První čtyři filmy z letošního ročníku jsou zdarma online

 

Čtyři dokumentární filmy, které v březnu a dubnu uvedl Jeden svět, jsou nyní k vidění zdarma a legálně online. Zpřístupnil je program Promítej i ty!, kde již několik let můžete po skončení festivalu najít divácky nejúspěšnější filmy. Díky Promítej i ty! se na kvalitní dokumenty s českými titulky a doprovozené informačními materiály mohou podívat ti, kdo jejich projekce na Jednom světě nestihli, ale zároveň obyvatelé míst, kde se festival zatím nekoná.

Od května můžete promítat tyto filmy:

Život začíná po stovce (Asa Blanck) – dokument o 105leté Švédce Dagny, která bloguje, sjíždí internetové seznamky, aby si našla partnera pro společenský tanec, a učí seniory v kurzu počítačové gramotnosti. Vysoký věk bere jako druhou šanci, když k ní osud nebyl vždy vstřícný. Dagny si chce užít každý nový den a vyzývá k tomu i ostatní. Film získal Diváckou cenu Nadačního fondu AVAST na Jednom světě 2017.

Ohrožená semínka (Taggart Siegel, Jon Betz) – dokument o farmářích a ekologických aktivistech, kteří se snaží uchránit poslední zbytky lokálních variant zemědělských plodin, které ve světě geneticky modifikovaného typu zemědělství rychle mizí. Semenné banky skrývají bohatství a jsou jistotou proti globálnímu hladomoru.

Slyšet očima (režie Dariusz Kowalski) – dokument o situaci neslyšících v Rakousku, které je jedinou zemí Evropy, jež řadí znakový jazyk mezi své oficiální řeči. Neslyšící se mohou stát členy majoritní společnosti díky kochleárnímu implantátu, anebo si ponechat identitu člověka žijícího v tichém světě a komunikujícího znakovým jazykem.

Vyrob si svůj stát (Antony Butts) – dokument z Donbasu, kde ozbrojené skupiny proruských rebelů čítající i část nespokojených obyvatel ovládly místní úřady a vyhlásily odtržení od Ukrajiny. Konflikt vynesl k moci sporné postavy a podporovatelé separatistického hnutí mnohdy končí rozčarovaní vývojem situace.

Další filmy z festivalu budou zpřístupněny před začátkem letních prázdnin.

 

Jak funguje Promítej i ty! 

Projekt Promítej i ty! zdarma zpřístupňuje úspěšné dokumentární filmy českému publiku. Kdokoli si film může zdarma půjčit a veřejně promítnout s jedinou podmínkou: za projekci nesmí vybírat vstupné. Většina ze 49 filmů je dostupná online, tzn. zájemci si film mohou jednoduše stáhnout. Každý film doprovází informační materiály, z nichž je možné dozvědět se o tématu filmu více.  

Jedná se o alternativní formu distribuce kvalitních dokumentárních filmů, které by kina z důvodu nízké výdělečnosti nezařadila do programu. Díky Promítej i ty! filmy z Jednoho světa nabírají druhý dech; dostávají se do míst po celé zemi a otevírají debatu o významných společenských otázkách. Na webových stránkách projektu se od jeho vzniku v roce 2010 zaregistrovalo 10 000 uživatelů a uživatelek. Uspořádali přes 20 000 projekcí, přičemž asi 300 z nich promítá opakovaně pro veřejnost. 


Další novinky

Videopozvánka JS Kladno

  Podívejte se na video z naší historické vycházky Kladnem:......

Jeden svět Kladno pro všechny

  Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli rozšířit festival do prostoru Divadla Lampion, je naplnění myšlenky Jednoho světa pro všechny.......

Přineste na festival starý mobilní telefon a soutěžte s námi

  V sobotu 1. 4. promítáme v Divadle Lampion od 18.00 dokumentární film Zemřít pro design. Věděli jste, že výroba notebooků, mobilů a......

Tady bylo

  Festival Jeden svět přináší filmy z celého světa, ale Kladno bylo devět ročníků trochu opomíjené.Tento dluh jsme se rozhodli splatit......

Facebook

Vendula Humlová

Hlavní koordinátorka

Mám velkou radost, že letos můžeme alespoň při některých projekcích vyjít vstříc rodičům s dětmi, neslyšícím i lidem s pohybovým handicapem v rámci Jednoho světa pro všechny. Letos nabídneme dva promítací prostory a 12 různorodých filmů.

Festival zahájíme filmem O čo ide Idě s režisérem Tomášem Kudrnou. Po filmu Děti online přijede i režisérka Kateřina Hager.

Novinkou jsou také dvě odpolední projekce Život začíná po stovce a Pásmo dětských filmů s možností využití dětského koutku.

Při desátém ročníku jsme tentokrát nezapomněli na Kladno díky projektu Tady bylo.

Na video z historické vycházky a pozvánku se můžete podívat zde.


https://www.mestokladno.cz/
http://divadlolampion.cz/
http://www.podvobrazem.cz/
http://www.haldaknih.cz/
http://www.pragercider.cz/