Filmy, které mění svět aneb Co můžete udělat vy?

Závěrečnými titulky v kině to nekončí. Proto u některých filmů najdete informace o jejich impaktu. Jde o dokumenty, k nimž existuje kampaň, ke které se mohou diváci přidat. Tyto kampaně většinou nabízejí možnost pomoci protagonistům filmů v jejich nesnázích. Najdete tu ale i tipy na české organizace a iniciativy, které se věnují tématům, jež jsou ve filmech zachycena. Možností, jak se zapojit, je mnoho.

Jestliže zde nenajdete řešení, které jste po zhlédnutí filmu hledali, neváhejte a zkuste najít vlastní cestu. Sepište petici, staňte se dobrovolníky a dobrovolnicemi, asistujte lidem s postižením a seniorům, přispějte na humanitární pomoc, zapojte se do organizace charitativní sbírky. Pomůže i sdílení a šíření informací mezi vaše přátele a blízké.

 

Alzheimer

U jednoho ze tří dětí, které se letos narodí, se během života rozvine demence. Jak vypadají další stadia nemoci můžeme vidět ve filmu Láska a prázdná slova. Jedině výzkum to může změnit. Podporou výzkumu a osvětou se zabývá Alzheimer nadační fond, který mimo jiné poskytuje stipendia mladým vědcům, kteří nemoc zkoumají. Přispějte i vy k hledání léku na Alzheimerovu nemoc. Nadační fond můžete podpořit třeba nákupem dárkových předmětů či finančním darem prostřednictvím webu a také sdílením informací o této nemoci. 

 

Hullský beats bus

Dělník Steve Arnott v Duši severu rozjíždí svůj vysněný projekt Beats Bus. S autobusem jezdí po místních školách a dělá hiphopové workshopy pro školáky v znevýhodněných lokalitách. Ve filmu vidíme, jak moc může taková aktivita dětem prospět. Stevův Beats Bus můžete podpořit na webu.

 

Nový začátek pro Sermary Tiar

Takhle vypadá klimatická změna v praxi: Sermary Tiare ve filmu Anoteho archa musela odejít z rodného Kiribati, kde její vesnici ohrožovala zvyšující se hladina oceánu. Dostala novozélandské občanství. Její rodina to v nové zemi nemá jednoduché. My jejich situaci můžeme ulehčit příspěvkem na školné pro Sermaryiny děti na webu GoFundMe

 

Dejte extremismu sbohem

Jedna z postav filmu Exit – Dát extremismu sbohem Angela King bývala aktivní neonacistkou. Dnes pracuje v organizaci Life After Hate, kde pomáhá lidem, kteří chtějí z extremistických hnutí odejít. Tuto důležitou činnost můžete podpořit na webu organizace. 

 

Vynálezci zítřka

Fandíte mladým vynálezcům, kteří v laboratořích dumají nad tím, jak zmírnit některé projevy klimatických změn? Na webu filmu Vynálezci zítřka se můžete podepsat pod symbolickou výzvu a slíbit například to, že budete častěji chodit do Národního technického muzea nebo že budete se svými blízkými mluvit o životním prostředí.

S mladými českými vědci se můžete seznámit a pobavit na naší doprovodné akci Naděje české vědy v sobotu 9. 3. 

 

Kafe s babi

Film Ještě nekončíme zachycuje, jak se žije českým seniorům. Iniciativa Kafe s babi vyzývá vnuky a vnučky, aby s babičkami a dědy zašli na kafe nebo na pivo. Spolupracující podniky připravují pro vnoučata a prarodiče speciální zvýhodněné menu. Jejich aktuální seznam najdete na webu Kafe s babi.

Dejte vědět o tom, že jste se s prarodiči k akci přidali, a postujte příspěvky s hashtagy #kafesbabi #pivosdědou 

 

Drogy v Afghánistánu

Lajlá Haidara, hlavní hrdinka filmu Lajlá na mostě, vede průkopnické protidrogové centrum v Afghánistánu, kde z vlastní iniciativy pomáhá drogově závislým. Pomáhá jim vracet se k normálnímu každodennímu režimu prací v restauraci, která je součástí centra. Situace v zemi je velmi nestabilní a není vůbec jednoduché na boj s drogami získat peníze. My všichni můžeme Lajlinu práci ocenit libovolnou částkou ve sbírce Help Laila Treat Addicts

 

Nebojte se!

Scott Jones z filmu S láskou, Scott přežil fyzické napadení z nenávisti. Rozhodl se tomu postavit čelem a vytvořil kampaň Don’t BE Afraid, která podporuje kreativní boj proti homofobii a transfobii. Přispějte na jejich činnost nebo sami rozjeďte iniciativu, která pomůže tomu, abychom se navzájem respektovali. Více informací najdete na webu kampaně.

 

Nezávislá Novaja Gazeta

Novaja Gazeta jsou jedny z posledních nezávislých novin v putinovském Rusku. Film Novaja ukazuje, že redakce musí čelit různým překážkám, aby svou činnost udržela. Pomozte jim pokračovat v jejich práci. Přispět můžete prostřednictvím webu novin.

Bývalý šéfredaktor Dmitrij Muratov bude hostem Mluvícího kina 9.3.

 

Nadjina Iniciativa

Nobelistka Nadja Muradová je zásadní bojovnicí za práva žen v ozbrojených konfliktech. Její snahu sleduje film Na jejích bedrech. Jestliže na vás Nadjin příběh zapůsobil, můžete její aktivity podpořit příspěvkem Nadjině iniciativě. Vybrané peníze budou použity především na práci s oběťmi sexuálního násilí a na pomoc jezídské komunitě ohrožené tzv. Islámským státem. 

 

Respekt je sexy

Film Reds, do toho! na případu znásilnění v americkém Ohiu ukazuje, jak moc je třeba i v současnosti bojovat proti rape culture a zažitým stereotypům v chování mužů vůči ženám. V českých podmínkách se tématu věnuje spolek Konsent, který ve své nové kampani Respekt je sexy informuje obě strany o tom, jaké chování je nepřijatelné, které hranice už se bez souhlasu druhého nemají překračovat a jak se v různých situacích zachovat. Podpořte kampaň finančně nebo šířením informací ve vašem okolí.

V neděli 10. 3. lze navštívit workshop Jak mluvit s dětmi o sexu, který povede spolek Konsent

 

Zachraňme lesy

Podobně jako francouzské lesy ve filmu Čas lesů, také ty české nejsou zrovna v nejlepší kondici. Hnutí DUHA se dlouhodobě věnuje osvětě i přímým aktivitám s cílem situaci zlepšit. Na webu Zachraňme lesy se můžete připojit k online výzvě nebo finančně přispět na činnost Hnutí DUHA. Najdete tu i další tipy, jak můžete sami pomoci.

Víc se dozvíte na doprovodné akci Kudy dál v českých lesích? v pátek 8. 3. 

 

Ochrana žadatelů o azyl

Zaujal vás elán, s nímž se Cédric Herrou, hlavní hrdina filmu Kam tě vítr zavane, stará o uprchlíky na své farmě v jižní Francii? Přispějte finančně na fungování jeho iniciativy Défends Ta Citoyenneté, která se snaží mírnit složitou humanitární i právní situaci uprchlíků, které si mezi sebou v pohraničí přehazuje Francie s Itálií. 

 

Prevence sebevražd

Ve filmu Evelyn se rodina snaží vyrovnat se smrtí bratra a syna. Sebevraždy (především mužů) jsou stále velkým problémem i u nás v Česku. Důležitou prevencí je komunikace s našimi blízkými a nabídnutí pomoci. Prevenci psychické nepohody se věnuje např. Liga otevřených mužů. Nabídku jejich kurzů a možnost, jak podpořit jejich činnost, najdete na webu.

Zveme vás na doprovodnou akci Sebevražda hromadným jevem společenským? ve čtvrtek 7. 3. a také na výstavu serveru Aktuálně.cz, která se věnuje právě sebevraždám mužů. 

 

Dědictví eboly

Ne vždy filmy z Afriky točí místní filmaři, u filmu Přeživší tomu tak však je. Organizace WeOwnTV shromažďuje prostředky na podporu místních západoafrických filmařů a novinářů ze zemí zasažených ebolou. Vznik filmů v tomto regionu můžete podpořit i vy prostřednictvím online sbírky Sierra Leone Ebola Campaign. Zároveň vzniká archiv orální historie WeSurive: Stories of the Ebola Outbreak s příběhy místních, které nemoc zasáhla. Archiv můžete též podpořit online. 

 

Dobré sousedství

Film Dobré sousedky ukazuje, jak důležité je myslet na naše sousedy seniory, kteří velmi často žijí sami. V Česku existuje iniciativa Sousedé Plus organizace Mezi námi, která motivuje dobrovolníky, aby o osamocené seniory pečovali. V případě, že byste se chtěli zapojit, najdete víc informací na webu Mezi námi. Seniorům je k dispozici také nonstop linka Senior telefon, kterou provozuje organizace Život 90. Volat můžete o radu a pomoc na číslo 800 157 157.