ProgramPondělí 19. 03.

17:30 Hranice práce Klub Na Rampě, Jiráskova 11, Jablonec nad Nisou

více o filmu

19:30
Zahájení festivalu
Zeptejte se sexperta
+ Debata Klub Na Rampě, Jiráskova 11, Jablonec nad Nisou

více o filmu

Úterý 20. 03.

17:30 Město duchů Klub Na Rampě, Jiráskova 11, Jablonec nad Nisou

více o filmu

19:30 Švéd v žigulíku + Debata Klub Na Rampě, Jiráskova 11, Jablonec nad Nisou

více o filmu

Středa 21. 03.

17:30 Azurová Klub Na Rampě, Jiráskova 11, Jablonec nad Nisou

více o filmu

19:30 Čističi + Debata Klub Na Rampě, Jiráskova 11, Jablonec nad Nisou

více o filmu

Čtvrtek 22. 03.

17:30 Nerodič Klub Na Rampě, Jiráskova 11, Jablonec nad Nisou

více o filmu

19:30 Stát se tím, kým jsem byl + Debata Klub Na Rampě, Jiráskova 11, Jablonec nad Nisou

více o filmu

okynko-jablonec

Vlaďka Drábková

Hlavní koordinátorka

Milí příznivci Jednoho světa a všichni ostatní,

zase jsme tu s pozvánkou na festival Jeden svět v Jablonci nad Nisou.

Letošním tématem festivalu je na první pohled technicky působící dvousloví Aktualizace systému, všem dobře známé z počítačových obrazovek. Chceme jím poukázat na rychlost dnešní doby, přeplněné křížícími se toky informací, pravdivých i lživých, ve kterých pokud se chceme orientovat, potřebujeme sami zpomalit. Zpomalit, vstřebat, ujasnit si a až pak hodnotit a reagovat. Obrazně řečeno, na chvíli vypnout a dát systému, tedy naší mysli, čas se aktualizovat.

V předvečer zahájení vás zveme do promítacího sálu v Klubu Na Rampě na Úvod do zenové meditace. Naladíme se tak na další týden, ten jednosvětový s osmi skvělými filmy. Tři z nich jsou výborné české dokumenty. V Hranicích práce Apolena Rychlíková zmapovala skrytou kamerou bídné poměry na vybraných pracovištích v naší zemi. Nerodič od režisérky Jany Počtové zase výmluvně předkládá divákovi modely nynějších různě poskládaných českých rodin – nerodin. A jaký film se skrývá za vtipným názvem Švéd v žigulíku? Přijďte to odhalit sami a po projekci si zadebatovat s jeho režisérem Petrem Horkým.

Ze zahraničních snímků bych chtěla upozornit na film Čističi o lidech najímaných společnostmi jako Facebook nebo Google, aby vyhledávali a mazali závadný obsah na webu. Závěrem zmíním vtipnou a tematicky velmi přitažlivou dokumentární pecku z indického prostředí Zeptejte se sexperta, kterou festival zahájíme. Následná debata může být velmi podnětná, nemyslíte? Přijdete se zeptat i vy? Moc se na vás, diváky, těšíme!