ProgramPondělí 20. 03.

16:30 Plastová Čína Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

18:00
Slavnostní zahájení festivalu
Duši neprodám
+ Debata Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

20:45
Titulky pro neslyšící
Dobrý pošťák
Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

Úterý 21. 03.

17:15 Tichý hněv Inuitů Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

19:15 Škádlení Goliáše + Debata Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

Středa 22. 03.

16:00
Titulky pro neslyšící
Normální autistický film
+ Debata Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

18:45 Íránský rave Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

20:45 Blanche nebude sedět v koutě Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

Čtvrtek 23. 03.

16:30 Foceno ve tmě Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

18:30 Hon na nevěstu Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

20:30 Vyrob si svůj stát Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice

více o filmu

Facebook Instagram

Barbora Jílková

Hlavní koordinátorka

Vážení příznivci Jednoho světa,  

přijměte naše srdečné pozvání na festival Jeden svět České Budějovice 2017. Tak jako v minulém roce, i letos doznal festival několika změn. Především jsme našli pro festival větší a vhodnější prostory, díky nimž se nám podařilo zvýšit počet snímků a celkově festival rozšířit. Zázemí celého festivalu bude letos v Českém rozhlase České Budějovice, na adrese U Tří Lvů 1. Tam se můžete těšit na celkem 11 českých i zahraničních snímků, na debaty po filmech, výstavu arabských karikaturistů Linie svobody, na divadelní představení newyorské režisérky Jessicy Litwak a také na dokumenty promítané ve virtuální realitě!

Hlavní téma ročníku 2017 nese název UMĚNÍ SPOLUPRACOVAT
Výkladový slovník vysvětluje slovo spolupráce jako “...druh sociální interakce; jedná se o základní formu sociálního chování. Spolupráce znamená společné úsilí zaměřené na dosažení prospěchu všech, kteří se na něm podílejí”... A hned se nabízí spousta otázek - “Umění spolupracovat”? To jako že už spolu neumíme pracovat? Je to umění? A umíme spolupracovat jako jednotlivci, skupiny, etnika, jako národy?..... Takto si můžeme položit nespočet podobných otázek. A na otázky je pak potřeba i hledat odpověď..

Pojďme tedy společně hledat odpovědi v celkem 11 snímcích, které jsme pro vás pečlivě vybíraly. V každém snímku se totiž umění spolupráce, či jeho absence nějakým způsobem odráží.

Co jsme tedy pro vás letos připravili? Mezi mé největší favority patří filmy Blanche nebude sedět v koutě a Hon na nevěstu. První zmíněný snímek je citlivým vhledem do stereotypního chodu života lidí v Alzheimer centru, který naruší tanečník, choreograf a vy vidíte, jak jim tanec nebo jen pouhé pozorování tančícího člověka vlévá zpět krev do žil. Po tomto snímku budete věřit, že svět je navzdory všem špatnostem stále o lidech a o dobrých vztazích mezi nimi. Hon na nevěstu zase ukazuje naprosto neuvěřitelnou tradici v Kyrgyzstánu, v zemi, která je nám vzdálená a ne příliš známá. Po tomto filmu doma zaručeně otevřete atlas a zabrouzdáte na internet, abyste si o této zemi přečetli více.

Určitě vám doporučuji navštívit všechny filmy s debatou - Duši neprodám, Škádlení Goliáše a Normální autistický film. Detaily debat ještě stále ladíme a brzy vám dáme vědět více podrobností. Během celého festivalu se také dotkneme uprchlíků, a to díky filmu Dobrý pošťák, podíváme se do Donbasu (Vyrob si svůj stát) a budeme obdivovat inuitskou kulturu na severu Kanady (Tichý hněv inuitů). Kdo má rád trochu toho undergroundu, pak je zde film Íránský rave a pro milovníky fotografie bych měla dobrý tip v podobě snímku Foceno ve tmě. V něm totiž vytváří fotografie slepí lidé a je to více než inspirující.    

Na závěr bych vás chtěla pozvat i na doprovodný program festivalu Jeden svět. Dokumenty ve virtuální realitě - těžko se to popisuje, ale každý, kdo přijde alespoň na jeden festivalový film, může pak okusit, jaké to je dívat se na filmy s obrazem 360°. V rámci festivalu bude v kavárně Českého rozhlasu k vidění i výstava tří arabských karikaturistů a již s předstihem se koná v pátek 24. února divadelní představení newyorské režisérky Jessicy Litwak.

Těšíme se na Vás v Českém rozhlase České Budějovice.


http://www.rozhlas.cz/cb/portal/
http://www.kraj-jihocesky.cz/
http://www.ecc-ecocare.com/Pages/cz/default.aspx
http://kredance.cz/