Jeden svět 2017 připomíná sílu sdílení a spolupráce

 

Technické výkresy, náčrtky dílů, kotoučová pila připomínající svým tvarem slunce. To je grafická podoba kampaně pro 19. ročník festivalu Jeden svět, která se v dnešních rozjitřených časech obrací na to dobré v nás.

Oznámení Theresy May o „tvrdém Brexitu“, Trumpovo vítězství v prezidentských volbách a posilování radikální pravice, neochota evropských zemí k solidaritě při řešení migrace – zdá se, jako by dnešní společnost ztrácela tolik potřebnou schopnost spolupracovat. Přitom právě spolupráce se zdá pozitivní cestou, jak reagovat na rozdělenou společnost v krizi hodnot.

Návrat k základním hodnotám

„Spolupráce je především vzájemná komunikace a sdílení. Zvykli jsme si, že slovo sdílet znamená rychle poslat dál příspěvek na Facebook, který jsme si ani pořádně nepřečetli. Vraťme se k původnímu smyslu slova sdílení. Znamená to dělit se, být ochoten sám sobě něco upřít a zvažovat důsledky své volby pro ostatní,“ uvádí ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková.

Spolupráce není samozřejmost. Je to schopnost, které se postupně učíme. V poslední době se ale spolupráce stala uměním a ovládá ji jen málokdo.

Terapeutická síla společné práce

Slogan letošní kampaně festivalu zní Umění spolupráce. Je to pojem z oblasti současného umění, jímž se Jeden svět inspiroval a zasazuje ho do celospolečenského kontextu. „Zvolili jsme velmi pozitivně vyznívající téma, protože naše společnost již dlouhou dobu přijímá především negativně formulovaná sdělení,“ řekla Hana Kulhánková.

Kampaň festivalu připravilo kreativní studio Ideamakers z Ústí nad Labem ve spolupráci s grafikem Tomášem Trnobranským. „Zásadní ideou kampaně je chápání aktu manuální práce jako prostředku k sociální interakci a socializaci. Umění pomoci či nechat si pomáhat, pracovat či spolupracovat zde není chápáno jako moment slabosti, ale jako jeden ze zásadních momentů přežití. Na první pohled se může akt skupinového snažení se o něco jevit utopicky, groteskně nebo dokonce až směšně. Jako určitý symbol pro tento projekt byl vybrán motiv stavby raketoplánu. Raketoplánu ze dřeva. Kromě nadsázky, kterou konstruování raketoplánu z materiálů dostupných v hobby marketech samozřejmě generuje, je zde raketoplán chápán především jako utopická metafora možného řešení všech problémů,“ uvedl Miroslav Hašek z Ideamakers.

Videospot uvidíte od 20. února na kanálech České televize, generálního mediálního partnera festivalu. 

 


Další novinky

Na Jednom světě otevřeme interaktivní prostor

  Přežijte v okupovaném městě nebo se staňte celníkem v totální zemi. Na Jednom světě otevřeme interaktivní prostor. Herní scéna se......

Ve Znojmě můžete debatovat s režisérem, který žil mezi džihádisty, i s autisty

  Desítka hostů se letos ve Znojmě zúčastní debat po dokumentech festivalu Jeden svět. Diváci dostanou příležitost diskutovat s autisty,......

Ve Znojmě letos přibudou tři festivalové dny. Celkem promítneme 11 dokumentů

  Jedenáct dokumentů ve dvou sálech budete letos možné vidět na znojemském Jednom světě. Připravujeme pro vás ale i další akce. Na zahájení......

Facebook

Jana Alexová

Hlavní koordinátorka

Festival Jeden svět připravujeme ve Znojmě už pošesté, tentokrát je hlavním tématem Umění spolupráce. Letos poprvé nabídneme projekce na dvou místech - tradičně v Kině Svět a premiérově také v nově vybaveném dolním sále Znojemské Besedy, kde kromě projekcí filmů bude i možnost vyzkoušet si počítačové hry na témata velmi netradiční.

Dokumenty, které jsme pro vás letos do Znojma vybrali, se odehrávají v Česku, Iránu, Ukrajině, Číně nebo na internetu. Spojují je silné osudy lidí, kteří v nich vystupují. Stali se hvězdami You Tube nebo jsou naopak uvězněni v zamrzlých konfliktech. Rozhodují se, zda se pro svou víru budou zabíjet nebo opustí svou rodnou zemi, aby mohli hrát a poslouchat svoji oblíbenou hudbu. Vyzývají nás, abychom se znovu zamysleli, co vlastně znamená být „normální“. Bojují s autoritami nebo se jimi naopak nechávají slepě vést.

Přišlo nám zajímavé dát vám nahlédnout do normálního života sebevražedných atentátníků, nechat vás pocítit strach dívek zneužívaných díky moderním sociálním sítím i nejistotu rodin v exekuci. Pokusíme se také zjistit, jak je jednoduché v Česku získat zbraň, a zda nás může skutečně ochránit. Prozkoumáme dilemata žen, které se rozhodly porodit děti cizích lidí.

Věřím, že si z naší nabídky vyberete a že Vám pomůžeme se na svět podívat trochu jinýma očima. Svoje názory a dotazy můžete probrat s režiséry nebo odborníky v debatách po filmech.

Už zmíněnou letošní novinkou jsou projekce v sále Znojemské Besedy a možnost zahrát si zde počítačové hry na neobvyklá témata. Přijďte se vžít do role úředníka totalitní země nebo zkuste přežít v obléhaném městě plném ozbrojenců. Pomoci svých dovedností budete mít příležitost naplnit i legendy Inuitů.

Za organizační tým se na vás těší Jana Alexová