Projekce pro seniorky a seniory

Na festival zveme i starší diváky a divačky, a abychom jim návštěvu kina zpříjemnili, připravili jsme osm speciálních seniorských projekcí. Začínají brzy odpoledne, takže je možné vrátit se z kina domů ještě za světla. Vstupné na tyto projekce je snížené na 45 Kč. Po filmu vždy následuje debata s hostem, stejně jako u ostatních festivalových projekcí.

Tip: pokud jste senior, ale z nabídky seniorských projekcí vás nic nezaujalo, vyberte si film z kompletního programu festivalu. Vypravte se na projekci, která začíná v 17 hodin odpoledne nebo i dříve. Vstupné na tyto odpolední projekce je totiž pro všechny sníženo na 70 Kč.

Seniorské projekce se sníženým vstupným 45 Kč:

Dobrý pošťák

8.3. 13:30 Světozor velký sál
Režie: Tonislav Hristov / Finsko, Bulharsko / 2016 / 82 min

Malá vesnička na pomezí bulharsko-turecké hranice je branou pro uprchlíky převážně ze Sýrie. Své o tom ví zejména její nepočetní obyvatelé, které otázka běženců rozděluje. Jedni se uprchlíků bojí, zatímco druzí v nich vidí naději na znovuobnovení skomírající vesnice. Tento rozkol se také stává ústředním tématem nastávajících voleb na post starosty. Nadějným kandidátem je i tichý a obětavý pošťák Ivan, jehož přáním je zaplnit vylidněné domy syrskými rodinami. Volebním protivníkům se tento nápad nelíbí a raději vedou například kampaně za první internetový klub v obci. Film je tragikomickým obrazem svébytného pohledu na svět a jedné lidské dobroty.

 

Život začíná po stovce

8.3. 14:30 Lucerna malý sál
Režie: Asa Blanck / Švédsko / 2015 / 58 min

Švédka Dagny má svůj vlastní blog, kam denně přispívá. Píše o všedních věcech, dopisuje si se svými přáteli a sem tam projede seznamky. Večer nezřídka vyráží na párty, kde nepohrdne sklenkou šampaňského. Je hostem televizních pořadů, lidé ji poznávají na ulici. Fakt, že se blogerka Dagny narodila v roce 1912, se zdá nepodstatný. Jak sama říká, být aktivní a mít vůli učit se stále novým věcem není otázkou věku. A přestože k ní osud nebyl vždy vstřícný, neutápí se v minulosti, ale těší se na vše, co přijde. Skrze svůj příběh vzkazuje, že je třeba odhodit stud a strach – na to je život příliš krátký.

 

Děti online

9.3. 10:00 Bio OKO
Režie: Kateřina Hager / ČR / 2017 / 52 min

Zachymu je teprve dvanáct, jeho YouTube kanál má přes sto dvacet tisíc odběratelů a nespecifikovaný počet „haterů“. Maminka to akceptuje, a dokonce s ním občas vystupuje, zato Zachyho otec je zklamaný, že po něm syn nezdědil lásku k myslivosti. Tatínek třináctiletého Oskara zase nesnáší, když přijde večer z práce a nepozná, zda je syn doma, nebo ne. Oskar je totiž zavřený v pokoji a paří počítačové hry. Starosti má i maminka Nikoly. Ta se v patnácti letech stala jednou z obětí sexuálního agresora na sociální síti. Dokument Kateřiny Hager na portrétech tří mladých hrdinů a hrdinek ukazuje, jak těžké je dospívání i výchova dětí v době, kdy se většina zábavy i hrozeb přesunula do kyberprostoru.

 

Blanche nebude sedět v koutě

11.3. 13:30 Lucerna Velký sál
13.3. 13:00 Bio OKO
Režie: Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian / Francie / 2016 / 84 min

Jako těla bez duše. Tak někdy mohou působit pacienti s Alzheimerovou nemocí. Blanche Moreau, krásná dvaadevadesátiletá dáma, není výjimkou. Vše se mění v momentě, kdy do geriatrického centra, v němž spolu s dalšími seniory tráví poslední fázi svého života, přichází choreograf a tanečník Thierry. Díky jeho taneční terapii těžce nemocné pacientky zcela ožívají. Důvěrnou intimitu a pozornost, kterou jim ve společném pohybu věnuje, si užívá obzvlášť Blanche. Poetický film otevírá delikátní téma citových potřeb seniorů, potvrzuje moc arteterapie a beze slov dokazuje, že ve starém těle dříme mladá duše.

 

O čo ide Idě

13.3. 13:30 Lucerna Velký sál
Režie: Tomáš Kudrna / ČR / 2016 / 67 min

Ida Kelarová v průběhu let vybudovala úspěšný sbor Čhavorenge. Pro každoroční hudební soustředění ansámblu vyhledává nové dětské talenty v romských osadách na Slovensku i v České republice. Vyvrcholením deseti dnů zkoušení je společný koncert dětí za doprovodu členů České filharmonie. Z perspektivy nové účastnice Moniky se otevírá romský svět podle Idy. Děti přijíždějící na tábor podstupují každodenní náročné zkoušení a zároveň jsou konfrontovány s vlastní romskou identitou. Přípravy na vystoupení doprovázejí emotivně vypjaté situace, a to zejména při návštěvě chudé romské osady Hermanovce.

 

Jmenuji se Hladový Bizon

15.3. 13:30 Světozor Velký sál
Režie: Pavel Jurda / ČR / 2016 / 83 min

„Postižený člověk v Evropě je jako indián v Americe, protože ho ostatní lidé často neberou vážně,“ říká hlavní hrdina filmu Jan alias Hladový Bizon americkým domorodcům. Od narození nevidí a bohužel postupně přichází i o sluch. To mu ale nebrání užívat si života – miluje svoji ženu, kovbojky, tramping, táborákové písně a klobásy. Za navrácení zraku se Bizon nemodlí. Za to, aby nadobro neztratil sluch, už ano. Chce si udržet možnost komunikovat se svojí ženou. Dokumentarista Pavel Jurda s laskavým humorem sleduje zamilovanou a neustále dobře naladěnou manželskou dvojici na jejich velké výpravě do Ameriky za náčelníkem kmene Navajo, který má Bizona zachránit před pádem do věčného ticha.

 

Odrazy

15.3. 14:30 Lucerna Malý sál
Režie: Sara Broos / Švédsko / 2016 / 76 min

Švédská filmařka Sara Kroos se noří hluboko do svého nitra. Hledá tu stopy své vlastní identity, která jako by jí protékala mezi prsty. Stejně neuchopitelný je i vztah s její matkou-malířkou Karin. Cestují společně k litevskému pobřeží, vzájemná fyzická blízkost však pouze prohlubuje jejich mlčení. Jen pomalu sestupují k příčinám jejich bolestí a nekonečnému hledání neznámého. Pomocným průvodcem se jim stává jejich vlastní tvorba a schopnost naslouchat navzdory tichu. Vizuálně a hudebně výjimečný dokument obnažuje ženskou duši v její syrovosti, komplikovanosti a kráse. Je jemným pohlazením hladiny, které rozčeří celou vodní plochu.