ProgramČtvrtek 12. 04.

17:30 Za hranicemi možností Cafe Bar Terasa, Villaniho 2130, Benešov

více o filmu

19:30
Slavnostní zahájení
Nerodič
Cafe Bar Terasa, Villaniho 2130, Benešov

více o filmu

Pátek 13. 04.

16:00 AsexuaLOVE Městské divadlo Na Poště, Tyršova 163, 256 01 Benešov

více o filmu

17:00 V zajetí Městské divadlo Na Poště, Tyršova 163, 256 01 Benešov

více o filmu

19:30 Hranice práce Městské divadlo Na Poště, Tyršova 163, 256 01 Benešov

více o filmu

21:30 Silvana Městské divadlo Na Poště, Tyršova 163, 256 01 Benešov

více o filmu

Sobota 14. 04.

15:00 Mečiar Domov Seniorů, Villaniho 2130, Benešov

více o filmu

15:30 Azurová Městské divadlo Na Poště, Tyršova 163, 256 01 Benešov

více o filmu

17:00 Čističi Městské divadlo Na Poště, Tyršova 163, 256 01 Benešov

více o filmu

20:00
Slavnostní zakončení
Trumpoty
Městské divadlo Na Poště, Tyršova 163, 256 01 Benešov

více o filmu

okynko-benesov1

Martin Dýšek

Hlavní koordinátor

Vážení diváci, návštěvníci, fanoušci a přátelé Jednoho světa,

během druhého dubnového týdne se do Benešova opět po roce vrací festival dokumentárních filmů Jeden svět se svým tentokrát již osmým ročníkem. Oproti minulým ročníkům doznal festival několika změn, které jak doufáme, povedou k jeho dalšími rozvoji i popularitě. Tou nejzásadnější je pronájem nových promítacích prostor, ve kterých vám nabídneme celkově deset dokumentů.

Čtvrteční promítání bude probíhat v Cafe Baru Terasa, v pátek se pak festival přesune do prostorů Městského divadla Na Poště, kde bude trvat až do sobotní noci. Během soboty již tradičně proběhne také speciální projekce v Domově Seniorů Benešov.

Při tvorbě programu byla snaha o co nejpestřejší výběr, aby si každý divák mohl najít to své a zároveň se podařilo reflektovat i aktuální, nejen světové, dění. Festival zahájíme 13. dubna snímky Za hranicemi možností a Nerodič. V pátek budeme pokračovat další čtveřicí dokumentárních filmům, ze kterých bych rád doporučil zejména snímek Hranice práce, který v posledních měsících vyvolal velkou diskuzi napříč laickou i politickou společností ohledně pracovních podmínek v nejhůře placených zaměstnáních v Česku. Na toto promítání přijala pozvání i režisérka filmu Apolena Rychlíková. Dalšími snímky, na které se velmi těším, jsou kontroverzní V zajetí, které unikátním způsobem popisuje náhled do moderního otroctví, které ač se o něm příliš nemluví, stále existuje a to jen několik set kilometrů za hranicemi naší země, a příběh švédské hip-hopové aktivistky Silvany.

Sobotní program otevřou snímky Mečiar o postavě a životě bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara a ekologická Azurová, která vás unese svými působivými a podmanivými záběry oceánů a vlivem člověka na ně. Pro zájemce o technologii a zejména sociální média jsme zařadili snímek Čističi, který nás provede zákoutími fungování úloh tzv. čištičů, kteří každý den zbavují tato media od závadného obsahu v podobě např. dětské pornografie, násilných a homofobních videi nebo nenávistného obsahu. Festival zakončíme americkými Trumpotami, které přiblíží cestu výstředního byznysmena Donalda Trumpa od republikánských primárek až po finální vítězství v celostátních prezidentských volbách.

Festival bude již tradičně také doplněn o bohatý doprovodný program, v rámci kterého se můžete těšit například na projekce přes virtuální realitu, koncert oceňovaného umělce a skladatele Petra Wajsara, workshop, výstavu a další super zážitky a novinky.

Tímto bych Vás jménem celého týmu JS Benešov velmi rád pozval na návštěvu festivalu a budu se těšit na setkání třeba na některé ze zmíněných projekcí.

Martin Dýšek

Hlavní koordinátor