Vítězné filmy

Sedm cen udělily poroty 19. ročníku Jednoho světa. Jaké filmy oslovily filmové profesionály a studentské publikum?

POROTA MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE

Režisér Zaradasht AhmedCcccenu Poroty Mezinárodní soutěže získal dokument Není úniku režiséra Zaradashta Ahmeda (Nowhere to Hide | Norsko, Švédsko | 2016 | 85 min.). Irácký ošetřovatel v něm natáčí svůj každodenní život mezi válečnými zraněními a později se kvůli útěku před islámským státem stává hlavním hrdinou příběhu. Režisér Ahmed festival v Praze osobně navštívil.

„Díky odvaze protagonisty a jeho odhodlání v roli filmaře, který nebere „ne“ jako odpověď, nám tento snímek umožnil sledovat nejen život muže oddaného rodině i hrdého profesionála v podmínkách, které by nikdo z nás nechtěl zažít, ale rovněž nám dal jedinečnou šanci nahlédnout do rozvrácené země,” zdůvodnila své rozhodnutí porota. 

 

Cenu za nejlepší režii od Poroty Mezinárodní soutěže dostal dokument Plastová Čína režiséra Jiu-lianga Wanga (Plastic China | China | 2016 | 82 min.). Představuje život v čínském rodinném podniku na recyklaci plastů, kde mezi odpadem dovezeným z Evropy živoří nejen dospělí, ale i malé děti.

„Oceněný režisér předvedl neskutečný talent při intimním, komplexním, leč ohleduplném zpracování dokumentu o kruté realitě společenských tříd, které čelí projevům ekonomické globalizace s hořkosladkými důsledky. Pro mnoho z nás znamená recyklace jednoduše ochranu přírody. Pro mnoho dalších je to způsob přežití, který se může odrazit na jejich zdraví i zdraví jejich dětí,“ uvádí posudek poroty.

 

POROTA VÁCLAVA HAVLA

Porota Václava Havla oceňuje film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv.

Cena za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, náleží dokumentu Azyl v nedohlednu australské režisérky Evy Orner (Chasing Asylum | Austrálie, USA | 2016 | 96 min.). Film odhaluje nelidské podmínky v detenčních táborech na ostrovech v Tichém oceánu, kde Austrálie drží žadatele o azyl. Režisérka si cenu v Praze osobně převezme.

„Je to originální a šokující film, který odhaluje morální, právní a politické selhání mezinárodního společenství při řešení jednoho z nejnaléhavějších humanitárních problémů současného světa: přílivu uprchlíku, kteří utíkají před pronásledováním, konflikty a nespočtem dalších nebezpečí ve svých zemích původu. Azyl v nedohlednu konkrétně zobrazuje pokrytectví a morální úpadek politiky australské vlády, jež převáží žadatele o azyl a imigranty do detenčních center mimo své břehy, kde je drží po neurčitou dobu jako trest za hledání útočiště v Austrálii,“ uvedla porota ve svém rozhodnutí.

Zvláštní uznání Poroty Václava Havla míří k režisérovi Duro Gavranovi za jeho snímek Zprávy z Al-´Ajún (News from Laayoune |Chorvatsko | 2016 | 50 min.).

 

„Snímek zobrazuje nenásilný boj Sahařanů za spravedlnost. Zatímco Sahařané na okupovaném území čelí všudypřítomnému porušování lidských práv, saharští uprchlíci živořící uprostřed saharské poušti čekají na dlouho slibované referendum o sebeurčení. Rada bezpečnosti OSN ale doposud neschválila jeho konání. Tímto čestným uznáním vyzýváme mezinárodní společenství, aby jednalo,“ prohlásila porota své rozhodnutí.

POROTA ČESKÉ SOUTĚŽE

Porota České soutěže letos poprvé vybírala nejlepší film z dokumentů české produkce a koprodukce. Důvodem, proč Jeden svět zřídil tuto novou porotu, je snaha o podporu uvádění českých dokumentárních filmů na zahraničních festivalech.

Cenu Poroty České soutěže získává Normální autistický film režiséra Miroslava Janka (ČR | 2016 | 88 min.). Dokument ukazuje bohatý vnitřní život dětí s autismem a způsoby, jak se vyrovnávají se světem okolo. Film letos v únoru získal také Českého lva.

 

„Rozhodli jsme se ocenit pečlivě zpracovaný a mistrovsky sestříhaný film a za nádherný a povznášející příběh o vnitřním životě pěti výjimečných dětí, jejichž skrytý svět nám snímek krásně odhaluje,“ uvedla porota.

 

Zvláštní uznání Poroty České soutěže získal dokument Roberta Kirchhoffa Díra v hlavě (Česká republika, Slovensko | 2016 | 88 min.). Film předkládá vzácné svědectví o romském holocaustu.

„Je to silný a poetický film, který nám opět připomíná, že o holokaustu stále nevíme všechno. Režisér a jeho tým vytvořili vizuální prostor pro důležité svědectví Romského národa, jehož představitele snímek uznává za zapomenuté oběti druhé světové války,“ zdůvodnila své rozhodnutí porota.

 

STUDENTSKÁ POROTA

Studentská porota vybírá nejlepší film z kolekce snímků pro studenty a studentky.

Cenu Studenské poroty získal dokument Zemřít pro design režisérky Sue Williams (Death by Design | USA | 2016 | 73 min.).

„Rozhodli jsme se ocenit film zejména kvůli tématu, které se dotýká nás všech, generace obklopené elektronickými zařízeními. Domníváme se, že rizika výroby spotřební elektroniky nejsou veřejnosti dostatečně známa a osvěta o znečištění životního prostředí je velmi důležitá. Oceňujeme, že film přesto ukázal pozitivní příklady zodpovědných výrobců a nenásilnou formou sdělil, že Země je jenom jedna a žádný problém není tak daleko, aby se nás netýkal,“ uvedla ve svém rozhodnutí porota.

DIVÁCKÁ CENA NADAČNÍHO FONDU AVAST

Vitální 104letá bloggerka Dagny Carlsson ze Švédska okouzlila publikum 19. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Dokument o jejím aktivním prožívání vysokého věku Život začíná po stovce vyhrál letošní Diváckou cenu Nadačního fondu AVAST. Na první příčce bodování se s přehledem držel po celou dobu festivalu. Jeho výsledná známka v hlasování je 1,22.