ProgramHana V. Konvalinková

Dramaturgyně

Jeden svět Pelhřimov telegraficky – 7. ročník, devět dokumentárních filmů během čtyř dnů, zajímaví hosté, živé debaty a celý týden speciálních projekcí pro základní a střední školy. Festival proběhne pod záštitou pana Ladislava Meda, starosty města Pelhřimova.

Čtvrteční zahájení na téma KLIMA

Protože jedno z nanejvýš aktuálních témat jsou klimatické změny, zvolili jsme pro slavnostní zahájení poutavý dokument Anoteho archa. Ačkoliv ukazuje problémy vzdáleného ostrova Kiribati, který vlivem zvyšující se hladiny oceánu mizí pod hladinou, dopady klimatických změn se začínají projevovat celosvětově a je třeba je řešit. Jak se projevují v našich zeměpisných šířkách, jak jim můžeme čelit, co proti nim dělat? V panelové debatě budou diskutovat Jiří Pospíšil, poslanec Evropského parlamentu, Vojtěch Kotecký, analytik think-tanku Glopolis, a Daniel Pitek, ekozemědělec, lesník, člen Asociace soukromých zemědělců a projektu Pestrá krajina. Diskuse tak přinese pohled odborníka, praktika, ale i politika, který ví, zda vůbec a jak téma rezonuje v nejvyšší evropské i české politice.

Pátek – OSUDY

Druhý festivalový den uvedeme snímky, které představí osudy lidí, jimž do života zasáhla politika a válka. Nový film Filipa Remundy Bratři Okamurovi otevírá dveře do netradiční česko-japonské rodiny a ukazuje mikrosvět třech bratří, který jako by byl odrazem společnosti a jejího rozpolcení. Jezídka Nadja Muradová, laureátka Nobelovy ceny míru, je zase hlavní postavou dokumentu Na jejích bedrech. Jeden svět Pelhřimov se syrskému konfliktu věnuje pravidelně, proto debatu po projekci povede opět Samira Sibai, syrsko-česká lékařka a aktivistka. Již vloni nám zasvěceným pohledem přiblížila podstatu i aktuální vývoj v tomto krvavém konfliktu.

Sobota – V4 FILMS

Sobotní program věnujeme snímkům z Polska, Maďarska a Slovenska, proto jsme tomuto bloku dali název V4 films. V debatě s politologem Petrem Kutílkem budeme reflektovat aktuální dění v zemích Visegradské čtyřky, budeme diskutovat nad jeho podobnostmi, rozdíly, ale i příčinami.

Neděle – BYTÍ

Ještě nekončíme je dokument plný příběhů inspirujících českých seniorů a seniorek, kteří za všech okolností umí žít naplno. Být, nebýt, koupit, vyhodit? Pořizujeme si neustále novou elektroniku a spotřebiče, chvíli je užíváme a pak je vyhodíme, v lepším případě do popelnice na elektroopad. Vítejte v Sodomě je dokument, který ukazuje, že jejich cesta tím ale zdaleka nekončí. Festival uzavře vizuálně poutavý snímek Vesnice plavajících krav, který poodhaluje spirituální podstatu bytí a přináší i humor, který vyvěrá z lidské pospolitosti, i když není spojena společným jazykem. Poslední letošní dokument zároveň přinese i rozuzlení dramaturgické peripetie letošního ročníku Jednoho světa v Pelhřimově.

Milé divačky a diváci, těšíme se na vás!

http://www.agrostroj.eu/
https://www.hotelslavie.eu/
https://www.wspk.cz/
https://www.stampi.cz/#/popup
https://www.storch-ciret.com/cz.html
http://www.brotrans.cz/
https://www.cime.cz/
https://www.dup.cz/
http://www.ntp.cz/
http://www.reklamkape.cz/