Doprovodný programVirtuální zóna Jednoho světa

19. 03. - 22. 03. 2019 | 13:00–17:00h. | Infinity Laser Game, Obroková 16, Znojmo

Virtuální zóna Jednoho světa ve Znojmě by se klidně mohla jmenovat třeba „Na vlastní kůži“. Technologie virtuální reality se totiž neustále vylepšuje a zážitky z ní se vám určitě pod kůži dostanou. Letos budete moci zažít například výslech na policejní stanice během íránské revoluce, dostat se do pocitů člověka trpícího maniodepresivními stavy, zjistit jaké to je při vážné nehodě se zraněním mozku nebo třeba se projít po okopírovaných evropských metropolích v Číně. Ve spolupráci s Infinity Laser Game & VR Znojmo jsme pro vás připravili čtyři VR experimenty a šest filmů. Podrobnosti o nich budeme zveřejňovat na našem profilu https://www.facebook.com/jedensvetznojmo/

Virtuální zóna Jednoho světa Znojmo vám bude bezpečně blízká od 19. 3. do 22. 3. vždy od 13:00 do 17:00. Experimenty si v Infinity Laser Game aréně (Obroková 16) budete moci vyzkoušet zadarmo.


Interaktivní projekty

Manická VR / Kalina Bertin / Kanada / 2018 / 11 min.
Felicia a François trpí bipolární poruchou. Co se jim odehrává v hlavě? A jakým způsobem reflektují své manické a depresivní stavy?

S páskou přes oči / Navid Khonsari, Vassiliki Khonsari / USA / 2018 / 8 min.
Spoutaný íránský novinář se zavázanýma očima sedí v potemnělé místnosti se zmláceným kolegou. Čeká ho další výslech a mučení. Jedno špatné pokývání hlavou může znamenat okamžitou smrt.

Je Anna v pořádku? / Claire Bates / UK / 2018 / 10 min.
Anna a Lauren jsou dvojčata. Jejich životy byly vždy intenzivně spojeny. Až do onoho osudového dne, v němž Annu na noční cestě domů srazilo auto.

Černošské cestování / Roger Ross Williams / USA / 2019 / 20 min.
Představte si, že se po celodenní cestování dostanete do hotelu, kde jste si zarezervovali ubytování. Když ale recepční zjistí, že nejste běloch, nepustí vás dovnitř. Co uděláte? Jak se budete cítit?

Filmy

Nultý den / Yasmine Elayat / USA / 2017 / 21 min.
Útok viru Stuxnet, který v roce 2010 napadl íránská jaderná zařízení, je obecně považován za první velký test nového způsobu války. Představují kybernetické útoky největší bezpečnostní hrozbu současnosti?

Bouře nad Jemenem / Viktorija Mickute / Jemen / 2018 / 6 min.
Od počátku války v Jemenu, která nyní pokračuje čtvrtým rokem, zahynulo kvůli vzdušným útokům již přes 10 tisíc lidí. Dokument představuje příběhy tří dětí, jejichž životy poznamenala válka.

Accused no. 2: Walter Sisulu / Obžalovaný č. 2: Walter Sisulu / Gilles Porte, Nicolas Champeaux / Francie / 2018 / 14 min.
V roce 1964 stanul před soudem v jihoafrické Pretorii Nelson Mandela. Za plánování ozbrojeného převratu mu hrozil až trest smrti. Nebyl ale sám. Druhým obžalovaným byl dnes pozapomenutý Walter Sisulu.

Nikde, a přece někde / Carolina Marconi / UK / 2018 / 7 min.
Co asi vnímá a prožívá ještě nenarozené dítě, jehož matka spolu s dalšími uprchlíky míří na člunu do Evropy? Imerzivní snímek ve virtuální realitě nabízí zcela nový pohled na uprchlickou krizi.

Dokonalá kopie / Benoit Felici, Mathias Chelebourg / Francie / 2018 / 16 min.
Jedním z nejpodivnějších trendů současné Číny je duplitektura: kopírování nejen konkrétních architektonických památek, ale i celých městských čtvrtí. Jak se žije ve falešných Benátkách či Paříži?

Rone / Lester Francois / Austrálie / 2018 / 9 min.
Portrét stejnojmenného streetartového umělce, který na zdech opuštěných a rozpadlých budov v Melbourne vytváří obří portréty žen, jejichž krása ostře kontrastuje s postupným rozkladem jejich okolí.

Jana Alexová

Hlavní koordinátorka

Každý z nás hledá ve svém životě bezpečné místo. Pro někoho je to rodná země, pro jiné třeba rodina nebo přátelé, se kterými se cítí dobře, ať už jsou kdekoli. Může ale takových bezpečných míst být nekonečně mnoho nebo naše životy neustále něco ohrožuje? Kde jsou hranice našich pelíšků a je dobré je někdy překročit? Právě tyto otázky bychom rádi letos ve Znojmě prozkoumali.

Hned v úvodním filmu Bohové z Molenbeeku se podíváme do provařené bruselské čtvrti. Pro někoho je líheň radikálů, pro jiné domov plný zajímavých setkání. Jak vypadá nenávist v podání bílého muže, zase bolestně zjistili v Norsku. V unikátním dokumentu Rekonstrukce Utøyi se vrátíme k jednomu z největší teroristických útoků současnosti. O tom, co naši společnost rozděluje a co spojuje, pak budeme diskutovat po snímku Dobrá změna v Polsku.

Naši bezpečnou blízkost mohou prolomit i nemoci. Ve filmech Začít znovu nebo Láska a prázdná slova prozkoumáme, co nám berou i co nám mohou dát. Hranice samozřejmě můžeme překročit i přímo v realitě. Příběh cesty kolem světa je krásnou ukázkou toho, že přestože žijeme na různých místech a jsme součástí rozličných kultur, je stále řada věcí, které nás spojují. Vesnice plavajících krav zase vypráví úsměvný příběh o malých nedorozuměních ve společně sdíleném světě.

Kromě devíti večerních dokumentů jsme pro vás připravili i zajímavé technologické experimenty. V naší Virtuální zóně čekají zážitky, které se vám vryjí pod kůži. Vyzkoušíte si například, jak se člověk cítí v maniodepresivních stavech nebo třeba při výslechu v totalitní zemi.

V Kině Svět a v Infinity Laser Game aréně si budeme bezpečně blízcí od 19. 3. do 22. 3. 2019.

Autor textu: koordinátor David Grossmann

https://www.znojmocity.cz/
https://www.znojemskabeseda.cz/
https://www.lasergameznojmo.cz/
https://www.rotary2240.org/znojmo/
https://www.vslechovice.cz/