 20:00h

Divácké Centrum v Tibet Open House, Školská 28, Praha 1

Konflikt na východní Ukrajině trvá už šestým rokem. Téměř zmizel z českých médií, přestože 3,5 milionu lidí na místě stále potřebuje humanitární pomoc. 

Jak se žije jen pár set metrů od frontové linie? Humanitární pracovníci z organizace Člověk v tísni půjčili pěti místním lidem mobilní telefony a naučili je natáčet vlogy. Marina, Galina, Natalia, Valentin a Sergej si nikdy předtím neudělali selfie, nikdy nedrželi v ruce kameru. Přesto natočili unikátní seriál To jsme my, to je Ukrajina, jehož část na debatě promítneme. Seriál vznikl jako součást projektu ACCESS, který financuje EU v rámci programu humanitární pomoci a civilní ochrany.

Během večera představí svůj multimediální projekt Zapomenutá válka režisér a kameraman Zdeněk Chaloupka.

Zapomenutá válka ukazuje každodenní život obyvatel městečka Avdijivka, které se v roce 2014 ocitlo na frontové linii bojů mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty. Přestože nejhorší boje už dávno odezněly, válka tu nikdy doopravdy neskončila. Lidé žijí dál, ale Válečná každodennost a vzpomínky na nedávná traumata dopadají na každého z nich. Divák má možnost poznat příběhy několika obyvatel Avdijivky. Kromě videí se má možnost seznámit se s místem také prostřednictvím fotografií, grafiky a doplňkového informačního textu.

Následovat bude debata s těmito hosty: Tereza Hronová (střih seriálu), Petr Štefan (námět, produkce seriálu), David Mastný (mise Člověka v tísni na Ukrajině), Zdeněk Chaloupka (autor projektu Zapomenutá válka).

Webdoc Zapomenutá válka vznikl v koprodukci FAMU a PINK. Bude ke zhlédnutí po celou dobu festivalu v Diváckém centru.

Více informací najdete ve facebookové události.

K FILMU

Země je modrá jako pomeranč

Společná tvorba vlastního filmu je pro matku a její děti způsobem, jak se vyrovnat s traumaty z války v ukrajinském Donbasu.