Školní projekce

 

Datum konání: 09. 04. – 13. 04.

 

Kontaktní osoba:

Kateřina Dubnová

Katerinakadlecovahb@seznam.cz

tel.: 720 337 305

Lucie Machová, Olga Wasserbauerová

Hlavní koordinátorky

Úvodník dramaturga Jiřího Svobody:

Milí diváci a návštěvníci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět Havlíčkův Brod 2018, rád bych vám představil program a témata letošního festivalu.

Dnešní doba, plná nebezpečných a poplašných zpráv, populismu, mystifikací, dezinformací a mediálních manipulací klade na každého z nás nebývale vysoké nároky. Abychom dokázali rozlišit skutečnost od manipulace, musíme být obezřetní, informovaní, objektivně kritičtí, všímaví a trpěliví… jinak též řečeno… musíme aktualizovat systém. Nejenom počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat.

Dramaturgický koncept tohoto ročníku festivalu vychází především ze snahy, ukázat vývoj či aktualizaci ve všech podobách. Aktualizace systému je tak stejně cestou, jakož i nenaplněným snem, bolestivým příběhem, silnou touhou po změně, komunikací nebo rozvojem.

Jeden svět Havlíčkův Brod začne již předpromítáním. To zajistí český dokument Nerodič, který si klade odpovědi na otázku: Jaká je vlastě podoba dnešní rodiny? Úvod festivalu obstará snímek Ultra neboli unikátní sonda do srdcí a myslí čtyř sportovců, jejichž snem i prokletím je dokončení extrémního běžeckého závodu. Osobně bych vám doporučil ke zhlédnutí film Rádio Kobaní. Syrské město Kobani je nazýváno „Stalingradem Sýrie“. Rádio Kobaní představuje unikátní pohled na to, jak může, díky rozhlasové stanici, povstat zcela rozbořené město z popela.

Z víkendového programu vám doporučuji dokumenty Stát se tím, kým jsem byl, Nic se neodpouští, Švéd v žigulíku nebo Azurová. Stát se tím, kým jsem byl je časosběrným příběhem o putování chlapce, který je vybrán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Jak se se svým údělem vyrovná? Film Nic se neodpouští sleduje život marocké novinářky Zineb El Rhazoui, která pracuje pro satirický časopis Charlie Hebdo. Po teroristických útocích na redakci časopisu se musí vyrovnat nejenom s šokem ze smrti svých kolegů, ale také se skutečností, že bude muset žít navždy s ochrankou za svými zády. Co ale Zineb udělá, když zjistí, že je těhotná? Český dokument Švéd v žigulíku ukazuje snahu o znovuoživení zašlé slávy někdejší nejznámější automobilky východního bloku. Jak se nové vedení společnosti popasuje s ruskou neústupností, absurdními plány a zkostnatělým myšlením? Azurová by měla být barva moře a oceánů. Bohužel tomu tak už není. Azurová je také název obrazově působivého dokumentu, který vypráví o dopadech lidské činnosti na křehký život mořských ekosytémů.

Kromě dokumentů vám v rámci festivalu nabídneme i bohatý doprovodný program, včetně zajímavých hostů, diskuzí, výstav, promítání pro školy atd.

Vejděte do prostor Klubu OKO Havlíčkův Brod, usaďte se do útulných křesel, příjemných plážových lehátek nebo pohodlných židliček a dovolte si něco, nač v každodenním životě plném (dez)informací není čas. Zpomalte a v klidu si vytvořte názor na konkrétní téma, které vám dokumentární film předloží v různých úhlech, pohledech, perspektivách a kontextech.

Pojďme společně aktualizovat systém v Havlíčkově Brodě!

https://www.kkvysociny.cz/