Doprovodný programOchutnáváme svět s Jedním světem pro všechny

06. 04. 2019 | 12:00-15:00h. | PLATO Ostrava, Janáčkova 22 (bývalý Bauhaus), 702 00 Ostrava

Ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců Ostrava pořádá Jeden svět již tradiční kulinářskou událost ve formě mezinárodního oběda. Přijďte poznat chutě jiných zemí a kultur – můžete se těšit na téměř dvacítku cizokrajných kuchařů a kuchařek, kteří připraví své tradiční národní pokrmy. A na pochoutky z jakých zemí se můžete těšit? Najdete u nás stánky s dobrotami typickými pro Thajsko, Indii, Angolu, Írán, Rusko, USA, Alžírsko, Vietnam, Argentinu, Ukrajinu, Urugay, Řecko nebo třeba Francii. Posnídejte skromně, ať toho zvládnete ochutnat co nejvíc!

Program festivalu Jeden svět se v rámci iniciativy Jeden svět pro všechny zpřístupňuje lidem s různým typem postižení. Součástí letošní události bude výtvarný ateliér, workshop improvizovaného tance, či diskuze s odborníky na český znakový jazyk a osobnostmi, kteří boří zažité stereotypy o životě s postižením.
Obě události uvede taneční vystoupení spojené s tématem festivalu, kterým je "Bezpečná blízkost".

Od 15:00 můžete současně navštívit festivalový maraton tří dokumentárních filmů (více info naleznete v sekci Program).
Pořádáme ve spolupráci s galerií PLATO Ostrava.

VSTUPENKY:
Filmový minimaraton (3 filmy) > 150 Kč
1 film z minimaratonu > 70 Kč
Osoby s průkazem ZTP a ZTP/P sleva 50 %, asistent této osoby zdarma.
Kulinářská akce, workshopy a přednášky > zdarma
Galerijní výstava > 30 Kč (doporučené vstupné)

PROGRAM:
12:00 / *Oficiální přivítání
> představení události a pozvánka na festivalové projekce

12:05 / Taneční vystoupení Je on?
> Tanečník a choreograf Eduard Adam Orszulik je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Hostoval v baletním souboru Národního divadla moravskoslezského. Vytvořil na desítku autorských choreografií, s nimiž uspěl na mnoha tuzemských i zahraničních soutěžích. V současnosti je studentem choreografie na pražské HAMU. Účastnil se studijního pobytu v Curychu.
Je on? je tancem osamělé, přežívající bytosti, která ztratila i sebe sama...

12:15 / Hudební vystoupení ve spolupráci s Centrem pro integraci cizinců (CPIC)

12:15-15:00 / Ochutnáváme svět
> gastronomický minifestival s cizinci, kterým se stala Ostrava novým domovem

12:45-13:50 / Čteme všemi smysly
> Moravskoslezská vědecká knihovna ve spolupráci s Tyflocentrem představí soubor knih, pomůcek a společenských her, které jsou určeny nevidomým čtenářům. Návštěvníci workshopu budou mít možnost se s nimi seznámit, a to se zapojením všech smyslů.

12:45-13:30 / *3 x 13 minut - tři osobnosti a tři příběhy ve 13 minutách
> Tři výjimečné osobnosti vypráví ve třináctiminutové prezentaci o svých zážitcích a postřezích ze světa lidí s postižením. Prezentace kávové sociální aktivity Mental Café bude doplněna diskuzí s baristy.
Adéla Odrihocká > studentka překladatelství a tlumočnictví na Ostravské univerzitě. Je členkou České asociace pro vzácná onemocnění a zároveň jediný zástupce dysautonomie u nás. O dysautonomii a neviditelných handicapech píše a přednáší v Česku i zahraničí. Podílí se na projektech The Dysautonomia Project, HealthBeMe.
Zuzana Kopečná > ředitelka Nadace Artevide, která se snaží o společenskou a ekonomickou integraci nevidomých do většinové společnosti. Nadace představuje všestrannou podporu umělecké a sociální činnosti nevidomých dětí, mládeže a sociálně slabých.
Lucie Gurecká > šéfka ostravské pobočky Mental Café, pojízdné kavárny, jejímž cílem je umožnit setkávání společnosti s osobami s postižením v rolích baristů na běžných místech a v běžných životních situacích, a tím bourat předsudky.  

13:15-14:30 / *Pohybový workshop improvizovaného tance
> Rozpohybujte se s tanečníkem a choreografem Eduardem Adamem Orszulikem! Počet míst je 20, rezervujte si to své na dominikplihal@seznam.cz.

14:00-14:30 / Kresba Čečovou metodou
> Přijďte si vyzkoušet vznešené umění malby, která místo zraku pracuje s hmatem a díky níž nám nevidomí mohou otevřít svůj skrytý svět plný emocí, přání a fantazie. Počet míst je 12, rezervujte si to své na dominikplihal@seznam.cz. Workshop probíhá ve spolupráci s Nadací Artevide.

14:00-15:00 / *Znakové jazyky jsou jazyky!
> Dvě přednášky s následnou diskuzí s oběma hosty o současných problémech a kráse českého znakového jazyka.
Martin Kulda > cestovatel, milovník zvířat, programátor a konstruktér CNC strojů, lektor českého znakového jazyka a tvůrce ZOO lexikonu v českém znakovém jazyce. Děti ho mohou znát jako papouška z pořadu Dr. Žako vysílaném na stanici Déčko.
Andrea Hudáková > působí v Ústavu jazyků a komunikace neslyšících Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se oblastí tzv. Deaf Studies, zejména problematikou vzdělávání neslyšících dětí. Její přístup k odborným tématům je mezioborový, s přesahem do psycholingvistiky, didaktiky cizích jazyků, vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem, výchovy dětí v dětských domovech, moderních pedagogických směrů aj. Má magisterské státnice z etopedie, logopedie, surdopedie, arteterapie, češtiny pro 1. stupeň ZŠ a matematiky pro 1. stupeň ZŠ.

FILMOVÝ MARATON:
15:00 / O čem sní pankáči
17:00 / Vesnice plavajících krav + debata s Gabrielou Holečkovou z Bez obalu Ostrava a Danielem Škubalem z Black Kale Superfood Bar
19:30 / Všechna stvoření vítána + debata s hackerem Tomášem Petrů z ostravského spolku Labka

 

*tlumočeno z/do ČZJ

okynko-ostrava-maly

Daniel Konczyna

Koordinátor doprovodných debat

Dovolte mi Vás pozvat na světové i české dokumentární filmy, které každé jaro hýbou Českem. Hlavním tématem letošního ročníku je “bezpečná blízkost.” Téma naráží na hledání vlastní identity ve společnosti v rychle se měnícím světě. Chceme společně s Vámi diskutovat o tom, jaká je bezpečná vzdálenost (či blízkost) mezi lidmi, která nám umožní zachovat si vlastní identitu a odlišnost od ostatních, a zároveň mezi sebou komunikovat a rozumět si. Budeme identitu zkoumat také jako nebezpečnou zbraň v rukou populistů, kteří společnost ostře rozdělují, nálepkují, dezinformují anebo rovnou vědomě manipulují ve svůj prospěch. Kam tyto snahy mnohé země již v minulosti zavedly, si každý rok připomínáme v desítkách filmových dokumentů a s hosty v debatách. Dokumenty, které budeme v Ostravě promítat, se letos dotknou mimo jiné mizerného vládnutí ve Venezuele, připomenou trágedii neuchopitelných rozměrů způsobenou extremistou na norském ostrově Utoya, ukáží, jak snadné je ovlivnit followery na Instagramu, oživí populisticikou kampaň při maďarských prezidentských volbách, zavedou do míst s extrémně zatíženým životním prostředím, ale i do míst s extrémní chudobou a dotknou se řady citlivých, až bolestných, společenských témat, na prvním místě spojených s porušováním lidských práv, i nadále hlavním tématem festivalu Jeden svět.

https://www.ostrava.cz/cs
https://www.msk.cz/
http://www.riderasport.cz/
http://www.vitkovicesteel.com/
https://www.ghh-bonatrans.com/cs/
https://www.ingeteam.cz/cs/
https://moap.ostrava.cz/cs