ProgramStředa 11. 04.

18:00 PreKrim Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

21:00 Poslední svého druhu Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

Čtvrtek 12. 04.

14:30 Stát se tím, kým jsem byl Čajovna u Robinsona, J. Hory 22, 513 01, Semily

více o filmu

16:30 Trumpoty Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

Pátek 13. 04.

14:00 Švéd v žigulíku Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

15:30 Zeptejte se sexperta Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

17:30 V zajetí Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

Sobota 14. 04.

11:00 Nic jako dřív Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

14:30 Čističi Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

17:00 Teorie rovnosti Čajovna u Robinsona, J. Hory 22, 513 01, Semily

více o filmu

19:30 Cizinec v ráji Čajovna u Robinsona, J. Hory 22, 513 01, Semily

více o filmu

21:30 Rádio Kobaní Čajovna u Robinsona, J. Hory 22, 513 01, Semily

více o filmu

Neděle 15. 04.

11:00 Ctihodný W. Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

14:30 Aktivistka Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

16:30 Nerodič Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

18:00 Hranice práce Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

20:30 Bohu žel Kino Jitřenka, Tyršova 49, Semily

více o filmu

okynko-semily

Ondřej Šír

Hlavní koordinátor

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

Už příští týden, konkrétně ve středu 11.4., začne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty. Slavnostní zahájení proběhne 11.4. v kavárně Jitro a následovat budou dvě filmové projekce, které odkryjí dvě zásadní témata letošního festivalového ročníku. Informace v kyberprostoru a ochrana ohrožených druhů. Od 18.00 nás čeká projekce filmu Prekrim. V ulicích měst jsme téměř konstantně sledováni kamerou. A počítač o nás pomocí naprogramovaného algoritmu shromažďuje a bez našeho vědomí poskytuje veškerá osobní data. Co máme rádi, s kým se stýkáme a co jsme poslední měsíc dělali. Policie v několika světových metropolích už přistoupila k systematickému propojování těchto informací ve snaze snížit v problematických částech měst kriminalitu. Všechny nasbírané detaily ze života sledovaných občanů rozhodují o tom, budou-li policií preventivně vyhodnoceni jako pravděpodobní kriminálníci, či potenciální oběti trestného činu. Slouží ale technologie 21. století skutečně k ochraně před nekalými živly, anebo naopak napomáhají k prohlubování předsudků a napětí ve společnosti?

Od 21 hodin poté uvidíme film Poslední svého druhu. Pytláci každý rok zabijí tisíce afrických slonů a nosorožců. Důvodem je vysoká poptávka po slonovině a rohovině, zejména na asijských trzích. Ilegální obchod přivedl některé druhy na okraj vyhynutí. Dokument poodhaluje fungování mezinárodní sítě, která dokáže od pytláků a pašeráků i za podpory teroristických organizací přepravit slonovinu až na cílové trhy, mezinárodním dohodám a zákazům navzdory. Ukazuje také vytrvalé úsilí ochránců přírody, správců přírodních parků i vědců, kteří navzdory klesajícím šancím bojují o životy zvířat čelících vyhynutí. Výsledkem je emotivní výzva mezinárodnímu společenství, aby svou pozornost zaměřilo i na osudy těchto tvorů.

Letošní rok ale otevíráme i jiná festivalová místa, a tak se diváci mohou těšit v průběhu festivalu i na projekce v Čajovně u Robinsona. Již 12.4. se tam můžete vypravit na film o pětiletém Padma Angdu, který byl rozpoznán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Chlapce vezme pod ochranu starý mnich a léčitel a následujících sedm let mu je oporou. Čtvrteční večer bude patřit setkání s Jaroslavem Kmentou v Knihkupectví Křižovatka.

V pátek se mohou diváci těšit na festivalový koncert Thoma Artwaye v kavárně Jitro. Páteční odpoledne ale bude patřit filmu Neslyšící syn, po jehož skončení bude následovat diskuze s neslyšícími hosty tlumočená do českého znakového jazyka.

Víkend plný filmů, který zakončí v neděli v 18.00 dokument Bohu žel, kde se tematizuje virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem života šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště. Po filmu bude následovat diskuze.