ProgramČtvrtek 05. 04.

20:00 Mečiar + Debata Kino Sušice, Příkopy 178, 342 01, Sušice Vstupenky

více o filmu

Pátek 06. 04.

17:30 Azurová + Debata Prostor, Lerchova 926, 342 01, Sušice Vstupenky

více o filmu

20:00 Náš nový prezident + Debata Prostor, Lerchova 926, 342 01, Sušice Vstupenky

více o filmu

Sobota 07. 04.

14:00 Nerodič + Debata Prostor, Lerchova 926, 342 01, Sušice Vstupenky

více o filmu

17:00 Cizinec v ráji + Debata Prostor, Lerchova 926, 342 01, Sušice Vstupenky

více o filmu

20:00 Hranice práce + Debata Maximhall, Nádražní 565, 342 01, Sušice Vstupenky

více o filmu

okynko-susice

Sarah Huikari

Hlavní koordinátorka

Vážení,

jsme nesmírně rádi, že vám můžeme nabídnout jednu z nejkvalitnějších tuzemských kulturně-vzdělávacích akcí poprvé i v Sušici. Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos slaví 20 let své existence a tak přichází s aktualizací systému.

Stále větší část našich životů se odehrává online, kde jsme vystaveni neuvěřitelnému množství informací, které často nezvládáme ověřovat. Být neustále v dění, sdílet, komentovat a mít na vše názor zahlcuje nejen sociální sítě, ale i náš nervový systém. Pojďme se společně na chvíli zastavit, potkat se v kino sále a udělat si čas na aktualizaci systému.

Festival v Sušici odstartuje projekce filmu Mečiar, ve kterém dokumentaristka Tereza Nvotová vypráví příběh 90. let na Slovensku. Zatímco Češi po rozdělení federace kráčeli vstříc Evropě, Slováci se pod vedením autoritářského populisty Vladimíra Mečiara propadali dál a dál na východ.

Dáváte-li přednost rodinným tématům, máme pro vás přichystanou projekci filmu Nerodič. Český dokument nastiňuje, do jakých podob se skládají aktuální rodiny, které netvoří tradiční model máma, táta, dvě děti – od single ženy s adoptivními dvojčaty po příběh páru, který děti vůbec nechce.

Za jeden z největších problémů současnosti jsou označovány dezinformace a mediální manipulace. Film Náš nový prezident umožňuje na vlastní kůži zažít působení propagandy, kterou Kreml denně masíruje vlastní obyvatelstvo a všechny, kdo jsou ochotni uvěřit těm nejabsurdnějším konspiračním zkazkám. Neotřelý dokument je založen na sestřihu stovek útržků z vysílání ruských televizních stanic.

Vyhýbat se nebudeme ani nejpalčivějším otázkám současné Evropy. Dokumentární film Cizinec v ráji, ukáže přímou konfrontaci imigrantů s modelovými reakcemi Evropanů. Podle kterého scénáře se sehraje jeden z největších příběhů naší doby - příběh o migraci, naději a deziluzi?

Snímek Azurová není jen obrazově působivou zprávou o alarmujícím stavu ekosystému oceánů. Zachycuje také inspirativní příběhy několika osobností, které se rozhodly stát se aktivními ochránci.

A pokud vás zajímají pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku – rozhodně si nenechte ujít film Hranice práce. Dokument Apoleny Rychlíkové má stále velký mediální ohlas a získal několik filmových ocenění.

Stejně, jako výše zmíněná palčivá témata naší doby, tak ani aktualizaci systému nemůžeme odkládat a ignorovat donekonečna. Poznamenejte si proto termín 5. – 7. dubna 2018.

Sušické kino jistě znáte – zde také proběhne slavnostní zahájení Jednoho světa v Sušici. Festival přivede diváky i do nových a zatím neznámých prostor sušické kulturní scény. Pokud jste ještě neměli možnost navštívit komunitní Prostor Charity ani industriální halu sloužící také pro kulturní účely Maximhall, tak věříme, že vám filmový festival Jeden svět přinese mnoho nových a jedinečných zážitků.

Závěrem bychom chtěli zmínit, že film Azurová a Hranice práce bude opatřen speciálními titulky pro nedoslýchavé a neslyšící. Všechny promítací prostory jsou bezbariérové a tak doufáme, že první ročník festivalu bude skutečně pro všechny.

http://www.plzensky-kraj.cz/
http://www.kulturasusice.cz/
http://www.mestosusice.cz/susice/
https://kulturni-raselina.webnode.cz/
http://www.prostor.zone/
http://www.mksklatovy.cz/
http://www.levandulova.cz/
http://www.flowerski.cz/
https://klatovsky.denik.cz/
http://www.filmpro.cz/filmpro/
http://www.hotelpekarna.cz/