Lidská práva v kyberprostoru i ve vzdálených částech světa. Jeden svět letos uvede 128 filmů

novinka_program

Stále větší část našich životů se odehrává ve virtuálním světě a proto se i problematika dodržování lidských práv týká stále více kyberprostoru. Jak je to třeba s právem na soukromí, kolik toho o nás říkají naše online data a jak mohou být zneužitá k porušování lidských práv? A jaké nové výzvy přináší rozmach sociálních sítí v offline prostoru? O tom pojednává i letošní zahajovací film festivalu Jeden svět Čističi, který zachycuje práci, život a podmínky tzv. moderátorů obsahu na sociálních sítích. Bezejmenní lidé v bezejmenných budovách ve filipínské Manile tak rozhodují o tom, co uvidíme na své facebookové zdi. Film osobně uvede režisér Moritz Riesewieck.

Nezůstane ale jenom u kyberprostoru – Jeden svět i letos nabídne pohled na problematiku lidských práv z mnoha různých, často nečekaných úhlů pohledu a přiveze filmy z 52 zemí světa. Soutěžní kategorie Jednoho světa 2018, tedy Mezinárodní soutěž, Českou soutěž a Máte právo vědět, jsme vám již nedávno představili. Jaké tematické kategorie a filmy však reflektují téma letošního ročníku?

Na obou stranách Atlantiku

První letošní tematickou novinkou je kategorie Americana, která nabízí pohled na aktuální společenskou situaci v USA. Uplynul rok od zvolení Donalda Trumpa – jeho cestu prezidentskými volbami zachycuje snímek Trumpoty trojice režisérů (Ted Bourne, Mary Robertson a Banks Tarver). Palčivým tématem stále zůstává postavení Afroameričanů na které upozorňují snímky Čí jsou ulice? (r. Sabaah Folayan) a Pro Akheema (r. Jeremy S. Levine). Minulostí není ani problematická politika vůči původním indiánským obyvatelům, jak potvrzuje snímek Jeremyho Williamse Na ostří s Tupými noži.

Kategorie Eurodrom zachycuje zkoušky, kterými si Evropa v posledních letech prochází, ať už se jedná o masovou migraci, rostoucí populismus nebo ekonomickou krizi. Se sílícím nacionalismem se potýká Řecko, kde extremistická strana Zlatý úsvit získala ve volbách třetí místo. Film Ženy zlatého úsvitu (r. Håvard Bustnes) představuje dcery, matky a manželky, které se snaží udržet toto hnutí při životě, zatímco lídři sedí už čtyři roky ve vazbě. Otřeseni teroristickými útoky nejsou jen rodilí Evropané, ale také ti, kdo do Evropy přišli hledat bezpečné útočiště. Jednou z nich je i novinářka Zineb El Rhazoui, hlavní protagonistka snímku Nic se neodpouští, která se musí vyrovnat s následky atentátu na její kolegy ze satirického časopisu Charlie Hebdo. Jak samotná Zineb, tak režisér filmu Vincent Coen, přijedou do Prahy.

Hrdinové všedního dne

Protagonistky a protagonisté kategorie Umění mění prostřednictvím hudby, filmu nebo poezie usilují o změnu ať už v osobní nebo společenské rovině. Švédka Silvana, hrdinka stejnojmenného dokumentu (r. Olivia Kastebring, Mika Gustafson, Christina Tsiobanelis) se syrsko-litevskými kořeny se ve svých rapových skladbách vyjadřuje k rasismu a xenofobii a silně v nich podporuje LGBT komunitu a ženská práva. Dokument Když se bůh nedívá (r. Till Schauder) zachycuje íránského hudebníka Shahina Najafiho, který kritizuje náboženský fanatismus a cenzuru ve své zemi, za což na něj byla uvalena fatwa. Cesta k rovnoprávnosti žen je v Saúdské Arábii teprve na začátku, Hisse Halal se však podařilo toto tabu prolomit a stala se první ženou, která se dostala do finále populární televizní soutěže Million’s Poet. Její cestu dokumentuje snímek Básnířka. Všichni zmínění protagonisté přijali naše pozvání a zúčastní se festivalu.

Hrdinové kategorie Ať žije život boří zažité stereotypy a ukazují, že se i v dnešní stresující zrychlené době lze vydat vlastní cestou a užít si život po svém. Většinové zábavě se rozhodně vymyká jízda na dřevěných koních na tyči, která je velmi populární mezi teenagery ve skandinávských zemích. Této netradiční zábavě se věnuje film Revoluční koníček režisérky Selmy Vilhunen. Na hranice svých možností si sáhnou aktéři snímku Ultra, který dokumentuje přípravy běžců na Spartathlon – závod dlouhý 246 kilometrů. Zúčastnil se ho také samotný režisér Balázs Simonyi.

Dokumenty v kategorii Cesty ke svobodě se věnují zemím, v nichž aktivně působí společnost Člověk v tísni nebo na ně dlouhodobě směřuje svou pozornost. Film režiséra Ferase Fayyada Poslední v Aleppu, který je nominovaný na letošní Oscary za nejlepší dokument, zachycuje dopady války v Sýrii. Snímek Kambodžské jaro (r. Christopher Kelly) šest let sleduje několikaleté protesty proti nezákonným záborům půdy, na níž stojí domy mnoha obyvatel.

Na druhé straně světa i sítě

Společným tématem dokumentů v kategorii Za horizontem je vzdálenost – ať už mezi kontinenty, lidmi či k sobě samému. Filmy se věnují destinacím za naším fyzickým, ale často i myšlenkovým obzorem. O rozmanitosti spojování vzdálených břehů svědčí i tři příběhy dospívání z Dálného východu – Stát se tím, kým jsem byl (r. Moon Chang-yong, Jeon Jin) ze severu Indie, Příští strážce (r. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó) z Bhútanu a Nebe na dohled (r. Carol Salter), netradiční a citlivý portrét dívky pracující v čínském pohřebním ústavu.

Internet, sociální sítě a další kybersvěty se staly novou realitou, v níž uživatelé proměňují, nebo naopak ukotvují svoje identity. Kategorie Jedna nula se zaměřuje na příběhy lidí, kteří v digitálních sítích uvízli. Oscarová režisérka Laura Poitras poté, co natočila portrét Edwarda Snowdena, zavádí diváky ve svém snímku Risk do úkrytu zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Film PreKrim (r. Matthias Heeder, Monika Hilscher) ukáže, jak se využívají velká data k predikování možných budoucích zločinů.

Jedna planeta, spousta témat

Environmentálním tématům se věnuje kategorie Zemětaje. Zhoršování stavu životního prostředí se stále nedaří zastavit ani zpomalit. Dokument Strážci Země (r. Filip Antoni Malinovski) se vrací do roku 2015 a zachycuje atmosféru a chování politiků na pařížské klimatické konferenci, která patřila k nejdůležitějším v historii. Film Poslední svého druhu válečné fotoreportérky Kate Brooks se věnuje problematice pytláctví, které každoročně zabije tisíce slonů a nosorožců. Brooks během své cesty zavítala také do ZOO ve Dvoře Králové.

Tradiční kategorie Panorama představí dokumenty, které sklidily úspěch na významných zahraničních festivalech. Snímek Lepším člověkem (r. Attiya Khan, Lawrence Jackman) se věnuje tematice domácího násilí a sleduje setkání Attiye a Steva, kteří se po dvaceti letech rozhodli před kamerou mluvit o důvodech rozchodu. Ve filmu Neslyšící syn zachycuje režisér Alex de Ronde dětství a dospívání svého Neslyšícího syna Tobiase a jeho boj za respekt k Neslyšícím. 

Předprodej vstupenek na festival v Praze začíná v pondělí 26. února. Program Jednoho světa po jednotlivých dnech najdete zde.

Další novinky

novinka_program

Lidská práva v kyberprostoru i ve vzdálených částech světa. Jeden svět letos uvede 128 filmů

Stále větší část našich životů se odehrává ve virtuálním světě a proto se i problematika dodržování lidských práv týká stále více......

havlbrod-novinka-16

Předprojekce: Nerodič – Filmové OKO

  Festival dokumentárních filmů Jeden svět Havlíčkův Brod 2018 začíná 13. 4. Již 11. 4. ale budete mít v rámci předpremiéry možnost......

novinka_042_Lukas_Biba

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém

Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news“. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších......

Lucie Machová, Olga Wasserbauerová

Hlavní koordinátorky

Úvodník dramaturga Jiřího Svobody:

Milí diváci a návštěvníci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět Havlíčkův Brod 2018, rád bych vám představil program a témata letošního festivalu.

Dnešní doba, plná nebezpečných a poplašných zpráv, populismu, mystifikací, dezinformací a mediálních manipulací klade na každého z nás nebývale vysoké nároky. Abychom dokázali rozlišit skutečnost od manipulace, musíme být obezřetní, informovaní, objektivně kritičtí, všímaví a trpěliví… jinak též řečeno… musíme aktualizovat systém. Nejenom počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat.

Dramaturgický koncept tohoto ročníku festivalu vychází především ze snahy, ukázat vývoj či aktualizaci ve všech podobách. Aktualizace systému je tak stejně cestou, jakož i nenaplněným snem, bolestivým příběhem, silnou touhou po změně, komunikací nebo rozvojem.

Jeden svět Havlíčkův Brod začne již předpromítáním. To zajistí český dokument Nerodič, který si klade odpovědi na otázku: Jaká je vlastě podoba dnešní rodiny? Úvod festivalu obstará snímek Ultra neboli unikátní sonda do srdcí a myslí čtyř sportovců, jejichž snem i prokletím je dokončení extrémního běžeckého závodu. Osobně bych vám doporučil ke zhlédnutí film Rádio Kobaní. Syrské město Kobani je nazýváno „Stalingradem Sýrie“. Rádio Kobaní představuje unikátní pohled na to, jak může, díky rozhlasové stanici, povstat zcela rozbořené město z popela.

Z víkendového programu vám doporučuji dokumenty Stát se tím, kým jsem byl, Nic se neodpouští, Švéd v žigulíku nebo Azurová. Stát se tím, kým jsem byl je časosběrným příběhem o putování chlapce, který je vybrán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Jak se se svým údělem vyrovná? Film Nic se neodpouští sleduje život marocké novinářky Zineb El Rhazoui, která pracuje pro satirický časopis Charlie Hebdo. Po teroristických útocích na redakci časopisu se musí vyrovnat nejenom s šokem ze smrti svých kolegů, ale také se skutečností, že bude muset žít navždy s ochrankou za svými zády. Co ale Zineb udělá, když zjistí, že je těhotná? Český dokument Švéd v žigulíku ukazuje snahu o znovuoživení zašlé slávy někdejší nejznámější automobilky východního bloku. Jak se nové vedení společnosti popasuje s ruskou neústupností, absurdními plány a zkostnatělým myšlením? Azurová by měla být barva moře a oceánů. Bohužel tomu tak už není. Azurová je také název obrazově působivého dokumentu, který vypráví o dopadech lidské činnosti na křehký život mořských ekosytémů.

Kromě dokumentů vám v rámci festivalu nabídneme i bohatý doprovodný program, včetně zajímavých hostů, diskuzí, výstav, promítání pro školy atd.

Vejděte do prostor Klubu OKO Havlíčkův Brod, usaďte se do útulných křesel, příjemných plážových lehátek nebo pohodlných židliček a dovolte si něco, nač v každodenním životě plném (dez)informací není čas. Zpomalte a v klidu si vytvořte názor na konkrétní téma, které vám dokumentární film předloží v různých úhlech, pohledech, perspektivách a kontextech.

Pojďme společně aktualizovat systém v Havlíčkově Brodě!

https://www.kkvysociny.cz/