Programokynko-benesov1

Martin Dýšek

Hlavní koordinátor

Vážení diváci, návštěvníci, fanoušci a přátelé Jednoho světa,

již tradičně na konci března do Benešova přicházíme s výběrem těch nejlepších dokumentárních filmů o lidských právech a ani letošní ročník nebude výjimkou.

V termínu od čtvrtka 28. do soboty 30. března budete mít možnost shlédnout celkem 11 dokumentů, které pro tento rok pojí téma Bezpečná blízkost. Toto heslo poukazující na to, že i rozdílní lidé mohou najít společnou řeč, pokud se zaměří na to, co je spojuje, bude během festivalu rozebíráno zejména z pohledu identity.

(Ne)identity v rovině sociálně-mediální se dotkneme pomocí holandského snímku #FollowMe, který se zaměřuje na Instagram a jeho možné ovlivňování, nebo také utopickým Všechna stvořen vítána, díky kterému letmo nahlédneme do myšlenek a filosofie hackerů. S dokumenty Kapela, vyprávějící příběh talentované romské kapely Lomnické Čháve, a Exit – dát extremismu sbohem, se zaměříme nejen na identitu skupin, ale i sociální. V rovině osobnostní, stojí za zmínku zejména světově oceňovaný snímek Na jejích bedrech, o jezidské aktivistce Nadje Murad (Cena Václava Havla za lidská práva 2016, Nobelova cena za mír 2018), či afgánský dokument Boj s drakem.

Ani v letošní nabídce projekcí nesmí chybět ekologická tématika, která bude reprezentována rakouským Vítejte v Sodomě, či velmi aktuální téma nedostupnosti bydlení a ceny nemovitostí, které přiblíží zahajovací film letošního ročníku, české Reality.

To jsou jen některé z filmů, na které se můžete těšit během letošního ročníku festivalu Jeden svět v Benešově, jenž bude opět doplněn o zajímavý doprovodný program. Podrobnější informace o programu a veškerých aktivitách spojených s festivalem naleznete na těchto stránkách.