Jeden svet interaktivne

Jeden svět interaktivně

Jeden svět interaktivně své diváky již potřetí pozve do virtuálního prostředí, do nějž jsou zasazeny dokumenty o skutečných osobách a událostech. Letošní ročník nabídne tři tematické kategorie (ekologie, migrační krize, vzdálená místa a kultury), které vůbec poprvé bude možné zhlédnout ve stejný čas a na stejném místě spolu s dalšími diváky a divačkami.


Filmy z kategorie Jeden svět interaktivně

Bez života

Válka nepřináší pouze ztráty na životech a psychická traumata všech přímých účastníků. Civilisté dané oblasti musejí vytvořit pro vojáky vhodné zázemí. V Jižní Koreji tak v 50. letech vzniklo dodnes fungujících 96 okrsků, jež mají uspokojit sexuální potřeby americké armády.

Cesta do Arktidy

Vliv globálního oteplování na jednotlivé oblasti světa, na jejich faunu i flóru, mají různý dopad. Organizace Greenpeace přichází s kampaní „Zachraň Arktidu“, jejíž součástí je i tento interaktivní snímek.

Francis

Ve vesnicích v Ghaně vzbuzuje setkání s duševně nemocným člověkem pocity nejistoty a strachu i u nejbližších příbuzných. Autoři snímku se pomocí prožitku ve virtuálním prostředí snaží tento prvotní impulz změnit.

Limbo

Slovo „limbus“ pochází z latiny a znamená okraj, mez, v katolické věrouce pak předpeklí, dočasný stav duší, jejichž osud zná pouze Bůh. Symbolika přenesena do současné migrační krize odkazuje k dlouhodobé nejistotě, ve které je nuceno žít nemalé množství migrantů.

Modlitba k moři

Před dvěma lety se stal tříletý Syřan Alan Kurdí jedním z mnoha utonulých ve Středozemním moři cestou ze Sýrie na řeckou pevninu. Fotografie jeho bezvládného těla obletěla celý svět.

Planeta ∞

Planeta Země je v přímém ohrožení a každou vteřinou se snižuje šance lidstva na přežití. Vědci neustále přicházejí s novými varovnými objevy. Jak může vypadat Země v blízké či vzdálené budoucnosti?

Pod baldachýnem

Amazonský prales je jedním z největších a nejrozmanitějších pralesů v současnosti. Kvůli těžbě dřeva však mizí znepokojujícím tempem a spolu s ním ohrožené druhy i nedotčené domorodé kmeny, pro něž je domovem.

Střety

Technologický pokrok je nezastavitelný. Stále více se člověk obklopuje předměty, které ho vzdalují od světa přírody. Názor domorodců žijících původním způsobem života je důležitým mementem. Obzvlášť jedná-li se o svědka jaderných testů.

Život v době uprchlické

Každý 113. člověk žijící na této planetě je uprchlíkem. Více než polovina z nich jsou děti. Jak se tedy na migrační krizi dívají ony? Devítiletý Omar s hormonální poruchou růstu následuje cestu ze Sýrie přes Libanon až do Finska.

Další Tématické kategorie

intetrnational_comp

Mezinárodní soutěž

V mezinárodní soutěži se objevují filmy, které vynikají jedinečným autorským rukopisem a jejichž tvůrci se nebojí podávat závažná témata nevšedními způsoby. Podávají tak důležitá...

Mezinárodní soutěž

V mezinárodní soutěži se objevují filmy, které vynikají jedinečným autorským rukopisem a jejichž tvůrci se nebojí podávat závažná témata nevšedními způsoby. Podávají tak důležitá osobní svědectví z válečného prostředí, zabývají se stále aktuálním tématem migrace, ale nabízejí i jemnější a intimnější portréty lidí z různých koutů planety, v nichž se snoubí sociální problematika, téma dospívání a objevování vlastního místa ve světě i vztah ke smrti a boj sama se sebou.

Mate pravo vedet_FOTO

Máte právo vědět

V soutěžní kategorii Máte právo vědět se o cenu Poroty Václava Havla ucházejí filmy, které poukazují na závažná porušování lidských práv nebo představují silné příběhy lidí,...

Máte právo vědět

V soutěžní kategorii Máte právo vědět se o cenu Poroty Václava Havla ucházejí filmy, které poukazují na závažná porušování lidských práv nebo představují silné příběhy lidí, kteří za lidská práva aktivně bojují: ať už hájením práv místních komunit a menšin, nebo protesty proti autoritářským vládám. Důležitá a znepokojující jsou také svědectví o tom, že k porušování nejzákladnějších lidských práv nemusí docházet jen v rozvojovém světě, ale i uprostřed Evropy.

czech_competition

Česká soutěž

Český dokument v posledních měsících zaznamenal několik výrazných mezinárodních úspěchů. Na Jednom světě se tak budou prezentovat hned tři světové a tři české premiéry dokumentů,...

Česká soutěž

Český dokument v posledních měsících zaznamenal několik výrazných mezinárodních úspěchů. Na Jednom světě se tak budou prezentovat hned tři světové a tři české premiéry dokumentů, které uspěly na festivalech v Amsterdamu či Berlíně, ale i filmy, které sklízely ocenění doma. Jejich tvůrci se soustředí nejen na problémy obyvatel naší země, ale dívají se i do nedalekého zahraničí, například do Ruska nebo na Slovensko.

evropa

Eurodrom

Evropa je považovaná za politicky stabilní kontinent. Poválečnou vůli ke spolupráci, dosažený blahobyt a demokratické směřování ale v posledních letech narušuje rostoucí populismus....

Eurodrom

Evropa je považovaná za politicky stabilní kontinent. Poválečnou vůli ke spolupráci, dosažený blahobyt a demokratické směřování ale v posledních letech narušuje rostoucí populismus. Po zotavování z celosvětové finanční krize prochází kontinent další zkouškou v podobě masové migrace. Zůstane evropská veřejnost jednotná a zvládne všechny otřesy, které ji v posledních letech sužují?

AMERICANA_FOTO

Americana

Jeden svět letos obrací svou pozornost ke Spojeným státům, kde jsou lidská práva historicky silným tématem. Rok po zvolení Donalda Trumpa prezidentem neuškodí malá rekapitulace. Dokumenty...

Americana

Jeden svět letos obrací svou pozornost ke Spojeným státům, kde jsou lidská práva historicky silným tématem. Rok po zvolení Donalda Trumpa prezidentem neuškodí malá rekapitulace. Dokumenty v této kategorii se zaměří nejen na výměnu pánů Bílého domu, ale také na postavení Afroameričanů i původních indiánských obyvatel, neopominou ani problémy s fungováním policie, nebo vězeňství.

Za_horizontem

Za horizontem

Kategorie, jejímž tématem je vzdálenost – mezi kontinenty, mezi lidmi, vzdálenost k nám samotným. Ve výběru tak najdeme nejen příběhy lidí hájících své tradiční způsoby...

Za horizontem

Kategorie, jejímž tématem je vzdálenost – mezi kontinenty, mezi lidmi, vzdálenost k nám samotným. Ve výběru tak najdeme nejen příběhy lidí hájících své tradiční způsoby obživy uprostřed stále složitějšího světa, ale i příběhy lidí opuštěných, na které současný svět už úplně zapomněl. Celá série snímků s etnografickým přesahem vypravuje filmové cestovatele na magickou pouť za horizonty do různých vzdálených koutů světa.

umeni meni

Umění mění

Ať už na osobní nebo společenské rovině, protagonisté a protagonistky filmů v této kategorii prostřednictvím hudby, filmu, poezie nebo divadla usilují o změnu. Jejich příběhy představují...

Umění mění

Ať už na osobní nebo společenské rovině, protagonisté a protagonistky filmů v této kategorii prostřednictvím hudby, filmu, poezie nebo divadla usilují o změnu. Jejich příběhy představují různé formy umění nejen jako cestu k nalezení sebe sama, ale také jako účinný nástroj, jímž lze upozornit na porušování lidských práv.

CESTY KE SVOBODE_FOTO

Cesty ke svobodě

Dokumenty v této kategorii se věnují zemím, ve kterých aktivně pracuje společnost Člověk v tísni nebo na ně dlouhodobě směřuje svou pozornost. Jeho angažmá zahrnuje nejen oblast podpory...

Cesty ke svobodě

Dokumenty v této kategorii se věnují zemím, ve kterých aktivně pracuje společnost Člověk v tísni nebo na ně dlouhodobě směřuje svou pozornost. Jeho angažmá zahrnuje nejen oblast podpory lidských práv, ale i humanitární a rozvojovou pomoc. Uvedené filmy tak prezentují nejen následky války v Sýrii, na Ukrajině či na Srí Lance, ale i to, jak se snaží prošlapat cestu ke svobodě a prosperitě své země lidé v Kongu, Kambodži nebo Moldavsku.

ekologie

Zemětaje

Zhoršování stavu životního prostředí se stále nedaří ani zpomalit, dopady klimatických změn ovlivňují naše životy čím dál znatelněji. Jeden svět proto dává environmentálním tématům...

Zemětaje

Zhoršování stavu životního prostředí se stále nedaří ani zpomalit, dopady klimatických změn ovlivňují naše životy čím dál znatelněji. Jeden svět proto dává environmentálním tématům více prostoru v samostatné filmové kategorii. Věnovat se bude tání ledovců, znečištění oceánů a vymírání ohrožených druhů živočichů, ale také iniciativám, které se snaží nepříznivý vývoj zvrátit.

ßivot

Ať žije život!

Může se zdát, že současná společnost je čím dál uniformnější. To je však pouhé zdání. Hlavní hrdinové a hrdinky filmů z této sekce jsou lidé, kteří sdílejí vůli žít a...

Ať žije život!

Může se zdát, že současná společnost je čím dál uniformnější. To je však pouhé zdání. Hlavní hrdinové a hrdinky filmů z této sekce jsou lidé, kteří sdílejí vůli žít a užívat si život po svém: ať už při jízdě na dřevěných koních nebo běháním ultramaratonu. Hned v několika dokumentech hrají ústřední roli senioři a jejich koníčky, jejichž prostřednictvím předávají zkušenosti a inspiraci mladším generacím.

jedna_nula

Jedna nula

Jedničky a nuly. Mezi nimi se v posledních dvou desetiletích odehrávají významné části životů většiny lidí. Internet, sociální sítě a další kybersvěty se staly novou realitou,...

Jedna nula

Jedničky a nuly. Mezi nimi se v posledních dvou desetiletích odehrávají významné části životů většiny lidí. Internet, sociální sítě a další kybersvěty se staly novou realitou, ve které uživatelé proměňují nebo naopak ukotvují svoje identity. Filmová kategorie se zaměřuje právě na příběhy lidí, kteří v digitálních sítích uvízli. Někdy podivuhodné, někdy děsivé příběhy ukazují na spletitý souboj mezi reálným a kyber světem. Skóre: jedna nula. Kdo ale vede?

panorama

Panorama

Také letos mají čeští diváci a divačky jedinečnou příležitost vidět nejúspěšnější dokumentární filmy, které uvedly a ocenily vyhlášené zahraniční festivaly. Navštívíme s nimi...

Panorama

Také letos mají čeští diváci a divačky jedinečnou příležitost vidět nejúspěšnější dokumentární filmy, které uvedly a ocenily vyhlášené zahraniční festivaly. Navštívíme s nimi například ohniska konfliktů v Kongu a kurdské Sýrii, ale také citlivě nahlédneme do životů lidí, kteří bojují se skrytými nemocemi, poruchami i vlastními démony. Výjimečné zpracování a úchvatná podívaná jsou takřka samozřejmostí.

kim_longinoto

Retrospektiva Kim Longinotto

„Někdy nemusíte vůbec rozumět tomu, co vaši hrdinové říkají. Stačí, když je budete opravdu poslouchat,“ říká britská režisérka Kim Longinotto, která často natáčí sama...

Retrospektiva Kim Longinotto

„Někdy nemusíte vůbec rozumět tomu, co vaši hrdinové říkají. Stačí, když je budete opravdu poslouchat,“ říká britská režisérka Kim Longinotto, která často natáčí sama v zemích, kde angličtina k domluvě nestačí. Ve svých observačních dokumentech se zaměřuje téměř výhradně na příběhy silných žen, které si nenechají diktovat, co mají dělat. Její filmy se na festivalu Jeden svět objevují už od jeho založení, u příležitosti 20. výročí si připomeneme tři z nich.

Jeden svet interaktivne

Jeden svět interaktivně

Jeden svět interaktivně své diváky již potřetí pozve do virtuálního prostředí, do nějž jsou zasazeny dokumenty o skutečných osobách a událostech. Letošní ročník nabídne tři tematické...

Jeden svět interaktivně

Jeden svět interaktivně své diváky již potřetí pozve do virtuálního prostředí, do nějž jsou zasazeny dokumenty o skutečných osobách a událostech. Letošní ročník nabídne tři tematické kategorie (ekologie, migrační krize, vzdálená místa a kultury), které vůbec poprvé bude možné zhlédnout ve stejný čas a na stejném místě spolu s dalšími diváky a divačkami.

Jeden-svet-detem

Jeden svět dětem

Jeden svět myslí i na malé diváky a divačky, a v této kategorii představuje filmy právě pro ně. Krátké dabované snímky představí dětem jejich vrstevníky z celého světa. Prostřednictvím jejich...

Jeden svět dětem

Jeden svět myslí i na malé diváky a divačky, a v této kategorii představuje filmy právě pro ně. Krátké dabované snímky představí dětem jejich vrstevníky z celého světa. Prostřednictvím jejich příběhů je možné se inspirovat nebo přemýšlet o nových tématech a mluvit o nich. Filmy jsou uváděny jako součást dopoledních promítání pro školy, zhlédnout je můžete na Projekci pro rodiče s dětmi nebo v rámci speciálních relaxovaných projekcí.