Ochutnávka programu EAST DOC PLATFORM 2017

 
Institut dokumentárního filmu (IDF) představí v Praze již po šesté akci East Doc Platform, jejíž program v anglickém jazyce je přístupný také veřejnosti. Většina akcí se uskuteční v Institutu Cervantes (Na Rybníčku 6, Praha 2).

Vstup volný.
Více na:
dokweb.net

 

PŘEDNÁŠKA: POZNÁMKY K PITCHINGOVÝM TRAILERŮM

Pondělí 6.3. | 17.30 – 19.00 | Institut Cervantes, Kinosál

Filmový konzultant Mikael Opstrup (EDN, Dánsko) se spolu s producentem a dramaturgem Iikkou Vehkalahtim (Rough Cut Service/ IV Films, Finsko) podělí o svůj osobní pohled a zkušenost s rozličnými aspekty pitchingových trailerů. Jak trailer/pilot správně uchopit a ukázat jím esenci filmu, režijní kvality a úspěšně emočně zaujmout publikum i decision makery?

 

PŘEDNÁŠKA: MŮJ POHLED NA MEZINÁRODNÍ DOKUMENTÁRNÍ KOPRODUKCE

Úterý 7.3. | 10.00 – 11.30 | Institut Cervantes, Kinosál

Producentka Helle Faber (Made in Copenhagen, Dánsko) nabídne vhled do praxe současné dokumentární koprodukce. Na rozličných příkladech ze svých projektů a úspěšné kariéry bude ilustrovat, jaké možné výzvy a úskalí v sobě skýtá kreativní koprodukování napříč Evropou.

 

PŘEDNÁŠKA: ZAČÁTEK FILMU – JAK ZAUJMUT FESTIVALOVÉ SELEKTORY?

Středa 8.3. | 10.30 – 11.30 | Institut Cervantes, Kinosál

Renomovaný italský filmový kritik, spisovatel a ředitel benátského Critics’ Week Giona A. Nazzaro se ve své přednášce zaměří na důležitost a význam promyšlené expozice v dokumentárním filmu. Jaké aspekty a kvality dokáží přimět festivalové kurátory a selektory, aby měli chuť snímek sledovat déle než prvních 5-10 minut?

 

PŘEDNÁŠKA: DESIGN, DEVELOPMENT A FINANCOVÁNÍ TRANS-MEDIÁLNÍCH PROJEKTŮ

Středa 8.3. | 12.30 – 13.30 | Institut Cervantes, Kinosál

Dr. Arnau Gifreu Castells, profesor na ERAM (Univerzita v Gironě) a vědecký spolupracovník Open Documentary Lab (MIT), představí strategie, platformy a plány financování, které byly použity na třech jeho trans-mediálních projektech: Cyborg Project (2015), Bugarach. Jak přežít Apokalypsu (2017) a Vyjednávači (ve výrobě).

 

PŘEDNÁŠKA: UŽIVATEL V INTERAKTIVNÍM VYPRÁVĚNÍ

Středa 8.3. | 14.30 – 15.30 | Institut Cervantes, Kinosál

Pro tvůrce lineárního vyprávění (film, publicistika, dokumentární tvorba atd.) je hlavní výzvou při práci na interaktivním vyprávění interaktivní architektura. Dr. Sandra Gaudenzi z Univerzity Westminster a Centra pro výzkum digitální kultury (UWE, VB) odhaluje své poznatky a navrhuje několik nejlepších triků v rámci vyprávění interaktivních příběhů.

 

PŘEDNÁŠKA: INTERAKCE S PROSTOREM

Středa 8.3. | 16.00 – 17.30 | Institut Cervantes, Kinosál

Poloha jako organizační strategie pro informace byla používána přinejmenším od starověkých Řeků s jejich paměťovými paláci. Co do této tradice vnáší nejnovější generace technologií, zejména rozšířená realita a jaké jsou její dopady pro dokumentární praxi? Na tyto otázky odpoví prof. William Uricchio z oboru srovnávacích mediálních studií Massachusettského technologického institutu, hlavní výzkumník MIT Open Documentary Lab. 
 

PŘEDNÁŠKA: VYPRÁVĚNÍ PŘÍBĚHŮ V DIGITÁLNÍM SVĚTĚ

Čtvrtek 9.3. | 10:00 – 11:00 | Institut Cervantes, Kinosál

Bruno Choiniére, kreativní ředitel webových a interaktivních projektů kanadské společnosti Akufen, vysvětlí work-flow, tvorbu designu, překážky a chyby, které je potřeba při tvorbě trans-médií řešit. Představí svoje oceňované projekty - interaktivní dokument Dada Data (Arte, SRG, SSR) a interaktivní grafickou novelu The Wanted 18 (ONF, Arte).


MASTERCLASS: JOE BINI – OSOBNÍ KOMENTÁŘ K DOKUMENTÁRNÍ TVORBĚ OČIMA STŘIHAČE

Čtvrtek 9.3. | 11:30 – 13:00 | Institut Cervantes, Kinosál

Slavný střihač dokumentárních a hraných filmů Joe Bini se ve své masterclass bude věnovat klíčové roli střihu v dokumentární tvorbě. Zaměří se také na práci s obrazem a metaforou a jejich upřednostnění vůči mluvenému slovu. Na příkladech spolupráce s režiséry jako jsou Werner Herzog, Nick Broomfield či Andrea Arnold bude ilustrovat, jaké kroky a metody mohou pomoci udržet souvislou linku filmu, aniž by bylo nutné použít jiné než umělecké filmové prostředky.

 

CZECH DOCS… COMING SOON 

Čtvrtek 9.3. | 14:00 – 15:15 | Institut Cervantes, Kinosál

Pětice českých připravovaných dokumentů bude prezentována týmem producent - režisér zástupcům prestižních mezinárodních festivalů a sales agentům.

 

DISKUZNÍ PANEL: JAK VSTOUPIT NA RAKOUSKÝ TRH?

Čtvrtek 9.3. | 16:00 – 17:00 | Institut Cervantes, Kinosál

Návštěvníci se dozvědí o možnostech koprodukce s rakouskými nezávislými producenty, fondy i televizemi, i to, jak vstoupit do kin a jaké novinky je čekají na poli internetové distribuce. Představí úspěšné projekty, ale i chyby, které přinesly záporná čísla. Na panelu vystoupí: Peter Jaeger (Jaeger Creative).Karin Haager (Flimmit), Wolfgang Widerhofer (Geyerhalter Film), Ralph Wieser (Mischief Films).

 

PŘEDNÁŠKA: AKTUÁLNÍ TRENDY VE 360° VIDEU A VIRTUÁLNÍ REALITĚ

Čtvrtek 9.3. | 17.30 – 18.30 | Institut Cervantes, Kinosál

Přednáška Adama Širokého a Jindřicha Trapla ze společnost XLAB, která vysvětlí historický i nedávný vývoj VR a provede Vás procesem tvorby 360° obsahu - od stisknutí REC - přes zpracování a střih - po prezentaci. Ukáže Vám současné hardwarové a softwarové možnosti a demonstraci celého work-flow na 360° kamerách a VR headsetech.

 

KINEDOK DRINK A PROJEKCE, ZA ÚČASTI REŽISÉRA

Čtvrtek 9.3. | 21:00 – 24:00 | DUP36, Charvátova 39/10, Praha 1

S dědou na Měsíc (David Alræk, Norsko, 2016, 46’)

Hravý dokument S dědou na Měsíc (Til månen med bestefar) režiséra Davida Alræka, vznikající dlouhých devět let, vypráví příběh režisérova dědy, vynálezce a dobrodruha, který je i přes postupující stařeckou demenci pro Davida  Alræka stále hrdinou a zdrojem neutuchající inspirace. 

 

PŘEDNÁŠKA: JAK UVÉST DOKUMENTÁRNÍ FILM INOVATIVNÍ DISTRIBUČNÍ STRATEGIE

Pátek 10.3. | 10:00 – 11:15 | Institut Cervantes, Kinosál

Režiséři a režisérky čelí při uvedení dokumentárního filmu třem překážkám: nemají v této oblasti dostatečnou zkušenost, prostředky a také se potýkají s faktem, že dokumenty mají v tradiční distribuci malou návštěvnost. Cílem této přednášky je najít způsob, jak tyto překážky překonat.  Proč myslet na distribuci již od začátku vývoje filmu, jak vytvářet efektivní partnerství k dosažení těchto cílů a získat své diváky. Přednášející Christopher Hird je jednou z výrazných postav na poli nezávislé dokumentární tvorby ve Velké Británii.

 

PŘEDNÁŠKA: KOPRODUKCE INTERAKTIVNÍCH PROJEKTŮ S USA A AUSTRÁLIÍ

Pátek 10.3. | 11:45 – 12:45 | Institut Cervantes, Kinosál

John MacFarlane, filmový, interaktivní a televizní producent v POV Digital, představí jeho spolupráci s New York Times, při níž vznikla interaktivní videa na téma rasové a etnické diverzity. Na začátku jeho přednášky ukáže, jak se změny ve světě promítají na fungování společností a jaký dopad mají na americký trh - jak to ovlivňuje financování, distribuci a koprodukce v USA. Dále se zaměří na POV, vysvětlí co hledají, jak pracují a podrobně představí nejnovější filmové a digitální projekty. Odhalí také australskou cross-platformovou dokumentární scénu, včetně jeho projektu The Block: Stories From A Meeting Place, který vyhrál prestižní australskou cenu Walkley, SXSW Interactive Goa Hippy Tribe a mnoho dalších ocenění.

 

VEŘEJNÁ PREZENTACE: DOC TANK

Pátek 10.3. | 14:00 – 15:45 | Institut Cervantes, Kinosál

Přijďte se podívat na to nejlepší z programu Doc Tank. Pětice připravovaných trans-mediálních projektů bude prezentována veřejnosti týmem producent - režisér a malé porotě složené z prestižních mezinárodních producentů interaktivních projektů.


DISKUZNÍ PANEL: PODPORA ŽENSKÝCH FILMAŘEK

Pátek 10.3. | 16:30 – 18:00 | Institut Cervantes, Kinosál

Diskuze se zaměří na možnosti a podpory filmařek. Poskytne přehled o situaci žen na mezinárodním poli a doporučení do budoucna (prezentace The European Women’s Audiovisual Network). Návštěvníci dostanou praktické rady o podpoře a možnostech financování pro režisérky a producentky. Účastnice panelu: Mridu Chandra (Tribeca Film Institute), Geralyn White Dreyfous (Impact Partners), Leena Pasanen (DOK Leipzig), Ulla Simonen (MADE) a Alexia Muiños (European Women's Audiovisual Network).

 

EAST EUROPEAN FORUM – VEŘEJNÉ PREZENTACE

Sobota 11.3. | 9:30 – 13:30 | Divadlo Komedie

Režiséři a producenti 20 připravovaných celovečerních dokumentů ze střední a východní Evropy představí formou veřejného pitchingu své projekty filmovým profesionálům a potenciálním partnerům z celého světa.