Masterclasses

Masterclasses jsou koncipovány jako setkání s režiséry a režisérkami, při nichž se lze dozvědět cenné informace o jejich filmařské tvorbě. Budou se konat v Kině 35.

 

Jessie Deeter
8. 3. / 17.00 / Kino 35
Kalifornská režisérka, producentka a novinářka Jessie Deeter na letošním festivalu představí svůj nejnovější film Čtvero revolučních období, který ukazuje porevoluční vývoj v Tunisku pohledem dvou politicky angažovaných žen. Severní Afrika a Blízký východ jsou regiony, kam se často vrací jako filmařka i jako dobrovolnice a aktivistka. Filmy, na kterých se podílela, se promítaly na festivalech Tribeca, Hot Docs či Sundance. Její tvorba se nese v duchu silných témat a angažovanosti, lze v ní nalézt investigativní televizní dokumenty i filmy čistě autorské. Zkušená filmařka promluví o svém přístupu k lidskoprávnímu dokumentu, ale i o postavení žen ve filmovém průmyslu.

 

Petr Lom
9. 3. / 19.30 / Kino 35
Jeho filmy se promítaly na více než 150 festivalech nevyjímaje Sundance, Berlinale, IDFA, Rotterdam či Locarno. Do zástupu se řadí i festival Jeden svět, který od Lomova celovečerního debutu Provazochodci (2006) uvedl i všechny jeho následující dokumenty. Režisér s českými kořeny studoval politologii na Harvardu, poté akademickou kariéru vyměnil za dráhu filmaře. Od té doby s kamerou vyráží mapovat lidská práva po celém světě – od Egypta přes Írán až po Čínu nebo Barmu, kde se odehrává jeho poslední film Básně z Barmy (2017). Během masterclass připomene formou ukázek své předchozí snímky a poodhalí i některé neuveřejněné záběry.