Dostupné bydlení: veřejný zájem, nebo byznys?

Hosté: Leilani Farha

08. 03. 19:00h

Kino 35, Štěpánská 35, Praha 1

Moderátoři": "Táňa Zabloudilová, Český rozhlas

Život ve městech po celém světě je čím dál nákladnější. Dostupné bydlení se stává problémem číslo jedna a na nájem je dnes třeba si vyčlenit i více než polovinu našich platů. Dávno už nejde jen o problém gentrifikace a zanikání přirozených městských komunit a vazeb. Do hry výrazně vstupují velké firmy spekulující s cenami bytů. Nájemníci mizí nejen z center měst, přičemž nejvíc jsou ohrožení ti sociálně nejslabší.

Je možné se těmto praktikám bránit a získat města zpět?

Zvláštní zpravodajka OSN Leilani Farha se zabývá dostupností bydlení po celém světě. Této problematice se věnovala vždy s důrazem na ochranu práv lidí, kteří jsou nejvíc ohrožení. Vede mezinárodní platformu The Shift, která dlouhodobě usiluje o ustanovení práva na bydlení

Je protagonistkou filmu Vylidněno, který zachycuje, jak se z nemovitostí po celém světě stává spekulativní nástroj pro ukládání nebo praní peněz.

Debata bude simultánně tlumočena do češtiny a do českého znakového jazyka.

Debata navazuje na projekci filmu a je přístupná pouze s platnou vstupenkou. Vstupenku je možno zakoupit na webu Kina 35.

Akce proběhne díky podpoře Kanceláře Kreativní Evropa – MEDIA.

K FILMU

Vylidněno

Vlastníci nemovitostí beze jména. Nemovitosti bez nájemníků. Města bez obyvatel. Proč se atraktivní města stávají jen kulisami, kde už běžní lidé nemohou žít?