Ceny a poroty

Porota mezinárodní soutěže

Uděluje Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii v kategorii Mezinárodní soutěž a zasedají v ní významní filmoví profesionálové.

Kategorie: Mezinárodní soutěž

Aida Holly-Nambi

Aida Holly-Nambi

Uganda

Ředitelka umělecké a kulturní sekce v organizaci None on Record, která pracuje v oblasti digitálních médií s africkými LGBT komunitami. Produkuje dokumentární podcast AfroQueer, působila jako vedoucí outreach projektů na Doc Society Foundation v Londýně, ve východoafrickém dokumentárním fondu Docubox, a také jako umělecká ředitelka prostoru Maisha Garden v Ugandě. V lednu 2019 se podílela na vývoji VR filmů v rámci studijního programu benátského Bienále – Biennale College Cinema.

Will Tizard color

Will Tizard

Česká republika

Dokumentarista a novinář, právě pracuje na příběhu o restituci majetku z období holocaustu Buried. Jako bývalý kriminální reportér se v roce 1994 přestěhoval z Kalifornie do Prahy, aby zde zaznamenal vývoj demokracie, umění a cestování v bývalém Východním bloku. Od té doby pracuje jako autor pro četné domácí i zahraniční publikace jako The Prague Post, Time Out, průvodce National Geographic a The Sunday Times. Je dopisovatelem časopisu Variety pro střední a východní Evropu a již desátým rokem vyučuje žurnalistiku a filmovou tvorbu na Anglo-American College.

Talal Derki

Talal Derki

Sýrie

Režisér, producent a scenárista kurdského původu, v současnosti žije v berlínském exilu. Ve své tvorbě se soustředí na chování lidí ve válečném prostředí a zejména psychologii protagonistů, které bychom označili jako záporné. Jeho celovečerní debut Návrat do Homsu byl oceněn na festivalu Sundance. Dokument O otcích a synech získal na Jednom světě 2018 cenu za nejlepší režii a v roce 2019 byl nominován na Oscara. 
 

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje Cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci lidských práv, světoví představitelé neziskového sektoru a institucí.

Kategorie: Máte právo vědět

lottie-cunningham

Lottie Cunningham

Nikaragua

Lottie Cunningham Wren je právnička a zakladatelka Centra pro spravedlnost a lidská práva na atlantickém pobřeží (Centro por la Justicia y Derechos Humanos de la Costa Atlántica) v Nikaragui. Pracuje s více než 100 domorodými komunitami, kterým pomáhá chránit jejich práva na ochranu přírodních zdrojů. V roce 2017 se za svou činnost setkala s výhružkami, v říjnu 2018 byla zadržena a několik dní šikanována. 

salma-said

Salma Said

Egypt

V posledních 10 letech působila v oblasti umění a kulturního managementu v různých egyptských a arabských regionálních kulturních organizacích. Když vypukla revoluce v Egyptě, stála u zrodu aktivistických a lidskoprávních iniciativ jako Ne vojenským soudům pro civilisty (No to Military Trials for Civilians) nebo Operace proti sexuálnímu obtěžování (OpAntiSH). Je spoluzakladatelkou Mosireen, neziskového mediálního spolku, který vytvořil největší videoarchiv egyptské revoluce jménem 858, archiv odporu.

polina-filippova

Polina Filippova

Rusko

Od roku 2013 pracuje jako ředitelka komunikace a vedoucí dobrovolnického centra v Sacharovově centru v Moskvě. Působí také jako konzultantka, lektorka a učitelka na Pražské mediální škole (Prague Media School), kde se zaměřuje na rozvoj dovedností mediálních koordinátprů, kteří pracují v neziskových organizacích v Evropské unii i Rusku. Od roku 2018 je členkou výboru Evropsko-ruského fóra pro občanskou společnost (EU-Russia Civil Society Forum). 

csaba-toth

Csaba Toth

Maďarsko

Maďarský politolog a sociolog, zakladatel a ředitel think-tanku Republikánský institut, který propaguje myšlenky otevřené společnosti, bojuje za lidská práva a snaží se vytvořit platformu pro podobně smýšlející organizace. Jeho institut hájí progresivní myšlenky v tak rozdílných oblastech jako migrace, bezdomovectví a práva LGBTQ a patří k hlavním kritikům vlády Viktora Orbána z řad občanské společnosti. Jeho osobní vášní je vyučování problematiky demokracie a lidských práv prostřednictvím filmů, knih a hudby. 

doan-bao-chau

Doan Bao Chau

Vietnam

Spisovatel, mistr bojových umění a nezávislý fotožurnalista, který spolupracoval s renomovanými světovými agenturami i médii. Ve své tvorbě se věnuje citlivým tématům jako korupce, zneužívání policejní moci, političtí vězni a potlačování lidských práv ve Vietnamu, za což byl mnohokrát veřejně pomlouván a zostuzován. V poslední době je také aktivní na Facebooku, kde streamuje rozhovory s významnými vietnamskými intelektuály a osobnostmi veřejného života. 

Porota České soutěže

Nejlepší dokumenty uplynulého roku natočené v české (ko)produkci.

Kategorie: Česká soutěž

Harry Vaughn

Harry Vaughn

USA

Působí na festivalu Sundance jako dramaturg se zaměřením na americké a světové dokumenty, ale také jako vedoucí talentového fóra, které propojuje filmové tvůrce s představiteli filmového průmyslu. Kromě své práce v Sundance působí v platformě pro queer tvorbu Dirty Looks a jako konzultant pro LGBTQ filmový festival Frameline v San Franciscu. Má za sebou také práci dramaturga na festivalech NewFest v New Yorku nebo Outfest ve svém rodném Los Angeles. 

Juste Zavisaite

Juste Zavisaite

Litva

Výkonná ředitelka lidskoprávního festivalu Inconvenient Films a od roku 2017 projektová manažerka Litevského centra pro lidská práva. Má za sebou 9 let zkušeností s organizováním nejrůznějších kulturních aktivit včetně kurátorování litevského filmového programu a řízení industry programu na Mezinárodním filmovém festivalu ve Vilniusu. V roce 2015 se podílela na filmovém festivalu Hot Docs v Torontu a pracovala jako archivní výzkumnice pro dokument Wine and War. 

Alia Damaihati

Alia Damaihati

Indonésie

V letech 2005–2008 působila v alternativním kině Kinoki v Yogyakartě, od roku 2006 je také aktivní na indonéském festivalu a fóru Festival Film Dokumenter, kde dnes zastává funkci ředitelky. Zabývá se vývojem indonéského dokumentárního filmu po převratu v roce 1965, v posledních letech se soustředí na distribuci a promítání dokumentárních filmů a spolupráci s indonéskými komunitami. 

Studentská porota

Každý rok vybíráme několik aktivních středoškoláků, kteří jsou zapojeni do programu Jeden svět na školách (buď vedoucí filmových klubů nebo účastníky projektů), kteří pak hodnotí nejlepší film v kategorii Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží cenu studentské poroty. 

Kategorie:

Ester_Hadasova_1

Ester Hadašová

Česko

Ester (18) žije v Polici nad Metují a studuje poslední ročník na gymnáziu v Broumově. Na škole založila studentský parlament. Aktivně se snaží přiblížit spolužákům lidskoprávní problematiku pomocí projektů a různých akcí na škole. Pomáhá jako dobrovolnice na Broumovských diskuzích a na promítání Jednoho světa. Vyhrála soutěž Příběhy 20. století. Nyní se připravuje na maturitu a na studium na vysoké škole. 

Ondra_Nykl

Ondřej Nykl

Česko

Ondřej (17) žije v Praze a chodí na Malostranské gymnázium, kde bude za rok maturovat. Na škole organizuje veřejná promítání multižánrového filmového klubu a zapojuje se i do dalších studentských aktivit (v minulosti například pořádání otevřených panelových diskuzí). Zajímají ho především humanitní obory a umění. V budoucnu by se rád věnoval filmu. Krom toho ho naplňuje sport, zejména florbal s cyklistikou, a postsportovní relax. 

Nikola_Hlavata

Nikola Hlavatá

Česko

Nikola (18) je sedmým rokem studentkou Jiráskova gymnázia v Náchodě, kde také od narození žije. Na gymnáziu vede již třetím rokem Filmový klub JSNS. Po dokončení studia na gymnáziu by chtěla studovat pedagogiku, protože k dětem má už teď velmi blízko. Je aktivní dobrovolnicí v neziskové organizaci Hopsáček a ve spolku dětí a mládeže Eldorádo. Pravidelně během roku vede dětské kroužky a v létě organizuje několik táborů.  

Regionální porota

Regionální porota se skládá ze tří zástupců regionálních festivalů, které letos probíhají ve 35 městech po celé České republice. Porotcem nesmí být nikdo z organizačního týmu, ale někdo, kdo je Jednomu světu nakloněn a podporuje jej. Hlavní cenou pro vítězný film bude, že se zařadí do výběru dokumentů v programu Promítej i ty!

Kategorie:

jira

Jan Jíra

Louny

Dnes je filmovým důchodcem. Převážnou část svého aktivního života pracoval jako kinař a distributor, koproducent a párkrát dostal hereckou příležitost. Původním povoláním učitel, na přelomu 50. a 60.let stál u zrodu Československých filmových klubů. Od roku 1965 pracoval v kinech (Cheb, Praha, Žatec, Louny), v roce 1990 se stal (posledním) ředitelem státní Ústřední půjčovny filmů, která se transformovala na Lucerna film a.s. V roce 1995 inicioval vznik společnosti Cinemart a.s., která se po řadu let věnovala především distribuci evropských, nezávislých a kvalitních českých filmů. Spolupracoval především s tradičními kiny (Cinemart otevřel v roce 1997 vlastní kino Evald). Po odchodu do důchodu pracoval nějakou dobu jako konzultant, ale i nyní se snaží aktivně sledovat filmové dění. Honza Jíra kope za Louny.

egydyova

Marie Egydyová

Ústí nad Orlicí

„Mám ekonomické vzdělání, vystudovala jsem FES na Univerzitě Pardubice. Momentálně pracuji v malé obchodní firmě se zaměřením na vývoz do Latinské Ameriky (zejména do Ekvádoru, kde máme kancelář), Uzbekistánu a Bangladéše. Na starosti mám nákup, prodej a celní řízení. Ve volném čase sportuji (lyže, brusle, pěší turistika, bosu, jumping, jóga, kruhový tréning apod.), hodně čtu, miluji cestování a přírodu. Mám ráda kulturu a pravidelně navštěvuji festival Jeden svět – za posledních 5 let jsem viděla na festivalu v Ústí nad Orlicí 84 filmů. Věnuji se reiki, masážím (doplňuji si průběžně kvalifikaci o různé kurzy) a učím se španělštinu.“

kotesovec

Karel Kotěšovec

Klatovy

„Skoro celý život žiju v Klatovech a doufám, že se mi podaří umřít někde jinde, aby to na náhrobku nevypadalo blbě. Klidně třeba v březnu na vašem festivalu! Odmala se zajímám o kulturu, hlavně film, fotografii (posledních pár let už i nepornografickou) a hudbu všeho druhu. Se střídavým úspěchem se občas snažím organizovat různé kulturní akce ve městě, jako výstavy, koncerty a podobně. Od konce 80. let vedu místní Filmový klub (s klesající návštěvností) a posledních cca 20 let i kino Šumava a letní kino (se stoupající návštěvností). Momentálně mě nejvíc naplňuje pořádání letního multižánrového hudebního festivalu Strýc of Klatovy. Zatím se uskutečnily 4 ročníky. Kromě toho se věnuji řadě soukromých obskurních koníčků, jakými jsou třeba vyhánění kun hudbou, fotbal, poezie, rodinný život, hraní deskových her a aktivní prokrastinace.“

Divácka cena Nadačního fondu Avast

V roce 2019 budou moci diváci a divačky zase volit svůj nejmilejší dokumentární film.

Hlasování o diváckou cenu opět zaštítil Nadační fond Avast. A doufáme také, že se nezmění ani úroveň kvality dokumentů, kterou jsme na Jednom světě nastavili. Hlasování o nejoblíbenější film probíhá do předposledního festivalového dne, tedy do pátku 15. března.

Kategorie: