Teorie rovnosti

Teorie rovnosti

A Theory of Equality
Barbora Chalupová
Czech Republic | 2017 | 63 min.


Kategorie: Česká soutěž

Jazyk: Česky

Titulky: Anglické

Snímek Barbory Chalupové se snaží zmapovat stav současné debaty o vyrovnanosti postavení a šancí žen a mužů v České republice.

Kampaň Sexistické prasátečko vyvolává každý rok pobavené komentáře české veřejnosti i značnou mediální pozornost. Jak jsme na tom ale s rovností mužů a žen, když odhlédneme od těch nejkřiklavějších případů? Kamera sleduje činnost členek skupiny Čtvrtá vlna, koordinátora a koordinátorku vládní kampaně To je rovnost! nebo vedoucí skupiny Genderman. Nechybí ani výjevy ze semináře pořádaného sympatizanty Ladislava Jakla, kteří si stěžují na ohrožení šancí bílého heterosexuálního muže. Zachycené rozhovory, dotazy na přednáškách pro veřejnost nebo jen letmá setkání těch, kdo se k tématu nerovnosti vyjadřují, skládají dohromady mozaiku vypovídající o úrovni diskuze v České republice.

 

Boj za rovné příležitosti mužů a žen se v různých podobách prolíná mnoha filmy v letošním festivalovém programu. Teorie rovnosti představuje hned několik českých iniciativ za genderovou rovnost. Čtvrtá vlna sází na lehce provokativní kampaně, Lucia Zachariášová a Petr Bittner vedli osvětovou kampaň To je rovnost zaštítěnou Úřadem vlády. Genderman nabízí možnost, jak porovnat životní zkušenosti právě z pohledu genderu. Cesty protagonistů a protagonistek jsou různé, ale cíl je stejný – rovné příležitosti a fungující soužití.

Workshop s iniciativou Genderman, který lze vidět ve filmu, si můžete během festivalu vyzkoušet na vlastní kůži. Nese název Krize mužství, nebo krize systému?

 

Barbora Chalupová

Filmografie
2017 - Teorie rovnosti
2016 - Do zbraně!
2014 - Ďakujem ti, melónik

Sales

Petra Štovíková
Česká televize
e-mail: petra.stovikova@ceskatelevize.cz

Projekce

08. 03. 20:00 Městská knihovna - malý sál Debata Vstupenky
11. 03. 15:00 Bio OKO Debata Vstupenky
12. 03. 18:00 Kino 35 Debata Vstupenky

Projekce v regionech

17. 03. 12:00 Karlovy Vary: Kino Drahomíra, Vítězná 627/50, 360 01, Karlovy Vary
21. 03. 10:00 Uherské Hradiště: Kino Hvězda, Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště
21. 03. 16:00 Brno: Café Práh, Ve Vaňkovce 1, Brno
21. 03. 18:30 Olomouc: Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42, 779 00, Olomouc
22. 03. 15:00 Olomouc: Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc
06. 04. 17:00 Ostrava: Klub Atlantik, ul. Československých legií 7, 702 00, Ostrava
11. 04. 18:00 Kladno: Živé vobrazy, z.s., - suterén, Čs. armády 1945, Kladno
12. 04. 14:00 Louny: Městská knihovna, Mírové náměstí 1, Louny
14. 04. 17:00 Semily: Čajovna u Robinsona, J. Hory 22, 513 01, Semily

Další filmy z tematické kategorie Česká soutěž

AsexuaLOVE

AsexuaLOVE

Nestojí o sex a často ani o romantický vztah. I přes svou odlišnost chtějí žít naplněný život. Hrdinové snímku mají nejen dobrou práci, koníčky a přátele, ale také touhu a odvahu prostřednictvím svého coming outu pomoci ostatním asexuálům přijmout snadněji svoji identitu.

Až přijde válka

Až přijde válka

Kontroverzní skupina Slovenskí branci rekrutuje mladé muže z celého Slovenska. Je to jen nevinná hra na vojáky, nebo domobrana koketující s extrémními názory představuje bezpečnostní hrozbu?

Bohu žel

Bohu žel

Českem už pár let otřásá virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem života šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště.

Budovatelé říše

Budovatelé říše

Čeští protimigrační a antiislámští aktivisté se rozhodli, že začnou budovat říši. Skutečně ale věří tomu, co hlásají? A jak tuto aktivitu vnímá jejich okolí?

Hranice práce

Hranice práce

Novinářka Saša Uhlová se vydala na vlastní kůži prozkoumat pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku. Kde všude zaměstnavatelé porušují zákoník práce?

Mečiar

Mečiar

Dokumentaristka Tereza Nvotová vypráví příběh své vlastní země, který se může odehrát kdykoliv a kdekoliv. Stačí k tomu jeden člověk a bezhlavá víra národa, že díky jemu jedinému bude líp.

Nerodič

Nerodič

Příběhy protagonistů filmu ukazují, jak široké spektrum možností představuje (ne)rodičovství ve 21. století – od single ženy s adoptovanými dvojčaty až po pár, který děti vůbec nechce.

Nic jako dřív

Nic jako dřív

Diskotéky, špatně placené brigády, neomluvené hodiny či nechtěná těhotenství. Snímek o životě teenagerů z Varnsdorfu ukazuje bez jakýchkoliv příkras dospívání v současném českém pohraničním maloměstě.

Švéd v žigulíku

Švéd v žigulíku

Ruské vozy Lada bývaly kdysi pojmem v celém bývalém východním bloku. Navrátit jim někdejší slávu se pokouší švédský manažer Bo Inge Andersson, první cizinec, který kdy vedl ruský kolos AvtoVAZ.

Teorie rovnosti

Teorie rovnosti

Snímek Barbory Chalupové se snaží zmapovat stav současné debaty o vyrovnanosti postavení a šancí žen a mužů v České republice.