„Dokumenty si získávají čím dál větší místo v mém srdci,“ říká Barbora Valová, která je spolu s Adélou Hemelíkovou hlavní koordinátorkou olomouckého festivalu

Ještě před tím, než celý festival Jeden svět Olomouc 2019 zahájíme, je důležité vyzpovídat ty, bez kterých by se nemohl pořádat. Barbora Valová a Adéla Hemelíková se letos poprvé ujaly rolí hlavních koordinátorek a mají tak na starost vše od doprovodného koncertu až po účetnictví.

Příprava filmového festivalu, jako je Jeden svět, je určitě náročná. Jak dlouho jej připravujete a jak se na něj chystáte?

Barbora: Naše práce začala vlastně už začátkem září, kdy jsme pomalu dávaly dohromady, co je kdy potřeba zařídit. Rovněž jsme v té době musely sestavit téměř kompletně nový tým organizátorů, z minulých let se nám většina spolupracovníků rozprchla mimo Olomouc. Od toho září je to teď více než 6 měsíců příprav. Myslím si, že to je adekvátní doba přípravy akce této velikosti. Po festivalu však ještě nic nekončí a čekají nás další asi dva až tři měsíce práce.

Co přesně práce hlavních koordinátorek festivalu obnáší?

B: My s Adél na tuhle otázku moc rády odpovídáme slovem – všechno. (smích) Jednoduše řečeno musíme jednotlivé úseky příprav festivalu dát do kupy tak, aby z nich vznikl výsledek v podobě podařeného festivalu. Rozdáváme úkoly týmu, komunikujeme s pražskou centrálou, promítacími místy, sponzory a partnery, řešíme propagaci, finance, granty a dotace. Když se něco pokazí, musíme to opravit. Je to také hodně o administrativě…

Adéla: …která je někdy fakt náročná, že jo. Musely jsme se taky trochu začít kamarádit s účetnictvím a to nám pořád moc nejde.  Velká výhoda je, že se dá spousta věcí dělat na dálku, takže nemusíme být stále v Olomouci. Teď před festivalem to už potřeba je, takže já jsem v Olomouci pořád, ale tak do konce ledna šlo vše, až na nějaké schůzky, zařizovat prakticky odkudkoliv.

Kromě vás se na přípravách Jednoho světa Olomouc podílí i další lidé. Kolik organizátorů festival připravuje?

B: Na organizaci festivalu se podílí asi 10 lidí z nejužšího organizátorského týmu a dále zhruba 40 dalších dobrovolníků, ať už se jedná o moderátory projekcí, dobrovolníky na promítacích místech, fotografy, redaktory. Celkem má náš tým tedy kolem 50 až 60 členů.

A: Celý tým tvoří dobrovolníci, naprostá většina jsou studenti Univerzity Palackého. To je taky důvod, proč se u festivalu často střídají lidé. Po studiích málokdo zůstává v Olomouci. Na jednu stranu je škoda, že málokdo dělá festival více než 3 roky, ale na druhou stranu je to velká výhoda pro dramaturgii a doprovodný program, protože jsou každý rok sestavovány jinými lidmi.

Ráda bych navázala na zmíněný nejužší tým organizátorů. Jaké pozice v něm máte?

A: Musíme mít všechny funkce jako každý jiný velký festival. Máme koordinátorku médií a šéfredaktora, koordinátorky na guest service, školní projekce a Jeden svět pro všechny, koordinátora online médií, koordinátora předprojekcí Promítej i Ty, grafičku a správce webu. Dále máme koordinátorku, co organizuje všechny dobrovolníky a druhou, co má na starost fotografy. Dramaturgii a doprovodný program pak sestavujeme společně. Vtipný je, že jednosvětovému týmu tak nějak stále vládnou ženy. (smích)

B: Já prostě musím dodat, že máme naprosto skvělý tým lidí, a to samozřejmě nejen po lidské stránce. Svou práci dělají s obrovským nadšením a maximálně zodpovědně. Tímto je zdravím!

A: Ano! Také zdravím, čau, ahoj, méďové! Dá si někdo víno? (smích)

Letos proběhne už 20. ročník festivalu. Chystá se nějaká oslava?

B: Takovou oslavou 20. narozenin festivalu je koncert kapely Circus Brothers, který pořádáme v úterý večer v Jazz Tibet Clubu. Slibujeme si od něj energickou show, u které se budou diváci bavit od začátku až do konce.

Kolik let se už podílíte na pořádání festivalu vy? U jakých funkcí jste začínaly?

A: Já jsem začínala minulý rok jako produkční festivalu. Takže letos to je můj druhý festivalový rok.

B: Já se na festivalu letos podílím třetím rokem. Loni a předloni jsem působila jako koordinátorka školních projekcí, což byla parádní zkušenost.

Pamatujete si první dokument, který jste kdy na festivalu Jeden svět viděly?

B: Úplně první film, který jsem viděla, byl dokument Švédská teorie lásky v roce 2016, na jehož projekci mě vzala kamarádka Lenka. To byl ten moment, kdy jsem se začala o Jeden svět více zajímat.

A: To bylo ještě na gymplu, tak ve druháku tipuju. Ten rok jsem navštívila několik projekcí, bohužel si nepamatuju jejich názvy. Ale utkvělo mi v paměti, že jeden z nich byl dokument o syrském Aleppu a další o kakaových plantážích v Africe a dětské práci. Myslím, že mě to ovlivnilo celkem dost, začala jsem se pak zajímat o problematiku rozvojových zemí a to mi zůstalo dodnes. (smích)

V jakém slova smyslu ti to zůstalo?

A: Už skoro 5 let jsem dobrovolnicí v neziskové organizaci Maendeleo. Působíme v Tanzanii, kde poskytujeme zemědělské mikropůjčky a účelové vzdělávání. A také jsem zapojená do projektu Korálové školky od Zoo Liberec. Mám na starost ochranářsko-vzdělávací projekt v Indonésii na ochranu mořského ekosystému. No a asi týden po skončení festivalu letím zase zpátky do Indonésie. (smích)

Jakým způsobem se vybírají filmy pro festival?

B: Filmy vybíráme z docela široké databáze dokumentů, které Jeden svět v daném roce získá pro regionální festivaly. Z tohoto množství pak vybereme finální výběr pro Olomouc. Letos jsme se rozhodli oproti loňsku několik projekcí přidat, takže jsme skončili na 27 filmech. Filmy vybíráme spolu s týmem, dostupné filmy si rozdělíme, podíváme se na ně a každý z nás pak zhodnotí, zda by ten a ten film měl být do výběru zařazen. Podle těchto hodnocení pak zkompletujeme finální program.

A: Do regionálních festivalů však neputují všechny dokumenty, co mají v nabídce v Praze. Které filmy doputují i do regionů ovlivňují tvůrci, kteří udělují práva na projekce.

Festival by určitě nemohl fungovat bez podpory partnerů, kterých má Jeden svět Olomouc opravdu hodně. Co takoví partneři zajišťují?

A: Partneři nám poskytují finance na organizaci festivalu, které jsou pro nás naprosto stěžejní. Mezi naše nejdlouhodobější partnery patří například pan Josef Kvapil. Příspěvek na festival máme od Univerzity Palackého a dotace nám poskytuje jak město Olomouc, tak Olomoucký kraj. Dále máme partnery, kteří nám poskytují občerstvení na raut při zahájení. A pak máme spoustu partnerských míst, která nám poskytují zázemí pro projekce i doprovodný program.

B: Partnerství navazujeme také s médii. Těmi hlavními partnery jsou Český rozhlas Olomouc, Olomoucká drbna, Ol4You a Olomouc.cz. Nejen oni nám pak umožňují, aby o nás bylo slyšet v mediálním světě.

Jaký je váš osobní vztah k filmům? Upřednostňujete ty dokumentární?

A: Já poslední dobou ujíždím na dokumentech docela hodně. Hlavně na těch o přírodě, ale ty mám ráda už odmalička.

B: U mě je to tak půl na půl, ale musím říct, že postupem času si dokumenty získávají čím dál větší místo v mém v srdci. V současné době je důležité umět kriticky uvažovat a přemýšlet o světě a v tom nám dokumentární filmy mohou hodně pomoci.

Který dokument z letošního programu doporučujete divákům?

A: To je strašně těžké vybrat. Letošní výběr dokumentů je opravdu kvalitní a myslím, že se diváci mají na co těšit. Mezi mé osobní favority patří Anoteho archa, O čem sní pankáči a Příběh cesty kolem světa. A proč? Protože změny klimatu by neměl nikdo popírat. A změna našeho chování je prostě nutná, jinak nám z přírodního bohatství za chvíli nic nezbyde. Dokument o pankáčích z Indonésie jen dokazuje to, že předsudky naší společnosti stále tvrdě vládnou. Navíc punk má v Indonésii svůj vlastní styl, stejně jako všechno ostatní v téhle zemi. No a Příběh cesty kolem světa je takový oddychový snímek o cestování, který potvrzuje, že dobří lidé jsou všude na světě.

B: Jak říká Adél, je velmi těžké vybrat pár nej filmů, natož jeden. Souhlasím, že letošní výběr je opravdu povedený a myslím, že se mají diváci opravdu na co těšit.  Ale dokument, který bych za sebe doporučila nejvíce, je asi Rekonstrukce Utøyi o v podstatě “divadelní” rekonstrukci Breivikova masakru na táboře na ostrově Utøya. Tenhle film je skutečně psychologicky mrazivý, zároveň však nese i určité pozitivní poselství a ještě k tomu je velmi krásně vizuálně zpracovaný. Navíc na téhle projekci budeme mít skvělého hosta, Andreje Drbohlava, experta na psychologii masových vrahů. Takže pofilmová debata bude rozhodně stát za to!

autorka rozhovoru: Barbora Kurdzielová

koodinatorky
Svůj film na 22. Jeden svět přihlašujte do 1. září 2019 / Submit your film to the 22nd One World until 1st September 2019

Přihlaste svůj film na Jeden svět 2020

Točíte? Stříháte? Postprodukujete? My čekáme! Svůj film na příští Jeden svět můžete přihlásit až do 1. září 2019.  22. ročník......

r

„Snažili jsme se Kiberu zachytit tak, jak ji vnímají místní,“ říká kameraman Petr Racek

V rámci 20. ročníku lidsko-právního festivalu Jeden svět se v Olomouci promítal i snímek Kibera: Příběh slumu. Na debatu po filmu......

jz

Jana Zbořilová, žena, která dává STOP TABU

Jana Zbořilová je aktivní ředitelkou projektu STOP TABU, který se soustředí na různé typy násilí a pomáhá nejen jeho obětem, ale snaží......

Bezpečná blízkost pražských a brněnských koordinátorek a koordinátorů.

Jedeme dál! Festival se přesunul do 35 měst po celé České republice

Od Benešova po Znojmo, od Karlových Varů po Třinec, od Třebíče po Louny. Jeden svět v Praze máme za sebou, ale to jsme pořád jen v půlce.......

koncert

Jazz Tibet Club na Jednom světě tančil v rytmu Balkánu

Stalo se už tradicí doprovodného programu olomoucké odnože lidskoprávního festivalu Jeden svět pořádat koncerty v Jazz Tibet Clubu. Jubilejní......

zahajeni

Slavnostní zahájení Jednoho světa doprovázel film o národu, kterému mizí rodná půda pod nohama

V pondělí večer se Olomouc ponořila do týdenního hloubání nad tématem Bezpečné blízkosti. S důrazem na blízkost a respekt v setkávání......

cb

Rytmy disco-balkánu roztančí Jazz Tibet Club

Festival Jeden svět, to nejsou jenom filmy s dokumentární tematikou, ale také bohatý doprovodný program. Na co se už tento týden těšit?......

koodinatorky

„Dokumenty si získávají čím dál větší místo v mém srdci,“ říká Barbora Valová, která je spolu s Adélou Hemelíkovou hlavní koordinátorkou olomouckého festivalu

Ještě před tím, než celý festival Jeden svět Olomouc 2019 zahájíme, je důležité vyzpovídat ty, bez kterých by se nemohl pořádat. Barbora......

aj

Považuji festival za obrovskou hodnotu, říká ke 20. výročí Jednoho světa Olomouc spoluzakladatel Alexandr Jeništa

Jeden svět letos slaví jubileum. Závažná lidskoprávní témata přináší svým olomouckým divákům už dvacátý rok. U samotného zrodu festivalu......

Cenu za nejlepší film získal dokument Kamenné srdce režisérů Claire Billet a Oliviera Jobarda / The prize for the best documentary film was awarded to Heart of Stone directors Claire Billet and Olivier Jobard

Nejlepším filmem Jednoho světa 2019 je dokument Kamenné srdce

Letošní ročník festivalu Jeden svět už zná své vítěze. Celkem sedm cen udělily poroty v kategoriích Mezinárodní soutěž, Máte právo vědět......

volani_divociny

Grázlové, jak žijete?

Každý jsme asi pár takových kluků ve svém životě už potkal. Pokřikování, sprostá slova, ničení věcí, neúcta k čemukoliv. Přitom jim......

seniorska-projekce

Snažíme se nabudit pohodovou atmosféru, aby byl pro seniory sobotní výlet na Jeden svět příjemným zpestřením, říká Anežka Chalupová

I letos je do programu Jednoho světa zařazena seniorská projekce, která je určena právě seniorům. Jak se chystá taková projekce a co je......

followme

Poznejte odvrácenou stranu Instagramu s dokumentem #FollowMe

Sociální sítě hýbou světem. Jejich pozitivní vliv se nedá popřít, ale je třeba pamatovat na to, že každá mince má i svou odvrácenou stranu.......

a-punk-daydream2

O čem sní pankáči – S tetováním vstříc svobodě

Součástí jubilejního 20. ročníku lidskoprávního filmového festivalu Jeden svět je sekce s tajemným názvem ???. Ta se soustředí na jedince,......

utoya

Rekonstrukce Utøyi: Čtyři verze traumatu

Lidskoprávní festival Jeden svět letos slaví jubilejní 20. ročník. V olomouckém regionu se na pořádnou porci kvalitních dokumentárních filmů......

Rekonstrukce Utøyi je minimalistický psychologický thriller, který svou vizualitou připomíná Trierův Dogville. / Reconstructing Utøya is a minimalist psychological thriller with a visual aspect reminiscent of von Trier’s Dogville.

Filmy, které vás dostanou

Lámete si hlavu, na který ze 117 dokumentů Jednoho světa 2019 vyrazit? Tipy na nejlepší festivalové snímky 21. ročníku pro vás vybrali programový......

Podpořit můžete například Beats Bus, projekt Stevea Arnotta z filmu Duše severu. / You can also support the Hull Beats Bus, the project of Steve Arnott from A Northern Soul.

Filmy, které mění svět. Co můžete udělat vy?

Závěrečnými titulky v kině to nekončí. Jde o dokumenty, k nimž existuje kampaň, ke které se mohou diváci přidat. Tyto kampaně většinou......

Kibera

Kibera: Příběh slumu – Peace wanted alive!

Česká dokumentární škola je jedním z mála odvětví, kterými se česká kinematografie skutečně může chlubit. Tento fakt mimo jiné potvrzuje......

Díky Klubu přátel pokračovala pomoc i ve Vietnamu, který je jednou z nejméně svobodných zemí světa.

Klub přátel Člověka v tísni pomáhá lidem po celém světě postavit se bezpráví

Základní lidská práva jako je svoboda projevu, shromažďování nebo právo vlastnit půdu stále nejsou v některých zemích samozřejmostí.......

Anotes

Filmové tipy

Téma 20. ročníku Jednoho světa Olomouc pokládá osobní otázku každému z nás. Co je pro mne bezpečná blízkost? Může to být má identita.......

na-skolach-2

Otevíráme diskuzi na školách

Ani na letošním v pořadí 20. ročníku Jednoho světa Olomouc nebudou na programu chybět dopolední projekce pro školy s pestrou......

olmik-dobrovolnici-3

Olomoucký Jeden svět hledá dobrovolníky a dobrovolnice do svého týmu

Máš zájem zapojit se do příprav největšího festivalu s lidskoprávní tematikou? Chceš zažít nové věci a poznat nové lidi? Pak jsi náš......

Co nás rozděluje a co spojuje? ptá se Jeden svět 2019 / What differentiates us and what brings us together? One World 2019 asks

Identita, jistota, bezpečí. Jeden svět 2019 hledá, co nás spojuje

Kdo jsem a kam patřím? Odpovědi na tyto otázky jsou v době politických krizí, rozdělené společnosti a na prahu nevratné klimatické změny......