Ceny a poroty

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje Cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci lidských práv, světoví představitelé neziskového sektoru a institucí.

Andrés Cañizález

Venezuela

Andrés Cañizález je výzkumný pracovník na Universidad Católica Andrés Bello ve Venezuele, v oboru historie a politologie. Je politickým analytikem, napsal mnoho článků, které byly publikovány ve Venezuele, Španělsku, Kolumbii, Mexiku, Ekvádoru a Bolívii. Jeho týdenní analýzy vycházejí v pěti venezuelských novinách. Je autorem knihy La Presidencia Mediática (2012), v níž analyzoval politiku vlády Hugo Cháveze. Kombinuje akademickou činnost s prosazováním lidských práv ve Venezuele. 

María Carrión

Španělsko

María Carrión je novinářka a lidskoprávní aktivistka, výkonná ředitelka Western Sahara International Film Festival (FiSahara). Spolupodílela se na tvorbě několika dokumentárních filmů (The Back of the World, Granito: How to Nail a Dictator, Condemned to Die), byla producentkou newyorského nezávislého zpravodajského programu Democracy Now! a přispívala do The Progressive, BBC-Radio, EL PAIS, TVE. Působila jako PR poradce Amnesty International USA.

Moataz El Fegiery

Egypt

Je koordinátorem International Foundation for the Protection of Human Rights Defenders (Front Line Defenders) pro oblast Blízkého východu a severní Afriky. Má více než 14letou zkušenost s prosazováním lidských práv v tomto regionu, publikoval články i knihy o islámu, islamismu a lidských právech. Byl výkonným ředitelem Cairo Institute for Human Rights Studies a výzkumným pracovníkem ve Foundation of International Relations and Dialogue (FRIDE). Od roku 2006 je rovněž členem výkonného výboru Euro Mediterranean Human Rights Network.

Tetiana Pechonchyk

Ukrajina

Je ochránkyní lidských práv na Ukrajině, předsedkyní rady v Human Rights Information Center, která se zaměřuje na prevenci, potírání diskriminace a na reformy související s lidskými právy na Ukrajině a na dokumentaci porušování lidských práv na okupovaném Krymu. Současně působí jako mediální poradkyně pro ukrajinská masmédia a je členkou Journalistic Ethics Commission. 

Artur Sakunts

Arménie

Je členem Národní rady Arménie zřízené ministerstvem spravedlnosti a předsedou organizace Helsinki Citizens’ Assembly. Specializuje se na monitorování systému vězeňských institucí a agendy ministerstva spravedlnosti. Byl ředitelem Group of Public Observers Conducting Monitoring of Penitentiary Institutions. Stal se několikrát pozorovatelem voleb do parlamentu nebo místních zastupitelstev, nejen v Arménii, ale například v Estonsku nebo Norsku. V letech 2006, 2010 a 2012 se spolupodílel na vypracování zprávy o korupci v Arménii pro Global Integrity.


Studentská porota

Uděluje cenu nejlepšímu filmu z kolekce filmů pro studenty. Porotu tvoří převážně středoškoláci a středoškolačky z řad organizátorů Studentských filmových klubů Jednoho světa na školách.

Jakub Čech

Česká republika

Jakub (16) žije a studuje v Prostějově. V roce 2016 získal zvláštní uznání Ceny Gratias Tibi za své aktivity týkající se komunální politiky v jeho domovském městě. Díky jeho zájmu rozpoutal širší debatu o možnosti většího zapojení mladých lidí do veřejného života. Kromě politiky se od malička věnuje amatérskému divadlu a psaní do místních médií. Po absolvování střední školy plánuje studovat politologii nebo práva.

Jakub Hodulík

Česká republika

Jakub (17) je studentem Gymnázia Karviná. Podílí se na organizaci Jednoho světa v Třinci a většinu svého volného času tráví dobrovolnictvím. Předsedá mládežnické radě, která pořádá pravidelné kulturní, sportovní a vzdělávací akce (nejen) pro mladé. Působí také jako koordinátor místní skupiny Amnesty International Karviná, která se snaží napříč regionem popularizovat problematiku lidských práv a pomáhat lidem po celém světě. Mezi jeho zájmy patří výtvarné umění nebo psaní. Za nejdůležitější považuje nesedět, ale něco vytvářet a měnit.

Eliška Chaloupková

Česká republika

Eliška (18) studuje čtvrtý ročník pražského gymnázia Duhovka. V loňském roce vyhrála první místo v Literární soutěži Jednoho světa na školách. Ve svém volném čase je neustále v pohybu. Ráda tancuje, běhá, čte a je už čtrnáct let členkou pěveckého sboru. Její největší vášní je však cestování do různých koutů světa. Momentálně se nejvíce soustředí na ukončení studia, které jí letos čeká. Ráda by pokračovala na vysoké škole studiem marketingu. 

Anna Zítová

Česká republika

Anna (18) studuje třetím rokem Gymnázium Mozartova v Pardubicích. Ve škole se ráda zapojuje do zajímavých projektů, jakým je například organizace Filmového klubu Jednoho světa na školách. Díky němu zprostředkovává svým spolužákům aktuální témata současného světa skrze dokumentární filmy. Ve volném čase, který jí zbývá, se snaží pomáhat lidem. I proto už několikrát spolupracovala s Charitou jako dobrovolnice. Ve škole ji baví jazyky, a tak zvažuje, jestli se po maturitě věnovat právě jim, anebo zkusit štěstí na FAMU.


Porota mezinárodní soutěže

Uděluje Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii v kategorii Mezinárodní soutěž a zasedají v ní významní filmoví profesionálové.

Bruno Dequen

Kanada

Bruno Dequen je programovým ředitelem festivalu Rencontres internationales du documentaire de Montréal (RIDM). Působí také jako šéfredaktor filmového časopisu 24images. Mezi lety 2007 a 2015 učil na filmové škole a jako asistent produkce dokumentárních filmů. 

Florencia Santucho

Argentina

Narodila se v italském Turíně v roce 1980, od roku 2002 žije v Argentině. Kariéru začínala jako filmová tvůrkyně, dnes působí jako porotkyně a dramaturgyně mnoha filmových festivalů. Je ředitelkou hned tří z nich: Festival Internacional de Cine de Derechos Humanos v Argentině (FICDH je první filmový festival o lidských právech v Jižní Americe), Festival Internacional de Cine Ambiental (FINCA) a nového Festival Internacional de Cine Ambiental y de Derechos Humanos (FINCADH) v Asunción, hlavním městě Paraguaye. Byla výkonnou producentkou a kameramankou mnoha dokumentárních filmů, především italské produkce, které se natáčely v Argentině.

Leena Pasanen

Finsko

Od roku 1993 byla její kariéra na dlouhou dobu spjata s YLE, Finnish Broadcast Company, kde nejdříve pracovala jako reportérka a politická komentátorka,v letech 1999–2000 jako vedoucí dokumentární sekce na YLE TV1, od roku 2001 jako programová ředitelka nového digitálního kanálu YLE Teema. Mezi lety 2005–2008 působila jako ředitelka European Documentary Network (EDN) v Kodani. 2011–2014 byla kulturním atašé Finského velvyslanectví v Budapešti. V současné době žije v Lipsku a pracuje jako výkonná a umělecká ředitelka DOK Leipzig.

Liang Zhao

Čína

Liang Zhao se narodil v roce 1971, žije a pracuje v Pekingu jako nezávislý filmař a fotograf. Jeho poslední filmy měly měly premiéru na velkých mezinárodních filmových festivalech a získaly řadu ocenění: Behemoth (Venice International Film Festival, 2015), Together (Berlinale, 2011) a Petition (Cannes Film Festival, 2009). Jeho video art nebo fotografické práce bývají vystavovány v muzeích a galeriích po celém světě.

Zdeněk Holý

Česká Republika

Působil jako dlouholetý redaktor filmového časopisu Cinepur, v letech 2007–2010 jako šéfredaktor. Dramaturgicky se podílel na festivalech Febiofest, Cinepur Choice a Academia Film Olomouc (AFO). V rámci svého doktorandského studia na FAMU natočil snímek Bitevní pole Titan (2007). V letech 2008-2012 působil jako ředitel Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze. Jako autor námětu a producent je podepsán například pod snímkem Danielův svět (2014, sekce Panorama Berlinale 2015), jako scénárista a producent pod populárně naučným dokumentem Čí je moje dítě (cena pro nejlepší český populárně naučný film a cena časopisu Dějiny a současnost, AFO 2014). V roce 2016 byl zvolen děkanem FAMU.


Porota České soutěže

Nejlepší dokumenty uplynulého roku natočené v české (ko)produkci se zaměřují především na česká témata a hledají odpovědi na závažné otázky týkající se např. péče o děti nebo bezpečnosti státu. Letos poprvé soutěží filmy také o cenu, kterou uděluje mezinárodní porota.

Barbara Orlicz-Szczypula

Polsko

Je dramaturgyní Krakow Film Festival, nejstaršího a nejvýznamnějšího festivalu dokumentárních a krátkých filmů v Polsku. Založila agenturu Film Promotion Agency, která se později přejmenovala na KFF Sales&Promotion a stala se součástí Krakow Film Foundation, kde Barbara od roku 2006 působí jako viceprezidentka. Agentura KFF Sales&Promotion se zaměřuje na prezentaci polského dokumentu, animovaného a krátkého filmu na mezinárodní scéně.

Emel Celebi

Turecko

Narodila se a vyrostla v Istanbulu, studovala anglickou literaturu. Pracovala jako editorka, překladatelka a autorka pro různé časopisy. Její první film Housekeeper (2006) vyhrál cenu za nejlepší dokument na 43. ročníku Antalya Golden Orange Film Festival a první cenu na 9. ročníku International Women’s Film Festival v Soulu. Festivalové ceny sklízel i její druhý dokument Sisters of Lilith. Podílí se na organizaci několika filmových festivalů – například Istanbul Documentary Days nebo Which Human Rights? Film Festival Istanbul.

Veton Nurkollari

Kosovo

Veton Nurkollari je fotograf, producent a dramaturg dokumentárních filmů, žije v Prištině v Kosovu. Momentálně působí jako umělecký ředitel na DokuFestu, největším a nejvýznamnějším filmovém festivalu v Kosovu, který spoluzaložil v roce 2002. Je členem rady Balkan Documentry Center v Sofii a členem European Cultural Parliament a European Film Academy.

Iris Olsson

Finsko

Je finská filmařka, především krátkých dokumetárních filmů (Summerchild, Between dreams, Burden of My Heart), které byly oceněny na festivalech Silverdocs, DOK Leipzig, Hot Docs v Torontu. V současnosti je uměleckou ředitelkou festivalu dokumentárních filmů DocPoint Helsinki. Je členkou European Film Academy a Filmiaura – asociace finských filmových profesionálů.