Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém

novinka_042_Lukas_Biba

Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news“. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní 20. ročník Jednoho světa, který se bude konat od 5. do 14. března v Praze a následně v 36 dalších městech po celé České republice, proto vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat. 

Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému, jejž považují za překonaný,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „Chceme, aby si diváci a divačky návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)infromací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu,“ dodává Kamenický. 

Letošní ročník Jednoho světa uvede více než 110 filmů. Novinkou je kategorie Americana, která se zaměří na osobnost Donalda Trumpa, rasovou nesnášenlivost, úlohu policie v systému nebo práva indiánů. Vzestup nacionalismu, populismus a problematika migrace je v letošním roce důležité téma  pro evropské filmaře a filmařky – proto se jimi bude zabývat kategorie Eurodrom.  Filmy v kategorii Za horizontem, která se věnuje destinacím za naším fyzickým, ale často i myšlenkovým obzorem, odkryjí lokální problémy komunit, které jsou od nás vzdáleny tisíce kilometrů, ale přitom mohou mít s obyvateli střední Evropy společného víc, než si často připouštíme.

Kategorie Umění mění ukáže, že za své ideály lze bojovat prostřednictvím neobvyklých uměleckých vyjádření v podobě performance či tance. Představí se také dva hudební snímky Silvana a When the God Sleeps, jehož protagonista, íránský hudebník Shahin Najafi bude během festivalu koncertovat. Kategorie Ať žije život představí příběhy lidí, kteří se rozhodli vykročit z davu a k řešení každodenních starostí přistupují jinak, než je obvyklé. Filmy z kategorie Zemětaje se zaměří na ekologickou problematiku. Tradičními kategoriemi, které už diváci a divačky znají z minulých let, jsou Máte právo vědět, Cesty ke svobodě, Panorama, Jeden svět interaktivně a Jeden svět dětem. Loňská novinka Česká soutěž představí nejlepší dokumenty z České republiky.

Novinkou v dramaturgii Jednoho světa je také program nazvaný „Mluvící kino/Talking Cinema“. Ten nahrazuje panelové debaty a přiveze do Prahy několik zajímavých zahraničních jmen z řad odborníků a novinářů a novinářek velkých světových médií. „Vybrali jsme z programu 6 filmů, které reflektují zásadní a aktuální témata a pozvali jsme k nim experty a expertky, kteří českému divákovi umí nabídnout nový pohled. Ti dostanou buď prostor pro vlastní prezentaci, nebo budou diskutovat v duelech,“ vysvětluje programový ředitel festivalu Ondřej Moravec.

Pro nedočkavce nabízíme už nyní jeden festivalový film v rámci projektu Promítej i Ty! Snímek Zeptejte se sexperta se věnuje sexuální osvětě v Indii. Dokument, z nějž se nejspíš dozvíte spoustu věcí, které jste o sexu a nejlidnatější zemi na světě nevěděli, je možné zdarma stáhnout a promítat do 20. února. Je dostupný na webu www.promitejity.cz, kde je k dispozici dalších více než 50 dokumentárních filmů z uplynulých ročníků festivalu zdarma ke stažení. 

Další novinky

novinka_program

Lidská práva v kyberprostoru i ve vzdálených částech světa. Jeden svět letos uvede 128 filmů

Stále větší část našich životů se odehrává ve virtuálním světě a proto se i problematika dodržování lidských práv týká stále více......

havlbrod-novinka-16

Předprojekce: Nerodič – Filmové OKO

  Festival dokumentárních filmů Jeden svět Havlíčkův Brod 2018 začíná 13. 4. Již 11. 4. ale budete mít v rámci předpremiéry možnost......

novinka_042_Lukas_Biba

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém

Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news“. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších......

Lucie Machová, Olga Wasserbauerová

Hlavní koordinátorky

Úvodník dramaturga Jiřího Svobody:

Milí diváci a návštěvníci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět Havlíčkův Brod 2018, rád bych vám představil program a témata letošního festivalu.

Dnešní doba, plná nebezpečných a poplašných zpráv, populismu, mystifikací, dezinformací a mediálních manipulací klade na každého z nás nebývale vysoké nároky. Abychom dokázali rozlišit skutečnost od manipulace, musíme být obezřetní, informovaní, objektivně kritičtí, všímaví a trpěliví… jinak též řečeno… musíme aktualizovat systém. Nejenom počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat.

Dramaturgický koncept tohoto ročníku festivalu vychází především ze snahy, ukázat vývoj či aktualizaci ve všech podobách. Aktualizace systému je tak stejně cestou, jakož i nenaplněným snem, bolestivým příběhem, silnou touhou po změně, komunikací nebo rozvojem.

Jeden svět Havlíčkův Brod začne již předpromítáním. To zajistí český dokument Nerodič, který si klade odpovědi na otázku: Jaká je vlastě podoba dnešní rodiny? Úvod festivalu obstará snímek Ultra neboli unikátní sonda do srdcí a myslí čtyř sportovců, jejichž snem i prokletím je dokončení extrémního běžeckého závodu. Osobně bych vám doporučil ke zhlédnutí film Rádio Kobaní. Syrské město Kobani je nazýváno „Stalingradem Sýrie“. Rádio Kobaní představuje unikátní pohled na to, jak může, díky rozhlasové stanici, povstat zcela rozbořené město z popela.

Z víkendového programu vám doporučuji dokumenty Stát se tím, kým jsem byl, Nic se neodpouští, Švéd v žigulíku nebo Azurová. Stát se tím, kým jsem byl je časosběrným příběhem o putování chlapce, který je vybrán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Jak se se svým údělem vyrovná? Film Nic se neodpouští sleduje život marocké novinářky Zineb El Rhazoui, která pracuje pro satirický časopis Charlie Hebdo. Po teroristických útocích na redakci časopisu se musí vyrovnat nejenom s šokem ze smrti svých kolegů, ale také se skutečností, že bude muset žít navždy s ochrankou za svými zády. Co ale Zineb udělá, když zjistí, že je těhotná? Český dokument Švéd v žigulíku ukazuje snahu o znovuoživení zašlé slávy někdejší nejznámější automobilky východního bloku. Jak se nové vedení společnosti popasuje s ruskou neústupností, absurdními plány a zkostnatělým myšlením? Azurová by měla být barva moře a oceánů. Bohužel tomu tak už není. Azurová je také název obrazově působivého dokumentu, který vypráví o dopadech lidské činnosti na křehký život mořských ekosytémů.

Kromě dokumentů vám v rámci festivalu nabídneme i bohatý doprovodný program, včetně zajímavých hostů, diskuzí, výstav, promítání pro školy atd.

Vejděte do prostor Klubu OKO Havlíčkův Brod, usaďte se do útulných křesel, příjemných plážových lehátek nebo pohodlných židliček a dovolte si něco, nač v každodenním životě plném (dez)informací není čas. Zpomalte a v klidu si vytvořte názor na konkrétní téma, které vám dokumentární film předloží v různých úhlech, pohledech, perspektivách a kontextech.

Pojďme společně aktualizovat systém v Havlíčkově Brodě!

https://www.kkvysociny.cz/